ĽudiapreMalacky.sk » Vytvára Nemocničná nátlak na zdravotné sestry?

Od 1. apríla je účinný nový zákon, ktorý zdravotným sestrám a pôrodným asistentkám zvyšuje minimálny mzdový nárok (inak povedané mzdu) od 640 do 928 € pri najmenej 33 rokoch praxe. Nemocnice na zvýšené mzdy reagujú rozdielne. Z tej malackej prenikajú na povrch informácie o možnom nátlaku a obchádzaní nového zákona.

Zákon vznikal na základe žiadosti sestier a petícii s vyše 243 tisícmi podpisov, ktorú odovzdali ešte predchádzajúcim poslancom parlamentu. Výsledkom ich snahy je zákon, ktorý im má garantovať zvýšenie platov na zodpovedajúcu úroveň ich vzdelaniu, rokom praxe a náročnosti úloh.

Prvou reakciou na snahu sestier o ich dôstojné odmeňovanie je podanie Slovenskej lekárskej komory, ktorá podala podnet na Generálnu prokuratúru SR, aby bolo na Ústavnom súde SR začaté konanie o pozastavenie účinnosti tohto zákona a následne vyhlásenie jeho protiústavnosti.

Prezident komory Dragula sa k tomuto problému vyjadril nasledovne: „Je to nesystémové riešenie, lebo len nejaká skupina zdravotníckych pracovníkov dosiahla zvýšené platy, a nie je to vôbec kryté financiami, takže skrachujú ambulancie mnohé, aj nemocnice aj lôžkové zariadenia. My chceme len, aby sa to odložilo dovtedy, kým nebudú tie zvýšené platy kryté financiami. Opakujem, nie sme proti zvýšeniu platov sestier, len to musí byť finančné kryté preto, aby systém neskolaboval."

Druhou reakciou je postup Nemocničnej, a.s., ktorá prevádzkuje nemocnicu v našich Malackách. Svojimi opatreniami sa snaží zabezpečiť dostatočné peniaze na zvýšenie miezd. V tlačovej správe zverejnenej aj na portáli LPM.sk uvádzajú: „Nemocničná a.s. zároveň zvažuje podanie na Ústavný súd, nakoľko vzniknutú situáciu spôsobila nová legislatíva, ktorá na jednej strane priznáva sestrám určenú minimálnu mzdu, ale na strane druhej nezabezpečuje na takéto mzdy adekvátne úhrady od ZP.“

Chápem, že Nemocničná, a.s. je súkromná spoločnosť (akciová), ktorá musí striktne strážiť svoje hospodárenie. Je chybou, že zákonodarca prijal zákon napriek tomu, že bol v samotnej dôvodovej správe upozorňovaný na negatívny vplyv na rozpočet verejnej správy (cez rozpočty zdravotných poisťovní), a nezabezpečil finančné krytie. To, čo však vyvoláva nielen vo mne obavy, je následný postup, ktorého výsledkom je strach v rodinách sestier, zavedenie registračného systému a výber 1 eurových poplatkov za vstup do ambulancie.

K aktuálnemu dianiu v spoločnosti, v ktorej má mesto Malacky 5-percentnú spoluúčasť, by sa malo preto vyjadriť mestské zastupiteľstvo. Obzvlášť, ak existuje riziko, že z tohto problému môže vyjsť ako rukojemník opäť pacient nemocnice.

V novembri 2011 upozornil na riziká pripravovaného zákona sám riaditeľ nemocnice v rozhovore pre protál LPM.sk, citujem: "Návrh zákona musí schváliť parlament a následne podpísať prezident. Ak vstúpi v apríli do platnosti, ako je plánované, bude táto situácia pre našu nemocnicu likvidačná. Nemocnica zamestnáva asi 160 sestier, mesačne nás tento návrh môže stáť cca 50-60 000 €, ktoré reálne nemáme. Viem, že práca zdravotných sestier je náročná, ale dofinancovanie ich miezd podľa návrhu zákona nedokážeme uniesť."

Keďže sa objavujú náznaky aj o ukončení podnikateľskej činnosti v nemocnici zo strany akcionárov, požiadali sme o bezodkladné zaradenie tohto bodu do programu rokovania štvrtkového zasadnutia zastupiteľstva, rovnako tak pozvali výkonného riaditeľa spoločnosti, Ing. Petra Kalenčíka.

Reagujeme, pozvali sme riaditeľa nemocnice

Vnímame situáciu okolo zdravotných sestier, rovnako si všímame podnety, ktoré sa objavujú v diskusiách. Aj my dostávame reakcie od obyvateľov, ktorí zostali zaskočení... čítaj celý článok

V čom je problém?

Od 1. apríla majú zdravotné sestry zo zákona nárok na zvýšenie mzdy. Niektoré nemocnice podľa našich informácií pripravovali zvýšenie miezd svojich zamestnancov postupne, v niektorých prípadoch rokujú o navýšení úhrad od zdravotných poisťovní. Nevieme, či sa so zvýšenými finančnými nákladmi počítalo ešte v minuloročných finančných plánoch manažmentu nemocnice. Zákon je však prijatý od februára tohto roku a v tejto chvíli, v hodine dvanástej, sa dozvedáme, že zdravotné sestry dostávajú na stôl k podpisu dodatky pracovných zmlúv, v ktorých sa znižuje pracovný status zdravotnej sestry a pridáva sa nový úväzok vo forme akejsi administratívnej pracovníčky.

Môžeme sa len domnievať, prečo tomu tak je. Jedno vysvetlenie môže byť aj to, že v prípade zníženia rozsahu úväzku pracovnej pozície zdravotnej sestry a doplnenia administratívnej pozície, by sa nemusel takto prijatý zákon už vzťahovať na zvýšenie mzdy súčasných sestier v nemocnici. Hodnotenie o tom, či ide o obchádzanie účelu zákona by mal dať súd. K tomu však treba žalobcu, ktorého zatiaľ niet. Vo veľkom v tom hrá rolu aj obava o stratu svojho zamestnania.

Podľa našich informácií boli začiatkom apríla na oficiálnych prvých rokovaniach vznesené požiadavky z dôvodu kvalifikácie a skúseností na zachovanie statusu zdravotnej sestry s tým, že by sa mohlo uzavrieť spoločné memorandum k nájdeniu kompromisu.

Zdravotným sestrám sme dali všetko, viac zdrojov nemáme

Spoločnosť Nemocničná a.s., ktorá je majoritným vlastníkom nemocnice v Malackách, nedokáže splniť mzdové nároky zdravotných sestier, ktoré im zo zákona od 1. apríla 2012... čítaj celý článok

Treba zastaviť prípadný nátlak, podpisovanie dodatkov a urýchlene rokovať

Pravdepodobne reakciou manažmentu spoločnosti na požiadavky svojich zamestnancov je spustenie podpisovania dodatkov k pracovným zmluvám. Ak vám viaceré vystrašené sestry nezávisle na sebe potvrdia, že k podpisu dodatkov sú údajne volané jednotlivo a nie je možnosť vziať si dodatok so sebou k naštudovaniu, poradeniu sa s právnikom, môže to v nás oprávnene vyvolať pocit vytvárania nátlaku a snahy o zakrytie celého postupu.

O to viac nás to ako poslancov môže prekvapiť, keďže sa v tlačovej správe Nemocničnej, a.s. citujú tieto slová hlavného akcionára MUDr. Radoslava Bardúna: „Veľmi transparentne a veľmi čestne sme každej jednej vysvetlili, že nemáme zdroje a že to nie je naša vina. Súhlas s navrhovaným provizórnym riešením by sme vnímali ako súčasť solidarity zamestnanca s firmou, ktorá sa nie vlastnou vinou ocitla v situácii, kedy nevie splniť zákonný nárok zamestnancov.“

Nechcem spochybňovať slová hlavného akcionára, ale minimálne vyššie opísaný spôsob prístupu k zamestnancom jeho slová o transparentnosti a čestnosti popiera. Ak má manažment spoločnosti úprimný záujem na doriešení veci v záujme oboch strán, mal by sadnúť za spoločný stôl a pokúsiť sa predložiť zmluvou alebo memorandom ošetrený záväzok spoločnosti vyplatiť zdravotným sestrám zvyšnú časť mzdy, ktorú z dôvodu chýbajúcich navýšených platieb od zdravotných poisťovní nemôže v tejto chvíli vyplatiť bez narušenia prevádzky nemocnice. Sestry si finačnú záťaž uvedomujú, verím, že sú ochotné dohodnúť sa na postupnom dorovnaní, ale do rúk by mali dostať garanciu.

K tomu sa ale vyžaduje pokoj na oboch strán pomyselnej barikády a akákoľvek forma prípadného nátlaku v súčasnosti nepomôže. Pokiaľ má mesto Malacky záujem na zdravej prevádzke nemocnice, mal by sa ako akcionár spoločnosti zásadne ohradiť proti tomuto postupu a usilovať sa prostredníctvom svojich zástupcov v orgánoch spoločnosti kontrolovať ďalší vývoj situácie.

Ako prvé by mali zástupcovia mesta neodkladne zabezpečiť

Registračná povinnosť a 1 eurové platby za návštevu ambulancie totiž začínajú vysoko znepokojovať už aj samotných pacientov z Malaciek a okolia.



Juraj Říha - Reakcie, názory - 18.04.2012 - 22002 čítaní
URL: http://www.ludiapremalacky.sk/clanok/vytvara-nemocnicna-natlak-na-zdravotne-sestry/