Ľudia pre Malacky » Transparency opravilo hodnotenie Malaciek

Krátke správy

22.06.2020
Výstavba novej telocvične v areáli Základnej školy Dr. J. Dérera sa blíži ku koncu. Vedenie mesta by ju malo odovzdať škole do užívania v utorok 30. júna.

18.02.2020
Po viac ako dvoch rokoch verejného obstarávania je víťazom na modernizáciu železničného koridoru taliansko-slovenské združenie spoločností ICM S. p. A., Vicenza (vedúci člen) a Váhostav - SK, a. s., Bratislava, za takmer 275 mil. eur bez DPH. Pôjde o obrovskú stavbu. Budú sa vymieňať kolajiská, budovať podjazdy, odhlučnenie trate a v Malackách aj nové nástupištia s podchodmi.


» Archív krátkych správ

Inzercia

Ordinačné hodiny

Posledné komentáre

marian18.05.2020
Plot je konečne preč, vzniká park

lebo16.05.2020
V centre meste vyrastie obchodné...

preto16.05.2020
V centre meste vyrastie obchodné...

Jana15.05.2020
Plot je konečne preč, vzniká park

preto14.05.2020
V centre meste vyrastie obchodné...

Marcel24.04.2020
Na Rádku možno vznikne nová škola

Jano13.03.2020
Od decembra platia nové pravidlá...

Ela05.03.2020
Od decembra platia nové pravidlá...

Príspevky z fóra

Iva26.05.2020

matej24.04.2020

matej24.04.2020

Edo24.04.2020

matej22.04.2020


Príspevky z tém

otázka19.04.2017
Družstevná v Malackách

riki18.03.2015
Skatepark Malacky

pre pána primátora..16.02.2015
Skatepark Malacky

občan daňový poplat13.02.2015
Skatepark Malacky

ironik12.02.2015
Skatepark Malacky

Transparency opravilo hodnotenie Malaciek

V decembri minulého roka bol zverejnený výsledok Hodnotenia otvorených a transparentných samospráv 2012, ktoré sa vykonáva v rámci projektu neziskovej organizácie Transparency International Slovensko. Podľa tohto hodnotenia sme skončili na 81. mieste. Po tom, čo sme vzniesli pripomienky k výsledkom, dochádza k úprave hodnotenia Malaciek. Postúpili sme vyššie o 41 priečok a zlepšili si známku na C+.

Z pôvodných výsledkov hodnotenia otvorenosti a transparetnosti samospráv vyplynulo, že Malacky sa v mnohých oblastiach prepadli. A dokonca sme sa mali zhoršiť aj v oblastiach, v ktorých sme medziročne schválili dôležité všeobecne záväzné nariadenia, ktorými sme posilnili a rozšírili zverejňovanie informácií pre verejnosť.

Malacky sa podľa prvých prezentovaných výsledkov z decembra ocitli na 81. mieste a zaradili sa tak do poslednej tretiny rebríčka hodnotených 100 najväčších miest. Historicky prvé celoslovenské hodnotenie sa uskutočnilo v roku 2010. Oproti tomuto sme sa mali s odstupom 2 rokov zhoršiť o 3 percentá v celkovej úspešnosti presadzovania opatrení.

Aspoň také boli prvé výstupy. Informácie z neho sprostredkovali mestské médiá prostredníctvom mestského webu v článku Zhoršili sme sa a novín Malackého hlasu. Keďže v mestskom zastupiteľstve zastrešujem za ĽPM túto agendu, k samotnému hodnoteniu som sa vyjadril článkom Ako je to s tým kradnutím v Malackách, v ktorom som spochybnil niektoré časti hodnotenia nášho mesta. Po analýze výsledkov sme vzniesli k rukám Transparency International Slovensko oficiálne námietky a pripomienky k hodnoteniu Malaciek.

Ako je to s tým kradnutím v Malackách

V súvislosti s nedávnym hodnotením transparentnosti a otvorenosti slovenských samospráv Malacky nezaznamenali posun. Človek by povedal, že či to má aj význam. Človek by sa aj mohol... čítaj celý článok

Opravou hodnotenia povýšili Malacky o 41 priečok vyššie

Na základe vznesených námietok a konkrétnych pripomienok Transparency International Slovensko oficiálne potvrdila zmenu v hodnotení mesta Malacky. Oproti pôvodnému stavu z decembra 2012 sme v opravenom rebríčku poskočili vyššie o 41 priečok na aktuálne 40. miesto z celkových 100 najväčších samospráv.

Dôležité však je, že oproti roku 2010 (kedy prebehlo historicky prvé hodnotenie) sa Malacky nezhoršili, ale celkovo zlepšili o 6% v presadzovaní protikorupčných opatrení a po dvoch rokoch si naše mesto opravilo hodnotiacu ratingovú známku z C na C+.

Teší ma to, pretože presadené zmeny v nariadeniach mesta, ktoré sme navrhli ku koncu roku 2011, Malackám pomohli. Rovnako sa ukázalo, že má význam bojovať a ozvať sa v prospech nášho mesta, hoci to niektorí po ohlásení výsledkov zabalili.

Na odborných stretnutiach a konferenciách, ktorých sa zástupcovia ĽPM zúčastňujú, si Malacky pomaly budujú imidž transparentného a otvoreného mesta. Potvrdzuje sa tak trend, kde prvou lastovičkou bolo ocenenie pre Projekt transparentného a otvoreného mesta Malacky v hodnotení HSO - Regióny.

Už teraz pripravujeme ďalšie opatrenia, aby sme v roku 2013 predložili mestskému zastupiteľstvu návrhy na zmeny vo verejnom obstrávaní, personálnej politike a opatreniach v transparentnení informovania o činnosti mestskej spoločnosti. Budúce hodnotenie slovenských samospráv prebehne v roku 2014. Verím, že sa v ňom posunieme z prvej polovice do prvej tretiny pozitívne hodnotených najväčších slovenských miest.pošli na vybrali.sme.sk

Pridaj svoj komentár

Pre pridávanie komentárov platia rovnako pravidlá dohodnuté pre diskusiu. Príspevok sa zobrazí v diskusii až po autorizácii administrátorom, takže ho prosím neposielajte viackrát.


Opíšte tento kontrolný text: lpm

Komentáre k článku

28.02.2013 18:15:45 | Ľudia pre Malacky

V stredu 27. februára zorganizovala Transparency International Slovensko workshop na tému Ako zvýšiť transparentnosť v miestnej samospráve http://www.transparency.sk/sk/workshop-ako-zvysit-transparentnost-v-miestnej-samosprave/ . Zúčastnil sa ho aj zástupca Malaciek - prednosta MsÚ Dušan Vavrinec, tak dúfame, že v ďalšom hodnotení poskočia Malacky ešte o pár stupienkov vyššie :)

08.03.2013 22:01:30 | Martin

to J.Říha ... porovnajte si tieto dva clanky:

http://zahorie.sme.sk/c/6719583/v-hodnoteni-samosprav-skoncili-malacky-po-oprave-vyssie.html

"Stalo sa tak potom, ako Transparency International Slovensko uznala pripomienky Malaciek na nedostatky a hodnotenie opravili. Ako informovala Janotová, Malacky decembrové hodnotenie analyzovali a prijali opatrenia na nápravu."

http://www.malacky.sk/index.php?page=clanok_cely&id=3667

"Námietky voči hodnoteniu adresoval TI poslanec Juraj Říha, ktorý sa o túto problematiku zaujíma."

tak jak to myslela pani hovorkyna? pripomienky malaciek (sita) alebo vas pan poslanec riha (malacky.sk) ??? a co malacky analyzovali alebo analyzoval ste len vy??! alebo zas spajaju vas poslanca = malacky?! este ze vas tam pan poslanec maju na urade lebo uradu to bolo davno ukradnute ako malacky skoncili ked sa neozvali. alebo pan poslanec suplujete uz aj primatora malacek?! rovno kandidujte za primatora a ulahcite to hovorkyni v dalsich clankoch