Ľudia pre Malacky » Mesto má nového investora zimného štadióna

Krátke správy

31.03.2019
V Malackách zvíťazila v druhom kole prezidentských volieb kandidátka Zuzana Čaputová. Vyhrala vo všetkých malackých okrskoch s počtom 4244 hlasov, kandidát Maroš Šefčovič získal 2327 hlasov. K voľbám prišlo 43,96% oprávnených voličov.

08.03.2019
S projektom rozšírenia škôlky pre 20 detí na Záhoráckej ulici sa uchádza mesto o podporu z eurofondov. Ďalšia škôlka s kapacitou vyše 40 detí by mala vzniknúť v areáli cirkevnej školy, kde je investorom Spojená škola sv. Františka Assiského.


» Archív krátkych správ

Inzercia

Ordinačné hodiny

Posledné komentáre

J.Říha12.06.2019
Mesto sa uchádza o peniaze na...

Martin11.06.2019
Mesto sa uchádza o peniaze na...

Ludo30.05.2019
Železniciam sa nedarí vysúťažiť...

pds30.05.2019
Poslanci schválili výstavbu...

nobody29.05.2019
Poslanci schválili výstavbu...

roman 128.05.2019
Do Malaciek prichádza ďalší projekt...

neviem28.05.2019
Primátor chce dať na trh stovky...

roman 123.05.2019
Mesto navýši peniaze na...

Príspevky z fóra

Mária22.05.2019

roman02.05.2019

Luboš11.04.2019

Edo11.04.2019

Administrátor25.03.2019


Príspevky z tém

otázka19.04.2017
Družstevná v Malackách

riki18.03.2015
Skatepark Malacky

pre pána primátora..16.02.2015
Skatepark Malacky

občan daňový poplat13.02.2015
Skatepark Malacky

ironik12.02.2015
Skatepark Malacky

Mesto má nového investora zimného štadióna

Vedenie mesta zabezpečilo nového investora zimného štadióna v Malackách. Otázka jeho výstavby by sa tak mohla vrátiť opäť na stôl poslaneckého zboru. Podľa primátora mesta Juraja Říhu je mesto pripravené podporiť aj projekt novej športovej haly či atletickej dráhy v Zámku, zvoláva si preto na spoločné rozhovory športové kluby.

Pri výstavbe tréningovej zimnej haly v areáli Základnej školy na Záhoráckej ulici ide už o druhého investora. Ten prvý pre nesúhlas poslancov v minulom roku napokon odstúpil. K schváleniu výstavby stačil jediný hlas, pre zdržanie sa hlasovania poslancom Marianom Novotom a Jozefom Ondrejkom návrh neprešiel. K novému investorovi sa vyjadril aj samotný primátor Malaciek Juraj Říha: "Nebudem sa vracať do minulého roka, kedy bola zablokovaná výstavba zimného štadióna. Dnes už sme mohli nový zimák otvárať. Bral som to však ako fakt a radšej som venoval energiu hľadaniu nového investora, ktorý by nám dôveroval. Čo sa napokon podarilo." Zimnú halu by prevádzkoval súkromník po dobu 20 rokov vo vlastnej réžii. Počas tejto doby by sa tvoril fond obnovy technológie, keďže po uplynutí doby nájmu pozemku by hala prešla do vlastníctva mesta za euro. Mesto by sa malo zaviazať k prenájmu ľadu pre školské zariadenia z regiónu v hodnote 100 tisíc eur ročne. O ďalšom prenájme ľadu by mohlo mesto rozhodnúť podľa svojho uváženia.

K zimáku sa vyjadruje verejnosť

O novom investorovi informoval primátor mesta ako prvú malackú verejnosť prostredníctvom facebook stránky: "Som veľký podporovateľ športu. V posledných týždňoch však počúvam, že zimák nie je treba, keďže v blízkom okolí sú viaceré postavené a nie je už toľko aktívnych partií na vyťaženie toho nášho. Zo športového prostredia zachytávam aj také signály, že skôr treba novú multifunkčnú športovú halu. Tú máme už zaradenú v príprave. Dostávam tiež dopyty na obnovu atletickej dráhy so zázemím v zámku." Projekt novej multifunkčnej tréningovej haly by mal zhltnúť zhruba 800 tisíc eur, ak by mesto pridalo s podporu Slovenského futbalového zväzu aj nové tréningové ihrisko s umelým povrchom, priplatiť by sa malo ďalších 500 tisíc eur. Úplná rekonštrukcia atletickej dráhy v Zámockom parku aj so zázemím má vyjsť na 600 tisíc eur.

Primátor preto otvoril dôležitú diskusiu k budovaniu ďalšej športovej infraštruktúry. "Začal som komunikovať s hlavnými aktérmi novú filozofiu rozvoja športu v Malackách. Chcel by som vyhovieť všetkým, ale v terajšej fáze sa nedá uviesť do výstavby všetky stavby. Ak chcem udržať zdravé hospodárenie mesta, naplňať aj ostatné priority Malačanov a pritom dokončiť začaté investície v športovej hale a futbalovom štadióne, môžeme podporiť zatiaľ len jeden veľký projekt. Aktuálne máme pripravený zimný štadión. Keďže ide o finančne veľký projekt, bez všeobecnej podpory to nepôjde," vysvetľuje J. Říha. Podľa našich informácií však už primátor začal rokovať s lízingovými spoločnosťami o možnosti prefinancovania aj ďalšieho veľkého projektu - multifunkčnej športovej haly, po ktorej volajú športové kluby.

Primátor si zvoláva športové kluby

Podpora športových klubov vzrástla v tomto volebnom období o vyše 300 tisíc eur len na priamych dotáciách. Vedenie mesta podporilo postup hádzanej a stolného tenisu do extraligy či futbalového klubu do III. ligy. Ďalšie peniaze išli na rekonštrukciu športovej infraštruktúry. Začalo sa s investíciami v športových halách či so zásadnejšími rekonštrukciami športovísk v Zámockom parku.

Primátor Říha sa chce stretnúť v druhej polovici septembra aj so zástupcami všetkých aktívnych športových klubov. Ako nám sám vysvetlil: "Súbežne s otvorením verejnej diskusie k zimáku sme pozvali na rozhovory aj aktívnych športovcov. Je evidentné, že zimák preferuje skôr rekreačná športová verejnosť a multifunkčnú halu kolektívne športové kluby. Malacky majú veľkú prednosť, že deti majú široký výber športov. A ja si to vysoko cením a chcem naďalej udržať. Vnímam signály a trochu aj obavy športových klubov, že po výstavbe zimáku môže opadnúť záujem o iné druhy športov a po skúsenostiach z iných miest môže hrať hlavnú úlohu hokej, ktorý ale v Malackách nemá historické zázemie."

Na spoločnom stretnutí so športovcami chce primátor diskutovať možnosti investícií do športovej infraštruktúry a prezentovať novú ideu finančnej podpory rozvoja športu u mládeže a na školách. Mesto už spustilo projekt otvorených školských dvorov pre verejnosť a pokračovať by mali aj investície do multifunkčných ihrísk a pohybových zón v sídliskách.


Pridaj svoj komentár

Pre pridávanie komentárov platia rovnako pravidlá dohodnuté pre diskusiu. Príspevok sa zobrazí v diskusii až po autorizácii administrátorom, takže ho prosím neposielajte viackrát.


Opíšte tento kontrolný text: lpm

Komentáre k článku