Ľudia pre Malacky » Stavebný vývoj Malaciek - historický seminár

Krátke správy

27.04.2023
Záchranná brigáda Hasičského a záchranného zboru v Malackách v súčinnosti s Okresným riaditeľstvom Hasičského a záchranného zboru v Malackách pozýva verejnosť pri príležitosti osláv sviatku svätého Floriána, patróna hasičov, na Deň otvorených dverí, ktorý sa uskutoční dňa 05. mája  v čase od 08.30 h do 12.00 h v priestoroch Záchrannej brigády Hasičského a záchranného zboru v Malackách na Továrenskej ulici č. 1.

30.10.2022
Z 10 kandidátov ĽPM sme získali 10 poslaneckých mandátov. Novým poslancom zastupiteľstva sa stane náš kandidát Tomáš Beňo.Kandidát na primátora Juraj Říha uspel so 4171 hlasmi, čo predstavuje 79,81 % z 5 226 platných hlasov odovzdaných všetkým kandidátom.


» Archív krátkych správ

Inzercia

Ordinačné hodiny

Posledné komentáre

Michal11.08.2023
Ulica Martina Benku prejde...

nobody29.06.2023
Primátor Říha: Stavebný ruch ustane...

Gusto25.04.2023
Mesto obstaráva cyklotrasu z...

Max24.03.2023
Začala stavebná úprava svetelnej...

Luboš06.03.2023
Mesto získalo takmer 950 tisíc eur na...

Peter Ditrich06.02.2023
Rok 2023 sa začne výstavbou škôlky...

mm30.04.2022
Futbalový štadión by sa mal...

LPM.sk10.04.2022
Mesto obstaráva cyklotrasu z...

Príspevky z fóra

jan04.12.2023

Jana19.10.2022

dj24.03.2022

Peter Ditrich16.03.2022

Ondro05.08.2021


Príspevky z tém

otázka19.04.2017
Družstevná v Malackách

riki18.03.2015
Skatepark Malacky

pre pána primátora..16.02.2015
Skatepark Malacky

občan daňový poplat13.02.2015
Skatepark Malacky

ironik12.02.2015
Skatepark Malacky

Stavebný vývoj Malaciek - historický seminár

Mestské centrum kultúry Malacky – Múzeum Michala Tillnera dnes (10. 5.) v Malackách zorganizovalo historický seminár na tému stavebného vývoja Malaciek. V prezentáciách, ktoré sa uskutočnili doobeda v KD, sa publikum dozvedelo mnoho zaujímavostí o prerode Malaciek do ich súčasnej podoby.

Tvár mesta sa dynamicky mení. Staré budovy zanikajú, nahrádzajú ich nové, alebo sa nové budovy stavajú na ešte nezastavaných plochách. Obraz minulosti mesta nám uchovávajú už iba staré pohľadnice, fotografie, mapy a plány. A práve tento obraz Malaciek od stredoveku do obdobia socialistickej výstavby sa pokúsili vo svojich prednáškach s prezentáciami zrekonštruovať historici a architekti.

V prednáške P. Vrableca ste sa napríklad dozvedeli, že v roku 1378 sa v listine stretávame s názvami Malé Malacky a Kostolné Malacky. Možno sa domnievať, že pojmom Kostolné Malacky bolo označené súčasné mesto.

Záznamy o počte sedliakov, remeselníkov, či objektov, môžu priniesť obraz o veľkosti osídlenia nášho mesta. Pikoškou bolo, že v roku 1598 sa spomína kúpeľný dom. Rozmach mesta nastal s príchodom Pálfiovcov v 17. stroročí.

Historik Mgr. Pavol Vrablec, PhD z Múzea Michala Tillnera v Malackách oboznámil publikum so zachovanými písomnými prameňmi z obdobia stredoveku až do polovice 17. storočia, ktoré nejakým spôsobom informujú o jednotlivých významnejších stavbách.

Seminár svojou účasťou podporili aj študenti z Gymnázia Malacky.

Podľa T. Tandlicha zaujímavosti o živote v Malackách možno vyčítať v listinách, ktoré spísali františkánski mnísi, ktorí tu pôsobili. Kompletné znenie takejto listiny bude zverejnené v zborníku, ktoré sa chystá múzeum vydať ako výstup z dnešného seminára.

Na jeho vystúpenie nadviazal historik PhDr. Tomáš Tandlich, PhD. z Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre svojím výkladom o topografii Malaciek do roku 1720.

Zaujímavou časťou seminára bolo vystúpenie Mgr. Martina Macejku z Múzea Michala Tillnera v Malackách, v ktorom odprezentoval prierez históriou jednotlivých budov v Malackách, ktoré súvisia so šľachtickým rodom Pálfiovcov.

Pre prítomných bola jedna z najzaujímavejších častí prednáška M. Macejku na tému Budovy pálfiovského fideikomisu. Na fotografiách a v mapách zmapoval, žiaľ už históriu budov, keďže väčšina z nich už nestojí, ktoré patrili Pálfiovcom.

Bersón zbúrali v 80-tych rokoch v rámci brigády vojaci. Za ním už vidieť budovu dnešného OD Stred (červeného obchodného domu).

Historický seminár zavŕšili svojimi príspevkami dvaja architekti zo Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Ing. arch. Romana Fialová predstavila postup výstavby a prestavby Malaciek v období socializmu a Ing. arch. Ivan Klas sa vo svojom príspevku zameral na ľudovú architektúru v Malackách.

S rozvojom priemyslu v Malackách v polovici minulého storočia súvisela aj potreba zvýšenia kapacity bytových jednotiek. A tak sa začala masívna výstavba malackých sídlisk. Prvé z nich vzniklo na Ul. 1. mája. Stavalo sa v 50-tych rokoch a keďže vznikalo v záhradach a poliach domov zo Záhoráckej ulice, nesúvislo s asanáciou pôvodných budov. Pri ostatných už tomu tak bolo. Začiatkom 70-tych rokoch sa začali stavať Domky, koncom 70-tych rokov sídlisko Juh.

V pláne bola výstavba sídliska Stred, ktorá sa však nepodarila, našťastie, úplne realizovať. Po prvej etape nám však v centre mesta zostali osempodlažné činžové domy na Záhoráckej ulici. "Najskôr bolo v pláne stavať tak maximálne šesť podlaží, ale to by sa nesplnila norma hustoty osídlenia - 300 obyvateľov na hektár, tak sa stavali vyššie činžiaky," ozrejmila architektka Romana Fialová.

Poznámka: Prednášky vystupujúcich budú už tradične súčasťou najbližšieho zborníka Malacky a okolie 6,  ktoré sa chystám Múzeum M. Tillnera vydať koncom roka. Múzeum ich už vydalo niekoľko.

Výsledky ankety o malacké top pamiatky

V januári odštartoval portál Malacké pohľady, ktorý sa dlhodobo najmä vďaka historikovi Martinovi Macejkovi venuje príspevkom zameraným na históriu mesta, hlasovanie v ankete o malacké top pamiatky.

Zapojilo sa do nej dvadsaťpäť respondetov, ktorí určili, že v kategórii existujúcich pamiatok zvíťazila synagóga (16 hlasov), pri moderných stavbách po roku 1945 zahlasovali účastníci najväčším počtom hlasov za polyfunkčnú budovu Florián, v drobných stavbách zvíťazil Severínek (11 hlasov) pred Floriánom (10 hlasov) a pri zaniknutých stavbách si víťazstvo v hlasovaní o top pamiatku odnáša Malý kaštieľ (13 hlasov).

Najbližšie podujatiepošli na vybrali.sme.sk

Pridaj svoj komentár

Pre pridávanie komentárov platia rovnako pravidlá dohodnuté pre diskusiu. Príspevok sa zobrazí v diskusii až po autorizácii administrátorom, takže ho prosím neposielajte viackrát.


Opíšte tento kontrolný text: lpm

Komentáre k článku

10.05.2013 18:03:23 | Lucia Vidanová

Do príspevku som doplnila aj výsledky ankety o malacké top pamiatky.