Ľudia pre Malacky » Primátor sa ohradil voči spochybňovaniu poslancov

Krátke správy

27.04.2023
Záchranná brigáda Hasičského a záchranného zboru v Malackách v súčinnosti s Okresným riaditeľstvom Hasičského a záchranného zboru v Malackách pozýva verejnosť pri príležitosti osláv sviatku svätého Floriána, patróna hasičov, na Deň otvorených dverí, ktorý sa uskutoční dňa 05. mája  v čase od 08.30 h do 12.00 h v priestoroch Záchrannej brigády Hasičského a záchranného zboru v Malackách na Továrenskej ulici č. 1.

30.10.2022
Z 10 kandidátov ĽPM sme získali 10 poslaneckých mandátov. Novým poslancom zastupiteľstva sa stane náš kandidát Tomáš Beňo.Kandidát na primátora Juraj Říha uspel so 4171 hlasmi, čo predstavuje 79,81 % z 5 226 platných hlasov odovzdaných všetkým kandidátom.


» Archív krátkych správ

Inzercia

Ordinačné hodiny

Posledné komentáre

Michal11.08.2023
Ulica Martina Benku prejde...

nobody29.06.2023
Primátor Říha: Stavebný ruch ustane...

Gusto25.04.2023
Mesto obstaráva cyklotrasu z...

Max24.03.2023
Začala stavebná úprava svetelnej...

Luboš06.03.2023
Mesto získalo takmer 950 tisíc eur na...

Peter Ditrich06.02.2023
Rok 2023 sa začne výstavbou škôlky...

mm30.04.2022
Futbalový štadión by sa mal...

LPM.sk10.04.2022
Mesto obstaráva cyklotrasu z...

Príspevky z fóra

Jana19.10.2022

dj24.03.2022

Peter Ditrich16.03.2022

Ondro05.08.2021

Jano03.07.2021


Príspevky z tém

otázka19.04.2017
Družstevná v Malackách

riki18.03.2015
Skatepark Malacky

pre pána primátora..16.02.2015
Skatepark Malacky

občan daňový poplat13.02.2015
Skatepark Malacky

ironik12.02.2015
Skatepark Malacky

Primátor sa ohradil voči spochybňovaniu poslancov

Na zasadnutí mestského zasadnutia sa primátor mesta Juraj Říha ostro ohradil voči spochybňovaniu poslancov v súvislosti s rokovaním o predaji minoritného podielu v Nemocničnej, a.s. Ako uviedol na rokovaní, z pozície vedenia mesta musí hľadieť za horizont roku 2035 a podporovať začatý dialóg na úrovni kraja. Nie si verejne dokazovať vplyv cez 1,3 % podiel mesta. Jeho slová uvádzame v plnom znení.

Vážení obyvatelia,

mesto Malacky je výlučným vlastníkom spoločnosti Tekos Malacky a v ostatných obchodných spoločnostiach je a aj bolo v minulosti vlastníkom minoritných akcií. Z dôvodu veľmi nízkeho percenta a tým nášho vplyvu na rozhodnutia spoločností sme v minulosti opakovane pristúpili k postupnému odpredaju týchto minoritných akcií. Ak by sme to v niektorých prípadoch neurobili, mesto by sa muselo spolupodieľať na vykrývaní hospodárskej straty. To sa ešte za môjho predchodcu odmietlo, a keďže sme sa nepodieľali na zvyšovaní základného imania, znížili sa podiely mesta na malé percentá. Preto poslanci nedávno schválili mimo iných aj odpredaj podielu v spoločnosti Eurovalley. Áno, v tom čase neboli na dohľad voľby a nebolo to živnou témou na zviditeľňovanie sa.

Poslanci ma však upozornili, že sa v uplynulých dňoch stali terčom osočovania z internetových debát, kde sa šírili rôzne dezintepretácie k ich dnešnému rokovaniu o predaji minoritného podielu v spoločnosti Nemocničná, a.s., ktorá prevádzkuje nemocnicu v Malackách. Títo internetoví pisálkovia, neuvedomujúc si svoje slová, plašia verejnosť, voči čomu sa ostro ohradzujem. Nebudem hodnotiť pohnútky týchto osôb, ale komentármi o zbavovaní sa kontroly či nebodaj likvidácii nemocnice presahujú rámec slušnej debaty.

Stručne vysvetlím. Návrh na odpredaj akcií sme dali väčšinovému akcionárovi tak, ako sme postupovali aj v iných spoločnostiach. V úvode je na stole daná ponuka na úrovni tzv. menovitej hodnoty akcií. Ďalej rokujeme o cene s cieľom zvýšiť kúpnu cenu v prospech mesta. Ak aj sa niektorí internetoví pisálkovia divia, prečo by väčšinový vlastník kupoval stratové akcie za vyššiu cenu, odpovedám priamo. Niekedy väčšinový akcionár financuje stratu jednej spoločnosti ziskom z iných spoločností, čo mu slúži ku cti. V tomto prípade sa strata nemocnice vykrýva z prevádzky laboratórií. Niekedy sa spoločnosti fúzujú. A občas pomáha môj jasný postoj, že môžeme akcie ponúknuť aj iným konkurečným subjektom. Som však rád, že vždy sme dosiahli navýšenie kúpnej ceny, čo ocenila v tomto prípade aj finančná a právna komisia mesta, ktorá jednohlasne schválila postup k odpredaju minoritných akcií.

Ako som dnes verejne zdôraznil, našou hlavnou zodpovednosťou je zabezpečiť dlhodobé podmienky rozvoja nemocnice. Žiaľ, či sa to niekomu páči alebo nie, náš 1,3% podiel v spoločnosti to nezabezpečí. Nedokážeme ovplyvniť ani len základné rozhodnutia vedenia spoločnosti a skutočne robiť niekde štatistu nie je na mieste, obzvlášť ak ste tým pádom politicky poťahovaný za akýkoľvek druh poplatkov, ktoré ani nedokážete ovplyvniť svojím malým podielom. Bezohľadu na to, či by mesto malo alebo nemalo svoj 1,3%-ný podiel v nemocnici, Bratislavský samosprávny kraj bude tým, ktorý zmluvne určuje rozsah zdravotnej starostlivosti. Musím preto upokojiť vášne a obyvateľov, ktorých mohli neuvážene vyplašiť títo internetoví pisálkovia.

Informoval som dnes poslancov, že sme už začali rokovania nielen o poplatkoch, ale aj o financovaní pohotovosti tam, kde tieto debaty patria. Teda na pôde Bratislavského samosprávneho kraja. Ten je vlastníkom budov nemocnice a ich ďalším prenajímateľom. Veľmi seriózne sa venujeme diskusii k získaniu budov nemocnice do nášho majetku, pretože len tak budeme môcť diktovať akékoľvek podmienky a mať reálnu možnosť ovplyvniť rozhodnutia k prevádzke nemocnice po roku 2035. To je moja zásadnú úloha pri vedení mesta. Nehľadieť na mesiac dopredu, ani voľby, ale udržať zdravotnú starostlivosť pre ľudí s ohľadom na riziká z medializovaných informácií o príprave novej veľkej nemocnice v Boroch pri Devínskej Novej Vsi.

Plnil som si a budem si plniť svoje štatutárne oprávnenia a povinnosti v každej spoločnosti, v ktorých máme majetkový podiel. Poslanci sa rozhodli nepokračovať ďalej v rokovaní o predaji podielu, čo je vzhľadom na blížiace sa voľby správne, keďže akékoľvek ich rozhodnutie by bolo zneužité proti nim. Je mi však veľmi smiešne, ak na poslancov kričia všelijaké osoby, aj také, ktoré visia na šnúrke oligarchov, ktorí sa roky usilujú ovládnuť Bratislavskú vodárenskú spoločnosť. Tú spoločnosť, ktorá zabezpečuje našu základnú surovinu, a tou je voda. Ale o tom tieto osoby verejne nehovoria, nemôžu, pretože by tam okamžite prestali pôsobiť. Keďže som doteraz bránil predaju akcií vodární súkromným firmám, buďte prosím vnímaví, akí ľudia sa vám prihovárajú a s akým úmyslom. A poslancom želám pevné nervy.

 

Juraj Říha
primátor Malaciekpošli na vybrali.sme.sk

Pridaj svoj komentár

Pre pridávanie komentárov platia rovnako pravidlá dohodnuté pre diskusiu. Príspevok sa zobrazí v diskusii až po autorizácii administrátorom, takže ho prosím neposielajte viackrát.


Opíšte tento kontrolný text: lpm

Komentáre k článku

26.03.2018 14:35:39 | Dano

Mrzí ma, že sa niekto pre tlak jednotlivca, ktorý si hovorí verejnosť nechce zbaviť pasívneho majetku strácajúceho hodnotu. Ktovie či by tak hospodáril aj doma.