Ľudia pre Malacky » Komunikačná aplikácia VstupKo už čoskoro

Krátke správy

22.06.2020
Výstavba novej telocvične v areáli Základnej školy Dr. J. Dérera sa blíži ku koncu. Vedenie mesta by ju malo odovzdať škole do užívania v utorok 30. júna.

18.02.2020
Po viac ako dvoch rokoch verejného obstarávania je víťazom na modernizáciu železničného koridoru taliansko-slovenské združenie spoločností ICM S. p. A., Vicenza (vedúci člen) a Váhostav - SK, a. s., Bratislava, za takmer 275 mil. eur bez DPH. Pôjde o obrovskú stavbu. Budú sa vymieňať kolajiská, budovať podjazdy, odhlučnenie trate a v Malackách aj nové nástupištia s podchodmi.


» Archív krátkych správ

Inzercia

Ordinačné hodiny

Posledné komentáre

xyz05.10.2020
1. mája sa má zjednosmerniť

nobody30.09.2020
Severný obchvat Malaciek je prioritou

názor13.07.2020
1. mája sa má zjednosmerniť

nobody09.07.2020
1. mája sa má zjednosmerniť

P. Š.08.07.2020
1. mája sa má zjednosmerniť

marian18.05.2020
Plot je konečne preč, vzniká park

lebo16.05.2020
V centre meste vyrastie obchodné...

preto16.05.2020
V centre meste vyrastie obchodné...

Príspevky z fóra

Iva26.05.2020

matej24.04.2020

matej24.04.2020

Edo24.04.2020

matej22.04.2020


Príspevky z tém

otázka19.04.2017
Družstevná v Malackách

riki18.03.2015
Skatepark Malacky

pre pána primátora..16.02.2015
Skatepark Malacky

občan daňový poplat13.02.2015
Skatepark Malacky

ironik12.02.2015
Skatepark Malacky

Komunikačná aplikácia VstupKo už čoskoro

Malacká nezisková organizácia Vstúpte, ktorá poskytuje sociálne služby ľuďom s mentálnym postihnutím, uspela v tvrdej konkurencii v grantovom programe Digitálne technológie pre dobro 2019 Nadácie Slovak Telekom pri Nadácii Pontis. Do Vstúpte získali 7000 € určených na vývoj komunikačného softwaru. Ten bude onedlho bezplatne k dispozícii.

„Pochopiť potreby ľudí s obmedzenou schopnosťou rečovej komunikácie je náročné. Cieľom projektu Pre Lepšie porozumenie bolo navrhnúť a vyvinúť komunikačný software určený na zlepšenie pochopenia potrieb, želaní a pocitov klientov s mentálnym znevýhodnením a so sťaženými komunikačnými schopnosťami,“ hovorí Lucia Vidanová, projektová manažérka zo Vstúpte.

Individuálny prístup je dôležitý

„Vo svojej práci kladieme mimoriadny dôraz na individuálny rozvoj klienta, vnímame jeho potreby a želania. Problém nastáva vtedy, keď naši klienti nedokážu svoje potreby slovne zadefinovať, keďže majú výrazne zhoršené komunikačné schopnosti. Tak vznikajú výrazne rozdiely v progrese v porovnaní s komunikatívnymi klientmi,“ dopĺňa zastupujúca riaditeľka organizácie Katarína Martincová. „Nie vždy okolie porozumie, a tak vznikajú stereotypy v aktivitách, ktoré týmto klientom možno až tak nevyhovujú. A každý vieme, že keď sa v niečom necítime až tak dobre, progres je omnoho pomalší, ako v prípade, keď nás niečo baví. Preto sa domnievame, že vytvorenie medzičlánku v komunikácií, akéhosi nositeľa informácie o želaní klientov, môže tento problém výrazne zlepšiť. Preto sme prišli s projektom „Pre lepšie porozumenie“.

Do projektu Vstúpte zapojilo aj malého Franca, chlapca s autismom. Tablet však vnímal skôr ako prostriedok na hranie či pozeranie videí, rozprávok. V procese mu zatiaľ vyhovovali kreslené kartičky. 

Software má pomôcť k pochopeniu

Vo Vstúpte mali pred letom pred sebou náročnú úlohu - vyvinúť jednoduchý komunikačný software, ktorý prostredníctvom digitálnych technológií dokáže pochopiť potreby, želania a pocity mentálne postihnutých klientov, práve s veľmi sťaženými komunikačnými schopnosťami. „V podstate ide o jednoduchú pomôcku. Klient dostane do rúk tablet s nainštalovaným softwarom a prostredníctvom kliknutia na „kartičku“ môže začať komunikovať so svojím okolím. Jednotlivé kartičky môžu byť personalizované, tak aby vychádzali z jeho individuálnych potrieb. Hlavným princípom je vizuálne zobrazenie činnosti, ako napríklad „piť“, „ísť von“, „ísť na wc“.

../../../../files/2019_članky_október_november/Ilustračné foto (1).jpg

../../../../files/2019_članky_október_november/20190801_135955.jpg

Na pomoc si prizvali odborníka

Software pre Vstúpte navrhoval mladý, no skúsený softwarový vývojár Ondrej Vrábel (pozn. redakcie, v roku 2018 sa stal historicky najmladším členom rebríčka Forbes 30pod30). Ten stojí za tvorbou počítačových Pinf hier, ktoré pomáhajú deťom s mentálnym postihnutím a špeciálnymi vzdelávací potrebami s čítaním, rozoznávaním farieb, jednoduchou matematikou, orientáciou v čase a priestore formou, ktorá im je najbližšia. „Pre náš účel navrhol veľmi jednoduchý, intuitívny prístup a užívateľsky nenáročnú formu nastavenia aplikácie. Optimálne nastaviť jednotlivé oblasti, ktoré budú v komunikácii kryté kartičkami, nebolo jednoduché. Dlho sme o tom rozprávali s rodičmi, špeciálnymi pedagógmi, radili sme sa s odborníkmi,“ hovorí L. Vidanová.

Ondrej Vrábel prezentoval komunikačnú aprlikáciu aj na konferencii Kompas do života autistu, ktorá sa uskutočnila vo štvrtok 24. 10. ma pôde úradu Bratislavského samosprávneho kraja. 

Neľahká úloha

Fáza testovania bola najnáročnejšia. „Niektorí klienti, u ktorých sme si mysleli, že ich tento spôsob komunikácie zaujme, tablet neprijali. Je im to vzdialené, majú vytvorené vlastné komunikačné stereotypy, ktorým ich najbližšie okolie rozumie. Do testovania sme zapojili aj malých klientov z malackého detského domova – žiakov špeciálnej a praktickej školy. Tu sme narazili zase na to, že deti vnímajú tablet ako prostriedok na hranie, pozeranie videí na youtube. Čaká nás ešte dlhá cesta zdokonaľovania aplikácie a vieme, že to bude chcieť veľa trpezlivosti. No dali sme sa náročnú cestu, avšak s ušľachtilým cieľom, takže sa tak ľahko nevzdáme. Podpora od Nadačného fondu Telekom pri Nadácii Pontis nám dáva vietor do plachiet.

Aplikácia bezplatne dostupná

Aplikácia bude do konca roka publikovaná vo všetkých hlavných obchodoch s aplikáciami. Ak sa komunikátor osvedčí, bude tento software zadarmo k dispozícii všetkým, ktorí prejavia záujem využívať ho. „Vyzývame všetkých, ktorí majú vo svojom okolí niekoho, komu by aplikácia pomohla, aby sa nám ozvali do Vstúpte. Radi ich usmerníme. Naše kontakty: vstupte@gmail.com , 0907 538 863," dodáva L. Vidanová.

Projekt Pre lepšie porozumenie podporil Nadačný fond Telekom pri Nadácii Pontis 

           

Organizácia vďaka podpore z grantu zakúpila dva počítače a desať tabletov, s ktorými klienti pracujú, a v ktorých bola inštalovaná aj pracovná verzia software VstupKo na testovanie.pošli na vybrali.sme.sk

Pridaj svoj komentár

Pre pridávanie komentárov platia rovnako pravidlá dohodnuté pre diskusiu. Príspevok sa zobrazí v diskusii až po autorizácii administrátorom, takže ho prosím neposielajte viackrát.


Opíšte tento kontrolný text: lpm

Komentáre k článku