Ľudia pre Malacky » Poslanci schválili nové pravidlá výstavby v Malackách

Krátke správy

22.12.2018
POHOTOVOSŤ POČAS SVIATKOV Pohotovosť pre dospelých: Malacky, nemocnica na Duklianskych hrdinov 34 Pohotovosť pre deti: Bratislava, Národný ústav detských chorôb na Kramároch, Limbová 1 Zubná pohotovosť: Bratislava, Drieňová 38 (počas pracovných dní od 17:30 do polnoci, počas sviatkov od 11:00 do 23:00, platí pre celý kraj)

18.12.2018
Mestské zastupiteľstvo schválilo na svojom dnešnom zasadnutí projekt výstavby cyklotrasy "Pezinská - priemyselný park", s ktorým sa malacká radnica uchádza o peniaze z eurofondov. Z celkových oprávnených výdavkov na realizáciu projektu vo výške 1,1 milióna € sa bude mesto v prípade úspechu projektu spolu podieľať 5% kofinancovaním.


» Archív krátkych správ

Inzercia

Ordinačné hodiny

Posledné komentáre

werty19.02.2019
Záhorácka ulica sa má rekonštruovať

Eva19.02.2019
Záhorácka ulica sa má rekonštruovať

Roman18.02.2019
Parkovisko pri základnej škole Dr. J....

MA13.02.2019
Záhorácka ulica sa má rekonštruovať

Jana12.02.2019
Parkovisko pri základnej škole Dr. J....

jana05.02.2019
Záhorácka ulica sa má rekonštruovať

nobody18.01.2019
Dokresľuje sa nové športové...

emy18.01.2019
Dokresľuje sa nové športové...

Príspevky z fóra

evanaaa05.02.2019

Lucia Vidanová28.12.2018

jj28.12.2018

Lucia Vidanová28.12.2018

jj28.12.2018


Príspevky z tém

otázka19.04.2017
Družstevná v Malackách

riki18.03.2015
Skatepark Malacky

pre pána primátora..16.02.2015
Skatepark Malacky

občan daňový poplat13.02.2015
Skatepark Malacky

ironik12.02.2015
Skatepark Malacky

Reality Záhorie 2

Poslanci schválili nové pravidlá výstavby v Malackách

Poslanci na svojom zasadnutí schválili po dvojročnej príprave zmeny a doplnky územného plánu mesta. Ich cieľom je ochrániť obyvateľov pred neregulovanou výstavbou. Určuje sa koeficient zelene, výšková regulácia alebo obmedzuje zneužívanie výstavby cez tzv. služobné byty. Doplnkami územného plánu mesta sa tiež zakazuje na celom území výstavba reklamných stavieb.

Dvojročný zákonný proces prípravy zmien a doplnkov územného plánu mesta bol zavŕšený hlasovaním poslancov. Materiál obsahoval mnoho úprav, ktorými vedenie mesta reagovalo na doterajšiu prax a problémy pri regulácii výstavby na území mesta. V mnohých prípadoch sa stávalo, že sa obyvatelia sťažovali na postup susedného stavebníka. Zmeny a doplnky územného plánu mesta dávajú do rúk stavebnému úradu nové argumenty, pre ktoré môže byť zástavba obmedzená. Pripravené boli tímom pracovníkov a architektov pod vedením viceprimátora mesta Milana Ondroviča, ktorý k tomu uviedol: "Ďakujem všetkým kolegom, ktorí počas celého procesu venovali maximum energie k jeho dokončeniu. V Bratislave roky diskutujú o podobných zmenách či o výškovej regulácii, v Malackách sme ju aktuálne prijali. Do zmien sme premietli aj návrh dvoch nových diaľničných križovatiek, čím sme splnili podmienku k začatiu prípravy projektovej dokumentácie nového obchvatu mesta."

Reklamné stavby už nebudú možné

Významné obmedzenie sa týka aj billboardových spoločností, ktoré sa snažili v Malackách stavať nové billboardy. Súčasné znenie zákona neumožnilo stavebnému úradu výrazne obmedziť ich výstavbu. Priamo na rokovaní sa k tomu vyjadril aj primátor mesta Juraj Říha: "Štrnásť billboardov som aktívne zastavil, aby nevznikli. Malacky sú teraz jedným z prvých miest na Slovensku, ktoré má v územnom pláne úplný zákaz nových reklamných stavieb. Aj preto ma mrzí, že niektorí kandidáti majú plné ústa boja proti billboardom a nevadí im, že sa vylepia dokonca na súčasné nelegálne plochy pri Bille či Kauflande.“ 

Schválenými zmenami a doplnkami územného plánu sa na území mesta úplne zakazuje výstavba nových reklamných stavieb. Tým existujúcim už nebude možné po skončení doby predĺžiť staré povolenia vydané v minulosti a budú postupne miznúť z ulíc.

Väčšia ochrana mesta a obyvateľov

Zmenami a doplnkami územného plánu sa určuje pri výstavbe nový koeficient zelene, ktorý musí každý stavebník dodržať. Doteraz mohol svoj pozemok stopercentne zastavať bez toho, aby musel zachovať určitý podiel zelených plôch. To už po novom nebude možné. Napríklad pri rodinných domoch bol koeficient určený na 40% rozlohy pozemku, ktorý musí zostať nezastavaný.

Druhou podstatnou zmenou je obmedzenie pojmu služobných bytov, cez ktoré stavebníci stavali bytové domy v oblastiach, ktoré neboli na to určené. Stavebný úrad nemal kompetenciu obmedziť stavebníka pri povoľovaní takýchto stavieb. Podľa nového pravidla už je pojem služobný byt presne definovaný na prechodné ubytovanie a určil sa aj rozsah počtu služobných bytov na celkový výmer areálu.

Nemenej dôležitým novým pravidlom je výšková regulácia v starej zástavbe mesta. Vedenie mesta tým ide chrániť historicky danú výškovú zástavbu v uliciach, kde investori nerešpektovali výšku susedných nehnuteľností. Dôležitou zmenou, týkajúcou sa starej zástavby, je aj vylúčenie kolmých výstavieb na staré ulice. Niektorí investori kúpili staré dlhé role, kde navrhovali bytové jednotky kolmo na pôvodnú ulicu. Výsledkom boli spory susedov, ktorým sa narušilo súkromie a pôvodná uličná zástavba.

Zmeny a doplnky nadobudnú svoju účinnosť 15-dňom od ich zverejnenia na úradnej tabuli. Ich prijatie podporilo 13 zo 14 prítomných poslancov - V. M. Adamovičová, Z. Baligová, R. Hájek, M. Haramia, D. Masarovič, J. Mračna, J. Ondrejka, M. Ondrovič, A. Pašteka, P. Spusta, P. Tedla, K. Trenčanská, L. Vidanová a jeden poslanec sa zdržal - M. Novota.


Pridaj svoj komentár

Pre pridávanie komentárov platia rovnako pravidlá dohodnuté pre diskusiu. Príspevok sa zobrazí v diskusii až po autorizácii administrátorom, takže ho prosím neposielajte viackrát.


Opíšte tento kontrolný text: lpm

Komentáre k článku

05.10.2018 19:58:25 | nobody

Ešte mohli pribudnúť povinné zelené strechy na tých hangároch typu Kaufland, Tesco alebo muklovne v priemyselnom parku a povinná výsadba stromov pri nich