City and Traffic je medzinárodný workshop, ktorého cieľom je priniesť návrhy atraktívnejších a bezpečnejších ciest a verejných priestorov. Každoročne sa uskutočňuje v inom partnerskom štáte.
Tohto roku dostala príležitosť zorganizovať toto podujatie Slovenská republika, ktorú reprezentovala Slovenská technická univerzita v Bratislave. Pedagóg jej stavebnej fakulty a poslanec mestského zastupiteľstva Milan Ondrovič bol aj hlavným technickým a organizačným supervízorom podujatia, ktorý sa zaslúžil o to, aby cieľovým mestom na Slovensku boli práve Malacky.
Študenti tak dostali v úvode workshopu praktické zadania, ktoré boli úzko spojené s Malackami. Jednotlivé skupiny riešiteľov boli zložené zo študentov Česka, Poľska, Maďarska, Rakúska, Nemecka, Slovinska, Srbska a Slovenska.
Študenti riešia dopravné problémy Malaciek
Od 14. do 19. júla môžete v uliciach mesta stretnúť skupinky študentov z ôsmich krajín Európy. Malacky sú hosťujúcim mestom medzinárodného študentského workshopy City and Traffic, ktorého cieľom... čítaj viac
Každá zo skupín dostala samostatné zadanie, ktoré pozostávalo z opisnej časti lokality, požiadaviek na riešenie a technických podkladov napríklad o hustote a intenzite dopravy či možnostiach podľa územného plánu mesta. Počas celého týždňa spracovávali študenti pod vedením pedagógov z jednotlivých fakúlt plagáty, ktoré prezentovali na slávnostnom vyhodnotení.
FOTO
Svoje návrhy riešení študenti prezentovali ostatným účastníkom workshopu, poslancom mestského zastupiteľstva, primátorovi mesta, zamestnancom mestského úradu a ďalším pozvaným hosťom.
Podujatia sa zúčastnil aj profesor Wolfgang Berger (so žltou kravatou pred poslancom M. Ondrovičom) z Rakúska, ktorý viedol riešiteľský tím rekonštrukcie centrálnej križovatky. Profesor Berger sa zaoberá bezpečnosťou dopravy.
Zadanie 1: Rekonštrukcia centrálnej križovatky
Medzi hlavnými cieľmi bolo zlepšiť bezpečnosť, plynulosť a objem hlavnej križovatky, revitalizovať priľahlé parkovisko na námestí a zvýšiť podiel verejných priestranstiev pre chodcov.
Alternatíva I s nižším rozpočtom
Alternatíva II s vyšším rozpočtom
Zadanie 2: Úprava priestoru na Zámockej ulici
Medzi hlavnými cieľmi bolo rekonštruovať Zámockú ulicu na pešiu zónu alebo upokojenú komunikáciu s prepojením na podchod pod železnicu, navrhnúť riešenie pre centrálny parkovací dom, prepojiť ulicu na plánovaný vnútromestský dopravný okruh cez Partizánsku ulicu.
Alternatíva I s pešou zónou
Alternatíva II s upokojenou komunikáciou
Zadanie 3: Upokojenie dopravy na Radlinského ulici
Medzi hlavnými cieľmi bolo utlmiť dopravu na ulici s rozšírením plôch pre chodcov a cyklistov s možnosťou prejazdu verejnej dopravy, vytvoriť koncepciu používanú v meste Brighton, prepojiť ulicu s plánovaným vnútromestským dopravným okruhom cez Partizánsku ulicu a Ľ. Zúbka.
Alternatíva I s nižším rozpočtom
Alternatíva II s vyšším rozpočtom
Zadanie 4: Upokojenie dopravy na Veľkomoravskej ulici
Medzi hlavnými cieľmi bolo upokojiť dopravu na ulici, navrhnúť opatrenia pre cyklistov a upraviť križovatku Veľkomoravskej ulice s Cestou mládeže.
Zadanie 5: Upokojenie dopravy v časti ulice Štefánikova
Medzi hlavnými cieľmi bolo zvýšenie bezpečnosti v časti ulice od Hviezdoslavovej po Veľkomoravskú, zavedenie opatrení na podporu nemotorizovanej dopravy s úpravou križovatky Štefánikovej ul. a Veľkomoravskej pri základnej škole Dr. J. Dérera.
Zadanie 6: Reorganizácia dopravy na Záhoráckej ulici
Medzi hlavnými cieľmi bolo upraviť organizáciu v prvej časti Záhoráckej ulice od Pribinovej po Cestu mládeže, navrhnúť rekonštrukciu križovatiek, zaviesť opatrenia na podporu cyklistov a zvýšiť kapacitu parkovacích miest.
Alternatíva I
Alternatíva II
Zadanie 7: Úprava mimoúrovňovej križovatky nadjazdu
Medzi hlavnými cieľmi bolo zníženie priestoru ciest s udržaním kapacity križovatky, návrh lepšieho spojenia cyklistov a chodcov centra mesta a parku, návrh dopravného prepojenia Pezinskej ulice (autobusovej stanice) s Rádkom.
Alternatíva I s úpravou pešieho slimáka
Alternatíva II s vybudovaným peším podchodom
Na slávnostnom vyhodnotení workshopu primátor mesta Jozef Ondrejka naznačil, že by rád otvoril k odovzdaným plagátom verejnú diskusiu. Plagáty budú odovzdané mestu Malacky na ďalšie použitie. Podľa slov hlavného supervízora podujatia Milana Ondroviča môžu mnohé plagáty slúžiť ako priamy a okamžitý ideový podklad pre projektantov k vypracovaniu projektovej dokumentácie pre mesto. Poslanec už v júni inicioval vypracovanie dokumentácie na upokojenie ulice Veľkomoravskej či dopravného prepojenia Partizánskej a Kollárovej ulice, na čo by mali byť vyčlenené finančné prostriedky na septembrovom rokovaní mestského zastupiteľstva.
„Všetky zverejnené plagáty a technické výstupy s opisnými časťami budú spracované do digitálnej podoby, vyhotoví sa krátke zhrnutie a spracuje sa finálna správa o workshope,“ uzatvára výpočet najbližších aktivít M. Ondrovič, ktorý nám prezradil aj to, že budúci ročník tohto medzinárodného workshopu sa pravdepodobne uskutoční v Belehrade.