ĽudiapreMalacky.sk » DobroMA pomáha utečencom z Ukrajiny

Vojnový konflikt, ktorý sa rozpútal na Ukrajine, nenechá chladného nikoho z nás. Ruská agresia, ktorá vyháňa nevinných civilistov z ich domov, je neospravedlniteľná. Preto je nutné konať a pomáhať. Vlna solidarity a ochoty pomôcť prišla aj zo strany malackých dobrovoľníkov združených v DobroMA.

Začali organizovať zbierky a prepájať tých, ktorí chcú pomôcť prichádzajúcim utečencom z Ukrajiny. Porozprávali sme sa s členkou DobroMA Luciou Vidanovou. 

Kedy vznikla vaša iniciatíva?

„Iniciatíva DobroMA vznikla v roku 2020. Vtedy sa prepojili viaceré malacké občianske združenia (OZ Malacká šošovica, OZ Majella, OZ Malacké pohľady, OZ Malarock) a s podporou aj mesta Malacky začalo robiť nákupy pre seniorov počas vrcholu pandémie. Záujem o túto službu však nebol masový. Veľmi dobre fungovala susedská pomoc, preto sa táto aktivita časom utlmila. Po tom, čo pred pár dňami ohromil celý svet vpád ruských vojsk na územie Ukrajiny, začali viacerí s DobroMA rozmýšľať, čo spraviť. Tak prišiel náš čas „vyraziť do akcie“  Takpovediac od večera do rána sa Dobrovoľnícka nakupovacia služba v Malackách zmenila na Dobrovoľníci v Malackách, aby sme označenie zovšeobecnili. Vytvorila som FB stránku DobroMA a už to išlo.“ 

S prosbou o pomoc ste sa obrátili na verejnosť. Ako ľudia zareagovali, s akým ohlasom sa stretla vaša výzva?
„Prvý oznam o zbierke na novej FB stránke DobroMA sme zverejnili hlboko v noci z piatka na sobotu s tým, že zbierka sa konala už v nedeľu. Tá odozva od ľudí bola neuveriteľná. Vlna solidarity a ochoty pomôcť taká veľká, že mnohonásobne prekročila naše očakávania. Aj to množstvo vecí, ktoré sme vyzbierali. Tri plné veľké autá sa do 24 – hodín presunuli na východnú hranicu a odviezli pomoc do stanového tábora, ktorí majú na starosti naši malackí záchranári zo Záchrannej brigády HaZZ v Malackách. Prakticky ešte počas trvania zbierky sme vedeli, že budeme potrebovať posilniť „dodávku“. Zdvihla som telefón a začala obvolávať ľudí. Kamarát Danko Krakovský do hodiny pristavil dodávku a už o pár hodín bol na dlhej ceste na východ. Do Humenného došiel hlboko v noci. V pondelok ráno vyrážali manželia Pelecovci, ktorí sa prihlásili. Bolo to neskutočné, vzali si voľno v práci, aby mohli prázdninovať s deťmi a oni hneď takto prvý deň „obetovali“ dobrej veci. Rovnako Dušana Mikulčáková s dcérou Katkou.“


S ktorými organizáciami a inštitúciami spolupracujete a ako táto spolupráca vyzerá?

„Od začiatku sme boli v spojení s Migračným úradom SR. Tam nám povedali, čo presne potrebujú. Nebolo toho veľa, čo vzali – najmä veci na voľnočasové aktivity pre deti, dojčenské potreby, detské výživy a iné. Veci sme im odviezli ešte večer po skončení zbierky. Boli vďační, iste sa nám aj v budúcnosti budú hlásiť. Ďalší kontakt sme mali priamo v stanovom mestečku pri Humennom na záchranára zo ZZ HaZZ v Malackách. Na mieste boli naši záchranári medzi prvými, keď konflikt začal. Vedeli sme teda priamo z deja, čo nutne v tábore potrebujú.  S ich veliteľom sme sa dohodli, že budeme spolupracovať a „zásobovať“ ich pravidelne. V neposlednom rade nás potešilo prepojenie s Bratislavskou arcidiecéznou charitou. Mala by byť tiež dlhodobá. Ideálne a efektívne je to - čo robíme - zmapovať, čo treba a to v rámci zbierky od ľudí získať a rovno posunúť.“

Akú škálu pomoci aktuálne poskytujete? A ako sa môže zapojiť verejnosť?

Aktuálne sa zameriavame na funkciu akéhosi prostredníka a tiež chceme byť dobrým komunikačným kanálom pre ľudí z Malaciek a okolia, ktorí našu FB stránku sledujú. Webová stránka sa musí ešte obsahovo obmeniť, k tomu sme sa zatiaľ nedostali. Dôležitá je pre nás akčnosť  inde - v konkrétnych zbierkach, v konkrétnych spojeniach Ukrajinca s človekom, ktorý mu vie pomôcť. Na stránke zdieľame rôzne výzvy a ponuky. Napríklad malacké detské hracie centrum začalo ponúkať bezplatný vstup pre ukrajinské mamičky s deťmi, iné stravovacie zariadenie poskytuje obedy. Ľudia nám píšu do správ, ponúkajú materiálnu pomoc, jedna firma dokonca už aj možnú prácu. Sami si však v tejto chvíli musíme rozdeliť vnútri kompetencie. Nedokážme plnohodnotne suplovať prácu organizácií, ktoré sa utečencom venujú v rámci svojho pracovného času. My sme väčšinou všetci zamestnaní, takže všetku agendu riešime za pochodu v osobnom voľne.“

Mnohí utečenci sa ocitli na Slovensku s jednou taškou, hľadajú ubytovanie. Viete reagovať aj na tieto potreby?

„Vieme im poskytnúť materiálnu pomoc, oblečenie. Vieme o ľuďoch, ktorí sú ochotní utečencov prichýliť. Mnohí z nich sa oficiálne prihlásili aj cez formuláre zverejnené na stránke ministerstva vnútra, preto by som odporúčala ísť skôr touto cestou. Už sme sa však spojili so zástupcom ukrajinskej komunity v Malackách. Chceli by sme zmapovať aj s jeho pomocou potreby tých ľudí a venovať im našu pomoc opäť adresne a dlhodobo. Je dôležité, aby v týchto náročných časoch, ktoré pre nich nastali, ďaleko od domova v strachu o svojich blízkych, ktorí možno bojujú vo vojne, vedeli, že sú tu prijímaní. Každý z nás by si mal tak trochu predstaviť sám seba v ich situácii a tiež to, čo by v tej chvíli potreboval, čo by mu dodalo silu do ďalších dní, týždňov, mesiacov. Bohužiaľ, myslím si, že tento konflikt a zmeny, ktoré po ňom nastanú, nebudú krátkodobé. Musíme si zachovať svoju ľudskosť, empatiu a ochotu obetovať sa aj v službe iným natrvalo.“


Čo odporúčate ľuďom, ktorí chcú nejakým spôsobom pomôcť? Kde nájdu potrebné informácie?

„Ak chcú ľudia pomôcť a pridať sa k našej iniciatíve môžu nás kontaktovať cez FB stránku DobroMA alebo napísať na našu mailovú adresu dobrovolnicima@gmail.com Webová stránka je tiež k dispozícii, ale ako som už vravela, musíme si nájsť čas, aby sme ju aktualizovali a prípadne aj na nej vytvorili akési fórum, kde ľudia sami budú môcť ponúkať pomoc a ukrajinskí utečenci si ju tam vyhľadať. Nemáme však ambíciu suplovať prácu verejných webových stránok štátnych inštitúcií, ktoré za týmto účelom vznikli ako napríklad www.ua.gov.sk. Lokálny moment však môže byť pridanou hodnotou DobraMA.“   

Aktuálne si malackí dobrovoľníci do konca mája na základe dohody s mestom Malacky prepožičali priestor na Mierovom námestí, kde má vzniknúť skladový miesto na pravidlený príjem pomoci a tiež výdaj konkrétnym ukrajinským rodinám, ktoré sa do Malaciek a okolia prisťahujú. Momentálne zháňajú členovia DobroMA regály a boxy na efektívne uskladnenie prijatých vecí. Zatiaľ sú vytriedené v krabiciach a oblečenie v mechoch. 



Ľudia pre Malacky - Rozhovory - 01.03.2022 - 2098 čítaní
URL: http://www.ludiapremalacky.sk/clanok/dobroma-pomaha-utecencom-z-ukrajiny/