Ľudia pre Malacky » Otvorenie škôlky na Záhoráckej je skutočnosťou

Krátke správy

27.04.2023
Záchranná brigáda Hasičského a záchranného zboru v Malackách v súčinnosti s Okresným riaditeľstvom Hasičského a záchranného zboru v Malackách pozýva verejnosť pri príležitosti osláv sviatku svätého Floriána, patróna hasičov, na Deň otvorených dverí, ktorý sa uskutoční dňa 05. mája  v čase od 08.30 h do 12.00 h v priestoroch Záchrannej brigády Hasičského a záchranného zboru v Malackách na Továrenskej ulici č. 1.

30.10.2022
Z 10 kandidátov ĽPM sme získali 10 poslaneckých mandátov. Novým poslancom zastupiteľstva sa stane náš kandidát Tomáš Beňo.Kandidát na primátora Juraj Říha uspel so 4171 hlasmi, čo predstavuje 79,81 % z 5 226 platných hlasov odovzdaných všetkým kandidátom.


» Archív krátkych správ

Inzercia

Ordinačné hodiny

Posledné komentáre

nobody15.04.2024
Sasinkova ulica môže prejsť obnovou...

eva11.03.2024
Ulica Martina Benku prejde...

Michal11.08.2023
Ulica Martina Benku prejde...

nobody29.06.2023
Primátor Říha: Stavebný ruch ustane...

Gusto25.04.2023
Mesto obstaráva cyklotrasu z...

Max24.03.2023
Začala stavebná úprava svetelnej...

Luboš06.03.2023
Mesto získalo takmer 950 tisíc eur na...

Peter Ditrich06.02.2023
Rok 2023 sa začne výstavbou škôlky...

Príspevky z fóra

jan04.12.2023

Jana19.10.2022

dj24.03.2022

Peter Ditrich16.03.2022

Ondro05.08.2021


Príspevky z tém

otázka19.04.2017
Družstevná v Malackách

riki18.03.2015
Skatepark Malacky

pre pána primátora..16.02.2015
Skatepark Malacky

občan daňový poplat13.02.2015
Skatepark Malacky

ironik12.02.2015
Skatepark Malacky

Otvorenie škôlky na Záhoráckej je skutočnosťou

Problém nedostatku miest pre deti do predškolských zariadení trápilo aj Malacky. Po necelých troch rokoch zriadenia škôlky na Rakárenskej sa opäť riešilo zabezpečenie zvýšenia kapacity v materskej škole. Poslanec Juraj Říha na zasadnutí mestského zastupiteľstva v júni predniesol návrh na vyriešenie tejto situácie s predpokladom realizácie do konca augusta. Včera ministerstvo školstva oficiálne zaradilo novú triedu škôlky do siete.

Na májovom zasadnutí poslancov sa v súvislosti s informáciou o riziku pripravovaného prenájmu priestorov materskej školy na účely súkromnej škôlky prerokovala správa o 85 neprijatých deťoch do škôlky. Poslanci prijali uznesenie s odporúčaním získať informácie o priestorových možnostiach mesta.

Hneď na nasledujúcom zasadnutí poslaneckého zboru v júni vystúpil primátor mesta s príspevkom, ktorým napadol formu odporúčajúceho uznesenia, ale napriek akútnemu stavu neinformoval poslancov o zistených vnútorných kapacitách na účel zriadenia škôlky. V reakcii na to informoval predseda mestskej majetkovo-právnej komisie J. Říha poslancov, že spolu s predsedom školskej komisie Pavlom Tedlom urobili osobné obhliadky mestských organizácií s cieľom vytipovať vhodné priestory. Výsledkom bol návrh na využitie priestorov v Základnej škole Záhorácka alebo možnosť upraviť existujúce priestory materskej školy na Bernolákovej ulici.

4. júna som dal na stránke LPM.sk v reakcii na žiadosti rodičov verejný prísľub, že mojím cieľom bude nájsť kapacitu pre prijatie ďalších 45 detí, ktoré dosiahnu 3 roky do konca tohto roka. Následne som predložil možné alternatívy. Ak sme chceli pomôcť väčšiemu počtu rodín, vyhodnotili sme si v ĽPM ako najvhodnejšiu formu vytvorenie elokovanej triedy. Podstatné bolo, že sme prizvali k stolu obe riaditeľky, ktoré po vysvetlení garancií mesta s predloženým návrhom súhlasili,“ uviedol k tomu J. Říha. Elokovaná tieda napokon pojme až 46 detí.

V spolupráci s predsedníčkou Rady školy ZŠ Záhorácka Natašou Špelicovou sa spracoval návrh s nákresom na rekonštrukciu vytipovaných priestorov a vyčíslil odhad nákladov na rekonštrukciu a prevádzku. Za hľadanie priestoru v základnej škole sa postavil aj poslanec a člen tejto rady školy Pavel Spusta. Na rokovaní zastupiteľstva v júni niektorí poslanci v diskusii hovorili možnostiach montovaných stavieb či dostavby existujúcich budov materskej školy. Keďže tieto alternatívy by bolo nereálne uskutočniť k začiatku školského roka 2014/2015, vyústila diskusia k jednohlasnej podpore predloženého návrhu na vytvorenie novej elokovanej triedy.

Členkou pracovnej skupiny sa stala aj poslankyňa Zuzana Baligová, ktorá sa snažila kvôli krátkosti času dozrieť počas celého leta na samotný priebeh realizácie. Týždennými kontrolnými dňami sa dohliadalo aj na priebeh stavebných prác. Tie boli mestu kvalitne odovzdané v predstihu začiatkom augusta. Ako uvádza poslanec J. Říha: „Mám radosť, že sme dokázali napriek počiatočným skeptikom zrealizovať predložený návrh a pomôcť mladým rodinám. Dodávateľovi Stanislavovi Masarovičovi vyjadrujem obdiv a poďakovanie za pomoc mestu pri rekonštrukcii. Bez neho a kontaktov na príslušné úrady by sme sa doteraz nepohli. Rovnako aj bez Zuzky a Nataši, prednostu a pracovníkov mestského úradu, či riaditeľky, ekonómky a učiteliek škôlky, ktorí sa nadchli spolu s dobrovoľníkmi pre finálne čistenie a zariaďovanie interiéru.“

Počas celého obdobia rekonštrukcie mestský úrad aj poslankyňa Z. Baligová komunikovali s ministerstvom školstva v snahe splniť všetky potrebné kroky k získaniu súhlasu so zmenou v sieti škôl. Rozhodnutiu ministerstva predchádzalo získanie kladných rozhodnutí z hygieny, inšpektorátu práce ako aj hasičov. Konečný súhlas ministerstva bol udelený včera, čím je splnená lehota k zaradeniu triedy pre financovanie už v školskom roku 2014/2015.

Letnú tému škôlky uzavrela poslankyňa Z. Baligová: "Máme skvelý pocit  z dobrej vykonanej práce. Teším sa nielen tomu, že sa vyriešil problém mnohým rodičom, ale aj z toho, ako môžu a aj vedia spolu komunikovať ľudia zapálení pre spoločnú vec. Vedeli si vzájomne pomôcť, hľadali najideálnejšie riešenia a jednoducho chceli urobiť pre zriadenie škôlky maximum. Som rada, že som mohla pomôcť zrealizovať tento projekt a pokiaľ príde niečo podobné v budúcnosti, budem sa tešiť tímovej práci ako bola práve táto.

Počas brigády pomáhali veľkí rodičia aj malí budúci škôlkari :)

Oznam pre rodičov

Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR 22. augusta 2014 podpísal rozhodnutie o výnimke na zaradenie elokovaného pracoviska Materskej školy J. Kollára na Záhoráckej ulici do siete škôl. V stredu 27. augusta 2014 bude rozhodnutie doručené Mestu Malacky a vedenie materskej školy v rovnaký deň odošle rozhodnutia o prijatí detí ich rodičom.

Elokované pracovisko bude 4. septembra 2014 slávnostne otvorené.

Materská škola J. Kollára

Poznámka redakcie: Podľa zistených informácií by mali byť do MŠ prijaté deti, ktoré sa narodili do 31. januára 2012.pošli na vybrali.sme.sk

Pridaj svoj komentár

Pre pridávanie komentárov platia rovnako pravidlá dohodnuté pre diskusiu. Príspevok sa zobrazí v diskusii až po autorizácii administrátorom, takže ho prosím neposielajte viackrát.


Opíšte tento kontrolný text: lpm

Komentáre k článku

08.09.2014 16:04:32 | Petra

Vytvorenie skolky bol uzasny napad.Som marka- jeden s rodicov, ktorý dostali možnosť svoje dietatko do tejto novej skolky umiestnit za co som velmi vdacna.Su tam vytvorene krásne priestory a verim se tam moj syn prezije svoje nadherne detstvo s radostou.Co ma mrzi vsak ze vonkajsie hracie plochy napriek snahe pani riaditelky nie celkom vybudovane ale nemozeme chcieť vsetko na raz.Preto by som chcela touto cestou poprosit vsetkych kto má moznost prispiet na vybudovanie detskeho ihriska aby tak urobili.Ide o deti nášho mesta.Ja urcite prispejem. Verim ze skolka nicim neopovrhne a ani nase deti:-)