Ľudia pre Malacky » Kanalizácia sa začne stavať v máji

Krátke správy

27.04.2023
Záchranná brigáda Hasičského a záchranného zboru v Malackách v súčinnosti s Okresným riaditeľstvom Hasičského a záchranného zboru v Malackách pozýva verejnosť pri príležitosti osláv sviatku svätého Floriána, patróna hasičov, na Deň otvorených dverí, ktorý sa uskutoční dňa 05. mája  v čase od 08.30 h do 12.00 h v priestoroch Záchrannej brigády Hasičského a záchranného zboru v Malackách na Továrenskej ulici č. 1.

30.10.2022
Z 10 kandidátov ĽPM sme získali 10 poslaneckých mandátov. Novým poslancom zastupiteľstva sa stane náš kandidát Tomáš Beňo.Kandidát na primátora Juraj Říha uspel so 4171 hlasmi, čo predstavuje 79,81 % z 5 226 platných hlasov odovzdaných všetkým kandidátom.


» Archív krátkych správ

Inzercia

Ordinačné hodiny

Posledné komentáre

nobody15.04.2024
Sasinkova ulica môže prejsť obnovou...

eva11.03.2024
Ulica Martina Benku prejde...

Michal11.08.2023
Ulica Martina Benku prejde...

nobody29.06.2023
Primátor Říha: Stavebný ruch ustane...

Gusto25.04.2023
Mesto obstaráva cyklotrasu z...

Max24.03.2023
Začala stavebná úprava svetelnej...

Luboš06.03.2023
Mesto získalo takmer 950 tisíc eur na...

Peter Ditrich06.02.2023
Rok 2023 sa začne výstavbou škôlky...

Príspevky z fóra

jan04.12.2023

Jana19.10.2022

dj24.03.2022

Peter Ditrich16.03.2022

Ondro05.08.2021


Príspevky z tém

otázka19.04.2017
Družstevná v Malackách

riki18.03.2015
Skatepark Malacky

pre pána primátora..16.02.2015
Skatepark Malacky

občan daňový poplat13.02.2015
Skatepark Malacky

ironik12.02.2015
Skatepark Malacky

Kanalizácia sa začne stavať v máji

V stredu bola oficiálne spečatená skutočnosť, o ktorej Malačania dlhodobo hovoria. Primátor mesta podpísal v mene Malaciek zmluvu o dielo s víťazom verejného obstarávania na výstavbu kanalizácie. Podpisom zmluvy začne stavebná firma s prípravnými prácami na začiatok výstavby a mesto pripraví prvé stretnutia s obyvateľmi.

Pred nedávnom sme informovali o posune v procese výberu dodávateľa výstavby kanalizácie. Dielo sa realizuje v rámci projektu Záhorie, - Malacky odkanalizovanie s finančnou podporou Európskej únie.

Po opakovanom verejnom obstarávaní sa stalo víťazom konzorcium firiem, ktoré bude vo vzťahu k mestu Malacky zastupovať spoločnosť Strabag, s.r.o. a spoločnosť Combin Banská Štiavnica s.r.o.

Do času včerajšieho podpisu zmluvy s dodávateľom stavebných prác a uverejnenia oficiálnej správy mestom sme v rámci dohody s primátorom neposkytovali bližšie informácie. Včera to oficiálne potvrdila hovorkyňa mesta Michaela Janotová uverejnenou tlačovou správou o podpise zmluvy. Posledným dôležitým medzníkom bolo vyslovenie súhlasu Ministerstva životného prostredia SR s uzavretím zmluvy po kontrole verejného obstarávania, o čom sme informovali krátkou správou 4. apríla.

Hoci prebiehajú ešte dve verejné obstarávania, a to na výber stavebného dozoru a riadenie projektu, začiatok výstavby kanalizácie by to nemalo ohroziť. Mesto je totiž podľa primátora pripravené zabezpečiť na dočasnú dobu stavebný dozor a riadenie projektu externe mimo projekt, ak by verejné obstarávania neboli ukončené do začiatku výstavby.

Stretnutie s obyvateľmi a výstavba prípojok

Na Rade predsedov komisií sme požiadali primátora mesta o prípravu stretnutia s obyvateľmi mesta, ktorí si potrebujú zodpovedať viaceré otázky, týkajúce sa najmä obmedzení s dopravou a výstavby domových prípojok.

Dôležité je upozorniť, že za výstavbu domovej prípojky je zodpovedný vlastník nehnuteľnosti. V rámci projektu sa totiž stavajú hlavné zberače v komunikáciách, prípojky k rodinným domom si musí zabezpečiť vlastník nehnuteľnosti. Povinnosť pripojiť sa na kanalizáciu vyplýva vlastníkovi nehnuteľnosti zo všeobecne záväzného nariadenia Mesta Malacky č. 6/2009 o odvádzaní odpadových vôd verejnou kanalizačnou sieťou v meste Malacky. Podľa tohto nariadenia sú vlastníci nehnuteľností, ktoré sa nachádzajú na uliciach s novovybudovanou kanalizáciou, povinní sa napojiť na kanalizáciu do 1 roka po skolaudovaní kanalizácie.

Diskutovali sme aj možnosti, že by možno dodávateľ stavby mohol urobiť cenovú ponuku pre obyvateľov k výstavbe domových prípojok, aby sme zladili výstavbu prípojok v každej ulici súbežne.

Všetky podstatné otázky by sa mali dozvedieť obyvatelia na stretnutí, ktoré zvolá mesto Malacky po dohode s dodávateľom stavby. Ten by mal najskôr mestu odovzdať harmonogram výstavby.

Informácie o odkanalizovaní

Projekt výstavby kanalizácie bol schválený ešte predchádzajúcim mestským zastupiteľstvom. Ide o jeden z najväčších projektov v histórii mesta, celkové výdavky projektu sú vo výške... čítaj celý článok

Výstavba potrvá 16 mesiacov

Obyvatelia by sa mali pripraviť na značné dopravné obmedzenia. Podľa slov primátora bude celkový priebeh koordinovať tím pozostávajúci zo zástupcov mesta a stavebných firiem. Ten by mal pravidelne na týždennej báze zverejňovať aj v mestských médiách informácie o postupe vo výstavbe. Popri užšom koordinačnom tíme by mal byť vymenovaný širší aj s účasťou poslancov a vedúcich pracovníkov mestského úradu.

Prvé dôležité informácie by mali dostať obyvatelia v rámci tematického vydania Malackého hlasu.

Začiatok výstavby je plánovaný na koniec mája, v súčasnosti by mal dodávateľ zahájiť prípravné práce na výstavbe. Celkový čas výstavby je plánovaný na 16 mesiacov. Keďže mesto malo pôvodne ukončiť výstavbu v tomto roku, pre chyby vo verejnom obstarávaní by sa termín reálne nestihol. Mesto teda podá žiadosť o predĺženie realizácie projektu, s čím by podľa našich informácií nemal byť problém.

Na záver treba povedať, že mesto bude vykonávať pravidelné kontroly priebehu výstavby, pričom by podnety o priebehu, neplánovaných obmedzeniach alebo problémoch z terénu mali odovzdávať aj samotní obyvatelia, čiže výstavba by sa mala realizovať aj so spätnou väzbou. Preto bezproblémový priebeh výstavby kanalizácie v neodkanalizovaných častiach mesta môže závisieť aj od vás, obyvateľov mesta.pošli na vybrali.sme.sk

Pridaj svoj komentár

Pre pridávanie komentárov platia rovnako pravidlá dohodnuté pre diskusiu. Príspevok sa zobrazí v diskusii až po autorizácii administrátorom, takže ho prosím neposielajte viackrát.


Opíšte tento kontrolný text: lpm

Komentáre k článku

19.04.2012 10:13:39 | Lucky

V ktorej časti mesta sa teraz začne budovať kanalizácia ?

19.04.2012 14:57:28 | Michal H.

Dá sa niekde na webe pozrieť mapa, kde sú naznačené lokality, ktorých sa to bude týkať?

05.06.2012 15:45:19 | co je s kanalizaciou?

mate nejake novinky?
vdaka za info

28.06.2012 13:26:35 | ???

"bezproblémový priebeh výstavby kanalizácie v neodkanalizovaných častiach mesta môže závisieť aj od vás, obyvateľov mesta" - to je co za somarinu? kto je za to plateny, aby sa projekt zrealizoval, obcania, ci stavebna f-a?
nech si dozor spravi prieskum o obmedzeniach, ako pisete, sam...

aj sa uz zacalo, ci len na papieri, ako obvykle?

28.06.2012 16:17:09 | pre ???

Už sa začalo .Primátor už má väčší plat o 400.- EUR.Nestačí to na začiatok ?

28.08.2012 13:06:38 | Dusan Vavro@azet.sk

Informovanosť a organizácia výstavby je jedna veľká katastrofa. Do dnešného dňa ma nikto neinformoval o začatí prác na ulici Družstevná už v mesiaci august. Tu mali začať práce podľa týždenníka Malacký hlas až na jar! Sám som upozorňoval pracovníkov firmy,že nemajú vyznačené trasy pre prípojky na Telekom! Doteraz neviem čo, kedy, kde a kto mi bude robiť kanalizačnú prípojku do domu a v akom stave zostane ulica po zemných prácach a hlavne kto ju dá do povodného stavu, keďže ani dnes sa o ňu mesto nestará a to čo zanecháva po sebe stavebná firmá sa tým nazvať dnes nedá. Asi si nikto zo zodpovedných neuvedomuje čo sa v realite deje a mal by sa komplexne zamyslieť nad riadení daného staveniska a jeho dosledkami v prípade škôd, kt. vyplývajú z neinformovanosti ako i nedostatočného riadenia stavebných prác!