ĽudiapreMalacky.sk » Súd nariadil Rómom zdržať sa konaní

K situácii na Družstevnej ulici sa vyjadril už aj malacký súd. Rómskej rodine nariadil zdržať sa viacerých konaní. Rozhodnutie súdu je právoplatné. Susedia rodiny Dobrovodskej sa musia zdržať napríklad pálenia odpadu, vypúšťania odpadových vôd a iného. O situácii na Družstevnej ulici sme vás informovali viackrát, dnes máme v rukách prvé dôležité rozhodnutie.

O občianskom spolužití na Družstevnej ulici v Malackách informovali verejnosť viaceré portály, od lpm.sk, sme.sk, zahori.sk, zahorak.sk, malacky.sk, až po celoštátne médiá ako Televízia Markíza, STV, TA3 či Joj. Obraz sa zväčša opakoval, pred kamerou vystúpila rodina Dobrovodská a rodina Galbavá, jedna rodina tvrdí, že ta druhá ich tyranizuje, druhá sa bráni slovami o rasizme. Faktom zostáva to, že tichá lokalita smerom na Kostolište sa zmenila na obávanú a známu ulicu nielen v Malackách, ale na celom Slovensku.

Od decembra 2008 sme dostali na vedomie viacero dokumentov a výziev mestského úradu, štatistík policajných výjazdov, prehľadov osobných návštev úradníkmi mestského úradu a... Veľa toho bolo, ale výsledkom bolo aj to, že som bol svedkom ako sa rómska rodina vysmievala mestu Malacky. Ako je to možné, že sa niekto vysmieva mestu ako takému? Túto otázku si opakovane pokladám. Budú to tento rok skoro tri roky, čo upozorňujú obyvatelia z Družstevnej ulice na svoj sťažený život. Na začiatku nevyužilo mesto zákonom garantovanú ochranu pokojného stavu, dnes problém prerástol do takej miery, že musíme spoločne spojiť sily. To, že nie je mediálne podchytená práca mnohých poslancov, neznamená, že nepracujú.

Od stretnutia ku komisii

Vážim si prácu mnohých úradníkov mestského úradu a polície, ktorí sa snažia riešiť to, čo im zákon umožňuje. Sily spojili nielen obyvatelia z Družstevnej ulice a vytvorili neformálne zoskupenie občanov, ale aj predstavitelia občianskej skupiny ĽPM a poslanci mestského zastupiteľstva. Pomoc sme prisľúbili ešte pred voľbami, pretože nie je možné, aby obyvatelia mesta stratili nádej a dôveru k svojmu mestu.

Vo februári sme si boli vypočuť diskusiu občanov s ministrom Lipšicom. Slová anonymných kritikov o tom, ako sa zviditeľňujeme, radšej už komentovať nebudem. Koncom februára sa nám podarilo napriek úvodným prekážkam dokončiť kreovanie komisií mestského zastupiteľstva. Na piatok 4. marca som ako predseda Komisie pre správu majetku a legislatívu pozval zástupcov obyvateľov Družstevnej ulice na spoločné stretnutie a dohodli sme sa na stratégii spoločného postupu. Následne v mesiacoch marec a apríl prediskutovali problém občianskeho spolužitia na Družstevnej ulici členovia spomínanej právnej komisie.

Počas búrania prvej z troch čiernych stavieb sa realizovalo prvé opatrenie, a to oplotenie časti pozemku zo zadnej strany. Naďalej sme komunikovali s obyvateľmi Družstevnej ulice prostredníctvom Zuzky Baligovej z občianskej skupiny ĽPM a s poslancom Ondrovičom sme sa v závere marca zúčastnili spoločného stretnutia s obyvateľmi Družstevnej.

Prvá stopka pre Rómov

V súčasnosti máme právoplatné rozhodnutie, ktorým okresný súd nariadil rómskym vlastníkom susednej parcely rodiny Dobrovodskej a Salčíkovej zdržať sa viacerých konaní. Len samotný výrok rozhodnutia je na stranu a pol. V stručnosti uvediem niekoľko záverov, čoho sa Rómovia musia zdržať:

Mimo toho sú aj napríklad povinní zabrániť, aby na nehnuteľnosti svojich susedov vbiehali psy.

Rómom plynie lehota 15 dní na dobrovoľné odstránenie stavu a zastavenie konaní. Rozhodnutie je právoplatné. V prípade, že rómska rodina nebude rešpektovať určené pravidlá, sme pripravení zabezpečiť nútený výkon rozhodnutia exekúciou.

O ďalších realizovaných a pripravovaných opatreniach zatiaľ z pochopiteľných dôvodov informovať nebudeme. Verím však, že ich výsledky budeme môcť zverejniť už v dohľadnom čase.

Zatiaľ toho nie je veľa, ale snáď to pomôže k tomu, že sa pod spoločným občianskym tlakom niektorí neprispôsobiví občania spamätajú, že sa nikto nebude vysmievať spravodlivosti do tváre. Myslím si, že je to naším cieľom, a preto spoločne nedovoľme, aby naše mesto neochránilo svojich obyvateľov pred tými, ktorí sa vysmievajú aj nemu samotnému. Prvý signál o tom, že právo má nástroje ako nás chrániť, sa už vyslal.

Všetkým, ktorí za tým stoja, za to veľmi ďakujem.


Ďalšie súvisiace články na LPM.sk:

Potkany z Družstevnej sa šíria do okolia
Čo prinieslo 60 dní od návštevy Lipšica
Rómom na Družstevnej horel dom
Zbúrala sa prvá čierna stavba na Družstevnej ulici
Lipšic dal obyvateľom prísľub 60 dní
Minister Lipšic si osobne prezrel problémovú lokalitu Družstevnej
Rómovia z Družstevnej smerujú do zastupiteľstvaJuraj Říha - Témy - 24.05.2011 - 9310 čítaní
URL: http://www.ludiapremalacky.sk/clanok/sud-nariadil-romom-zdrzat-sa-konani/