Ľudia pre Malacky » Po roku opäť zažijeme motocyklovú parádu v centre

Krátke správy

27.04.2023
Záchranná brigáda Hasičského a záchranného zboru v Malackách v súčinnosti s Okresným riaditeľstvom Hasičského a záchranného zboru v Malackách pozýva verejnosť pri príležitosti osláv sviatku svätého Floriána, patróna hasičov, na Deň otvorených dverí, ktorý sa uskutoční dňa 05. mája  v čase od 08.30 h do 12.00 h v priestoroch Záchrannej brigády Hasičského a záchranného zboru v Malackách na Továrenskej ulici č. 1.

30.10.2022
Z 10 kandidátov ĽPM sme získali 10 poslaneckých mandátov. Novým poslancom zastupiteľstva sa stane náš kandidát Tomáš Beňo.Kandidát na primátora Juraj Říha uspel so 4171 hlasmi, čo predstavuje 79,81 % z 5 226 platných hlasov odovzdaných všetkým kandidátom.


» Archív krátkych správ

Inzercia

Ordinačné hodiny

Posledné komentáre

nobody15.04.2024
Sasinkova ulica môže prejsť obnovou...

eva11.03.2024
Ulica Martina Benku prejde...

Michal11.08.2023
Ulica Martina Benku prejde...

nobody29.06.2023
Primátor Říha: Stavebný ruch ustane...

Gusto25.04.2023
Mesto obstaráva cyklotrasu z...

Max24.03.2023
Začala stavebná úprava svetelnej...

Luboš06.03.2023
Mesto získalo takmer 950 tisíc eur na...

Peter Ditrich06.02.2023
Rok 2023 sa začne výstavbou škôlky...

Príspevky z fóra

jan04.12.2023

Jana19.10.2022

dj24.03.2022

Peter Ditrich16.03.2022

Ondro05.08.2021


Príspevky z tém

otázka19.04.2017
Družstevná v Malackách

riki18.03.2015
Skatepark Malacky

pre pána primátora..16.02.2015
Skatepark Malacky

občan daňový poplat13.02.2015
Skatepark Malacky

ironik12.02.2015
Skatepark Malacky

Po roku opäť zažijeme motocyklovú parádu v centre

Po roku Malacky opäť zažijú vôňu benzínu a zvuk motoriek v centre mesta. Po minuloročnom úspechu oživenia Malackého okruhu po dlhých 29 rokoch, sa v nedeľu 31. 8. uskutoční 19. ročník cestných pretekov historických motocyklov spolu s medzinárodnými Majstrovstvami Slovenska v jazde pravidelnosti – Memoriál Arnolda Gašpara. Do Malaciek sa chystá takmer deväťdesiat pretekárov z piatich krajín. Viac v rozhovore s jedným z organizátorov Vladimírom Bluskom ml.

Koľko účastníkov očakávate?

Podujatie sa stáva atraktívnejším, do Malaciek sa chystá takmer deväťdesiat pretekárov z piatich krajín. Tí, čo boli minulý rok, prídu opäť a preteky pritiahli aj nových jazdcov. Okrem Slovákov, Čechov, Rakúšanov budú súťažiť aj Maďari a Slovinci. Kvôli jednodňovému podujatiu v Malackách tak pocestujú aj päťsto kilometrov, čo nás veľmi teší a povzbudzuje, pretože zorganizovať takéto preteky je mimoriadne náročné.

Koľko takýchto pretekov sa uskutoční na Slovensku?
Zo všetkých zostali len tri. V Kopčanoch, Holíči a v Malackách. Takže to držia pevne v rukách Záhoráci :)

Niektorí vidia za všetkým biznis, pritom klobúk dole pred celým organizačným tímom, pretože preteku venujete mesiace príprav, náročné je aj samotné zabezpečenie bezpečnosti na trati, zapojenie dobrovoľníkov. Stojí vás to iste nemalé financie aj z vlastných zdrojov. Ako dokážete preteky v takomto rozsahu finančne pokryť?
Preteky sú postavené na entuziazme ľudí, ktorí ich robia. Finančne nám pomáhajú Bratislavský samosprávny kraj a sponzori, ktorí dostavajú možnosť sa prezentovať prostredníctvom plagátov a bulletinu. Preteky financujeme aj z dvoch percent, ktoré získal náš klub RC Záhorák a rovnako platia jazdci štartovné. V tomto roku nás finančne podporilo aj mesto sumou 500 €. 

Týmto rodinám vďačíme za obnovenie motocyklových pretekov. Ľudia, ktorí sa nenechali odradiť prekážkami a navzájom sa výborne dopĺňajú. Zakladatelia Racing clubu Záhorák. Zľava Filip Haranta, Petra Harantová, Ľuboš Haranta, Vladímír Blusk,st., Vladimír Blusk, ml. a Juraj Blusk. Majú ukolo seba zohratý tím ľudí, bez ktorých by sa preteky nemohli uskutočniť. Na webe majú presný rozpis toho, kto za čo zodpovedá a je to veru rozsiahla agenda.

Tak držíme päste, nech všetko 31. 8. dopadne na výbornú :)

Budú k dispozícii aj bulletiny ako pred rokom?
V minulom roku práve mnohí hovorili, že nemali dosť informácií o pretekároch, disciplínach, harmonograme. To všetko nájdu v bulletine, ktorý sme dali natlačiť v náklade 500 kusov a bude sa predávať za 3 €. Je to suma, ktorá nám pokryje náklady na tlač, no malou čiastkou tak zároveň každý, kto si ho kúpi, podporí RC Záhorák. Bulletin bude zároveň vstupenkou do depa motocyklov. Môžu si ho kúpiť v informačnom stánku, ale medzi divákmi budú aj kolportéri, ktorí budú bulletin predávať.

Tribúna pred mestským úradom na Radlinského, depo pod nadjazdom, trať, stánky s občerstvením na Mierovom námestí, bude to tak?
Áno, takéto rozloženie sa aj v minulom roku osvedčilo. Dovolím si tvrdiť, že teraz budeme ešte lepšie pripravení na nával divákov, ktorých bolo v 2013 odhadom asi tri tisíc. Novinkou bude Junior moto academy pred okresným súdom. Pripravená je aj 30-minútová exhibícia malých motocyklistov. Pohľad na 7-ročného jazdca určite mnohých prekvapí, ale zároveň presvedčí o tom, že do niektorých rodín sa už „deti s motorkami“ rodia. Aj naše rodiny Bluskovcov a Harantovcov (hlavní organizátori a zakladatelia RC Záhorák, pozn. aut.)  sú toho dôkazom. Jazdiť bude môj otec, súťažím v nedeľu aj ja. Od Harantovcov tiež bude súťažiť aj Filip s Peťou. Ďalším z nášho klubu bude Andrej Dobrocký.

Zabezpečiť trať - to je mimoriadne náročné. Rovnako s pretekmi v centre súvisia aj dopravné obmedzenia. Môžete priblížiť proces príprav?
Popri trati bude rozložených tisíc balíkov slamy a stovky pneumatík. Balíky pre nás špeciálne na mieru vyrába Richard Pikálek z Kostolišťa, za čo mu ďakujeme. Pneumatiky máme zase z Pneuservisu Chmela. Vo štvrtok začneme inštalovať pneumatiky, v piatok rozvážať slamové balíky. Od soboty začnú platiť zákazy parkovania vo vyznačených zónach. Akcia je schválená mestom a všetko je odkonzultované s dopravnou políciou. Ospravedlňujeme sa obyvateľom v dotknutých zónach za dočasné obmedzenia, ale veríme, že raz v roku to akceptujú a svojím prístupom nás podporia.

V minulom roku ste mali skúsenosti s nedisciplinovanými divákmi, dokonca sa tínedžeri zabávali hádzaním klincov do trate, niekto zapálil balík slamy, po pretekoch ich dokonca začali rozkrádať. Čo by ste takýmto typom ľudí odkázali?
Skutočne všetkých prosíme o disciplinovanosť. Veď bezpečnosť je na prvom mieste. Ľudia musia rešpektovať pokyny traťových komisárov. Ak sa trať uzavrie už nesmú do nej vstupovať. Rovnako v mapách vyznačené únikové zóny. Pri trati budú na bezpečnosť dohliadať naši ľudia s asi tridsiatimi píšťalkami. Budú hliadkovať a sledovať, či sa nedeje niečo podobné ako s klincami v minulom roku. Treba si uvedomiť, že v tomto prípade išlo o verejné ohrozenie, čo je závažný trestný čin.

Na záver pozvanie...
Srdečne všetkých pozývame zažiť v centre mesta túto motocyklovú parádu, pretože preteky v takomto rozsahu v týchto disciplínach nikde inde mimo Kopčian a Holíča na Slovensku, nezažijú. Malacky sa iste pozitívne zviditeľnia a mnohé staršie ročníky Malačanov vrátia preteky v spomienkach do detstva či mladosti, keď ich zažívali v centre celých sedemnásť rokov až do roku 1984. Vtedy organizačný tím viedol Arnold Gašpar, na ktorého budeme v nedeľu 31. augusta všetci s úctou spomínať.  

V prípade, že ste fanúšikom motoristického športu vás veľmi radi zoberieme do nášho tímu! Ak máte viac ako 18 rokov a záujem podieľať sa za príslušnú mzdu na pretekoch ako traťový komisár, alebo pomocník tak nás kontaktujte cez nasledovný mail: rczahorak@gmail.com.

Pripomenúť si atmosféru príprav a priebehu minuloročných pretekov si môžete v príspevkoch na LPM.sk tu a tu.

Program pretekov a jednotlivé kategórie

Racing club Záhorák pozýva a prosí o toleranciu tých, ktorí bývajú v dotknutej zóne.

Plagát podujatiapošli na vybrali.sme.sk

Pridaj svoj komentár

Pre pridávanie komentárov platia rovnako pravidlá dohodnuté pre diskusiu. Príspevok sa zobrazí v diskusii až po autorizácii administrátorom, takže ho prosím neposielajte viackrát.


Opíšte tento kontrolný text: lpm

Komentáre k článku

30.08.2014 23:53:03 | Peter

Nesúhlasím s pretekami motocyklov v centre mesta.Minulý rok sa písalo, že nasledujúci ročník bude mimo centra a opäť v centre????? Čudné. Bývam v zóne pretekov a obmedzuje ma to. Nerozumiem, prečo preteky motocyklov nepresunú na Slovakia Ring. Väčšine obyvateľov v zóne pretekov to prekáža. A preto, keď sa bude konať budúci ročník znova s rovnakou trasou, zorganizujem petíciu. Tieto preteky obmedzujú slobodu pohybu v meste.

31.08.2014 22:37:28 | Pista

Tiez si myslim, ze taketo nieco nepatri do blizkosti obytnych zon.