Ľudia pre Malacky » Vzniká cirkulárna mapa Malaciek

Krátke správy

27.11.2021
Mestský úrad zverejnil informáciu, že počas vyhláseného celoštátneho lockdownu je prístup do mestského úradu umožnený s respirátorom.

01.05.2021
Štát upravil nové pravidlá vstupu do prevádzok. S účinnosťou od pondelka 3. mája bude pre malacký okres negatívny test potrebný do práce, len ak je vykonávaná po 21.00 h, alebo napríklad na športovú prípravu. Zrušila sa podmienka negatívneho testu pri vstupe do škôl, škôlok či maloobchodných prevádzok. Negatívny test už nepotrebujú ani zákonní zástupcovia školopovinných detí či škôlkarov. Mesto preto neotvorilo dve víkendové testovacie miesta v ZŠ Dr. J. Dérera a v ZŠ Záhorácka. Ak niekto potrebuje test, môže využiť mestské odberové miesto v budove bývalého mestského úradu na Radlinského ulici (testovanie bez registrácie v nedeľu od 9.00 – 17.40 h, prestávka 12.40 – 14.00) alebo v kaštieli s registráciou počas celého týždňa vrátane sviatkov (bezplatne).


» Archív krátkych správ

Inzercia

Ordinačné hodiny

Posledné komentáre

matej30.11.2021
Za diaľnicou má vyrásť obytná...

Občan23.11.2021
Mesto spúšťa projekt zapustených...

Občan10.11.2021
Odpadové hospodárstvo

Občan20.10.2021
Odpadové hospodárstvo

Palo04.10.2021
V októbri sa začne rekonštrukcia...

Marcel21.09.2021
V októbri sa začne rekonštrukcia...

LPM.sk11.09.2021
Na jeseň sa spustí výstavba...

Jozef09.09.2021
Za diaľnicou má vyrásť obytná...

Príspevky z fóra

Ondro05.08.2021

Jano03.07.2021

EVA ŠKUTOVÁ17.05.2021

Edo10.05.2021

Iva07.05.2021


Príspevky z tém

otázka19.04.2017
Družstevná v Malackách

riki18.03.2015
Skatepark Malacky

pre pána primátora..16.02.2015
Skatepark Malacky

občan daňový poplat13.02.2015
Skatepark Malacky

ironik12.02.2015
Skatepark Malacky

Vzniká cirkulárna mapa Malaciek

Začiatkom októbra sa v Malackách stretla skupina ekologicky zmýšľajúcich ľudí, ktorým nie je ľahostajná budúcnosti našej Zeme z globálneho, aj lokálneho pohľadu a založili miestnu Klimatickú skupinu. Jedným z ich prvých aktivít zastrešenou Malackými zberačmi je výzva na vytvorenie cirkulárnej mapy Malaciek.

Cirkulárna mapa mesta

Cirkulárna mapa Malaciek je projekt vznikajúcej Klimatickej skupiny v Malackách. Jej členovia sa inšpirovali sme sa nápadom od Inštitútu Cirkulárnej Ekonomiky, ktorý vytvoril cirkulárnu mapu pre Bratislavu.

Cirkulárny model má okrem stabilnej eko­nomiky zaistiť aj zdravé životné prostredie. Vý­nos v tomto systéme je založený na efektívnom využívaní prírodných zdrojov pomocou účinného zhodnocovania. A to nielen materiálov, ale hlavne produktov či ich komponentov. Takto sa výrazne minimalizuje odpad a náklady na vstupné mate­riály i energiu, potrebné pre výrobu nových výrob­kov.

Zdroj: www.icien.sk

V prípade cikulárnej mapy ide o súhrn všetkých lokalít v meste, ktoré prispievajú k cirkulárnej ekonomike, teda k zníženiu tvorby odpadu. "Zakomponovali sme aj miesta, ktoré akýmkoľvek spôsobom napomáhajú k udržateľnosti a ochrane životného prostredia," píšu členovia klimatickej skupiny na FB. K tvorbe cikrulárnej mapy môže každý jeden z nás vyplnením dotazníka

AKÉ LOKALITY SÚ SÚČASŤOU CIRKULÁRNEJ MAPY?

  • bezobalové obchody
  • vegánske reštaurácie
  • second handy
  • zberné dvory a miesta
  • miestnych pestovateľov a chovateľov
  • záhrady a kompostoviská
  • komunitné centrá
  • servisy, opravovne a požičovne
  • knižnice, antikvariáty a knižné búdky
  • trhy

ČO JE  SNAHOU TVORCOV?

Snahou malackej klimatickej skupiny je vytvoriť online verziu mapy, ktorá bude dostupná pre všetkých občanov (pravdepodobne v roku 2021). "Ak bude projekt úspešný, radi by sme vytvorili aj fyzickú podobu mapy a umiestnili ju ako informačnú tabuľu v centre mesta," avizujú.

Malacká klimatická skupina 

Na úvodnom zoznamovacom stretnutí si účastníci rozdelili prvé úlohy. Jedným z ich komunikačných kanálov sa stala sociálna sieť. „Ak má niekto záujem o pridanie do skupiny, nech ma kontaktuje na FB,“ vyzýva Adam Greif. Ku malackej „klimatickej skupine“ sa pridali aj Malackí zberači, ktorí v oblasti ekológie v meste už niekoľko rokov pôsobia.

Začiatkom októbra sa v Malackách uskutočnilo prvé stretnutie Malačanov z rôznych záujmových skupín so silným ekologickým zmýšľaním, aby otvorili globálnu otázku klimatických zmien aj na lokálnej úrovni. Iniciátorom jej vzniku je Adam Greif (tretí sprava).pošli na vybrali.sme.sk

Pridaj svoj komentár

Pre pridávanie komentárov platia rovnako pravidlá dohodnuté pre diskusiu. Príspevok sa zobrazí v diskusii až po autorizácii administrátorom, takže ho prosím neposielajte viackrát.


Opíšte tento kontrolný text: lpm

Komentáre k článku