Ľudia pre Malacky » Nárast cien stavebných materiálov spôsobuje problémy

Krátke správy

27.11.2021
Mestský úrad zverejnil informáciu, že počas vyhláseného celoštátneho lockdownu je prístup do mestského úradu umožnený s respirátorom.

01.05.2021
Štát upravil nové pravidlá vstupu do prevádzok. S účinnosťou od pondelka 3. mája bude pre malacký okres negatívny test potrebný do práce, len ak je vykonávaná po 21.00 h, alebo napríklad na športovú prípravu. Zrušila sa podmienka negatívneho testu pri vstupe do škôl, škôlok či maloobchodných prevádzok. Negatívny test už nepotrebujú ani zákonní zástupcovia školopovinných detí či škôlkarov. Mesto preto neotvorilo dve víkendové testovacie miesta v ZŠ Dr. J. Dérera a v ZŠ Záhorácka. Ak niekto potrebuje test, môže využiť mestské odberové miesto v budove bývalého mestského úradu na Radlinského ulici (testovanie bez registrácie v nedeľu od 9.00 – 17.40 h, prestávka 12.40 – 14.00) alebo v kaštieli s registráciou počas celého týždňa vrátane sviatkov (bezplatne).


» Archív krátkych správ

Inzercia

Ordinačné hodiny

Posledné komentáre

mm30.04.2022
Futbalový štadión by sa mal...

LPM.sk10.04.2022
Mesto obstaráva cyklotrasu z...

Iva05.04.2022
Mesto obstaráva cyklotrasu z...

Jano09.03.2022
Mesto obstaráva cyklotrasu z...

nobody11.02.2022
Mesto obstaráva cyklotrasu z...

Edo27.01.2022
McDonalds v Malackách?

Hladoš17.01.2022
McDonalds v Malackách?

nobody11.01.2022
Futbalový štadión by sa mal...

Príspevky z fóra

dj24.03.2022

Peter Ditrich16.03.2022

Ondro05.08.2021

Jano03.07.2021

EVA ŠKUTOVÁ17.05.2021


Príspevky z tém

otázka19.04.2017
Družstevná v Malackách

riki18.03.2015
Skatepark Malacky

pre pána primátora..16.02.2015
Skatepark Malacky

občan daňový poplat13.02.2015
Skatepark Malacky

ironik12.02.2015
Skatepark Malacky

Nárast cien stavebných materiálov spôsobuje problémy

V ostatných týždňoch sa prepisujú tabuľky cien stavebných materiálov aj o desiatky percent nahor. Takýto prudký nárast komplikuje dokončenie rozostavaných stavieb. Situáciu sa pokúša riešiť už aj ministerstvo dopravy.

Ceny stavebných materiálov rastú prudko nahor. V niektorých oblastiach ako sú drevo, výstuže, oceľ, zatepľovací systém sa prepisujú cenníky aj o desiatky percent. Nie sú ojedinelé prípady, kedy stúpli ceny aj o vyše 100 percent pôvodnej ceny. Táto nová situácia na trhu sa prenáša aj do cien pripravovaných projektov v rezidenčnej oblasti. Problém vníma aj štát, ktorý sa vyjadril prostredníctvom ministerstva dopravy: "Nárast cien spolu s nedostatkom stavebného materiálu je, žiaľ, vážny problém, ktorý môže mať dosah na celý stavebný priemysel nielen na Slovensku, ale v celej Európe. Netýka sa pritom len súkromných firiem, ale aj výstavby infraštruktúry štátu, ktorá je reálne ohrozená."

Veľký problém nastáva už aj v zazmluvnených stavbách v samospráve. Obzvlášť v eurofondových projektoch majú samosprávy zviazané ruky, keďže majú schválené dotácie v konkrétnej výške a zvýšenie cien nikto nepreplatí. Výsledok toho je rad zmarených projektov, od ktorých odstupujú už zazmluvnení dodávatelia. Svoju výzvu zaslal vláde aj Zväz stavebných podnikateľov Slovenska, ktorého predseda Pavol Kováčik doplnil: "Angažovanie stavebných spoločností vo verejných zákazkách bude, pokiaľ nebude riešená vzniknutá situácia, výrazne sťažené."

Zisťovali sme, či tento cenový nárast spôsobuje komplikácie aj na mestských stavbách. Podľa primátora mesta Juraja Říhu zatiaľ všetky mestské stavby pokračujú bezo zmien, ale radnica situáciu pozorne analyzuje kvôli najväčším investičným projektom. "V plnej nahote sa potvrdili naše dlhodobo komunikované výhrady k schvaľovaniu dotácií na projekty. Hodnotenie projektov trvá aj viac ako rok, pričom my musíme v tom čase záväzne odhadnúť výšku nákladov. Ďalšie mesiace riešime zazmluvnenie dotácie, súťažíme dodávateľa a čakáme na kontrolu obstrávania. Za ten čas sa prirodzene menia podmienky na trhu, a to teraz spôsobuje všetkým neskutočný problém. Buď dodávateľ nedokončí dielo alebo sa podpisujú dodatky k zmluve a stavby sa dofinancujú z vlastných zdrojov," vysvetlil primátor, ktorý následne dodal: "Situácia na trhu je nestabilná, nikto nevie odhadnúť ďalší vývoj. Preto sa zamýšľame, kedy bude optimálne spustiť najväčšie súťaže na dodávateľov novej športovej arény či podzemnej garáže v centre mesta. Už teraz nám rozpočtári navyšujú odhadované náklady o viac ako 30 percent, čo pri týchto projektoch predstavuje navýšenie o státisíce eur, preto sme maximálne opatrní."

Pred začatím je obstarávanie dodávateľa cyklotrasy Družstevná - Radlinského či komunitného centra v areáli Centra voľného času, ktoré by sa mali odovzdávať do realizácie na jeseň.pošli na vybrali.sme.sk

Pridaj svoj komentár

Pre pridávanie komentárov platia rovnako pravidlá dohodnuté pre diskusiu. Príspevok sa zobrazí v diskusii až po autorizácii administrátorom, takže ho prosím neposielajte viackrát.


Opíšte tento kontrolný text: lpm

Komentáre k článku