Navrhovaný grafikon zverejnili železnice na svojej webovej stránke 5. júna a medzi cestujúcimi Záhorákmi vyvolal vlnu rozhorčenia. Podľa informácií Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) si mesačne iba v Malackách kúpi lístok na vlak približne 42 tisíc cestujúcich, čo určite nie je málo. Už súčasný cestovný poriadok, ktorý platí od decembra 2012, priniesol koncom minulého roka zásadnú zmenu: v Malackách už nezastavujú rýchliky, nahradili ich vlaky kategórie REX a osobné vlaky. To skomplikovalo cestovanie najmä tým, ktorí cestujú za vzdelaním do neďalekého Brna. Buď musia nasadnúť na rýchlik či EC v Bratislave, alebo cestovať do Kútov a tu počkať na ďalší vlak. Kým v minulosti sa Malačania do Brna dostali asi za hodinu, čas sa touto zmenou takmer zdvojnásobil.
Problémy majú aj Záhoráci, ktorí denne cestujú za prácou do Bratislavy. Po trati jazdia dva druhy vlakov – osobné, z ktorých množstvo „pendluje“ len medzi Malackami a Bratislavou, a REX-y, ktoré začínajú jazdu v Kútoch, po Malacky zastavujú v každej dedine a ich jedinou zastávkou od Malaciek je Bratislava. Záhoráci, ktorí bývajú medzi Malackami a Kútmi a cestujú napríklad do Devínskej Novej Vsi či Lamača (teda nemôžu nasadnúť na REX, ktorý stojí až na hlavnej stanici), musia v Malackách prestupovať. Tí, ktorí chodia za prácou až na bratislavskú Hlavnú stanicu, ale môžu nasadnúť na REX a domov sa dostať rýchlejšie, keďžeprvou zastávkou vlaku od Malaciek je až Bratislava.
V praxi to znamená, že cestujúci z Bratislavy do Malaciek si môžu vybrať z dvoch spojov za hodinu – pomalší „osobák“ a REX bez zastávky. Horšie to majú tí, ktorí bývajú v obci za Malackami v smere do Kútov (Veľké Leváre, Závod, Moravský Svätý Ján, Sekule). Ak cestujú z hlavnej stanice, môžu nasadnúť na REX, ktorý za Malackami stojí na každej zastávke. Ak však cestujú napríklad z Devínskej Novej Vsi, nastúpiť môžu len na osobný vlak, ktorý končí jazdu v Malackách. Tu musia počkať na REX a prestúpiť naň. Tento spôsob je výhodný len pre cestujúcich z Hlavnej stanice Bratislava. Pre ostatných je nočnou morou. Cestovanie, ktoré sa koncom roka 2011 zásadne zdražilo, je tak dnes komplikované a pre mnohých, ktorí musia kvôli jednej či dvom zastávkam na trati dlhej 64 km prestupovať, nezmyselné.
Podľa prvotnej informácie ZSSK by po novom vlaky REX v Malackách už zastavovať nemali. Teda všetci, s výnimkou cestujúcich až do Kútov, by boli odkázaní iba na osobné vlaky. Pre mnohých by bolo na mieste zamyslenie sa nad iným, praktickejším druhom dopravy. Našťastie, uvedomili si to aj kompetentní. „Na traťovom úseku Bratislava – Malacky – Kúty je v dnes platnom cestovnom poriadku zavedená pásmová dopravná obsluha s vlakmi kategórie REX, ktoré zabezpečujú rýchle spojenie Bratislavy a Malaciek. Pre nový Cestovný poriadok 2013/2014 si objednávateľ dopravných výkonov - Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR - objednal na traťovom úseku železničnú dopravnú obsluhu len vlakmi kategórie Os v hodinovom, resp. polhodinovom intervale počas celého dňa,“ reagovala na našu otázku, či ZSSK skutočne plánuje zastavovať v Malackách len osobné vlaky, Zuzana Červená, poverená zastupovaním riaditeľa odboru komunikácie spoločnosti. To by znamenalo, že cestujúci z Malaciek, ktorý má namierené do Bratislavy a späť, strávi vo vlaku denne hodinu a pol. Tí Malačania, ktorí dnes využívajú výhradne REX-y, si vo vlakoch posedia spolu za dve jazdy 50 minút.
ZSSK od začiatku avizovala stretnutia so zástupcami Bratislavského samosprávneho kraja. Žiadali sme tiež o vyjadrenie mesto Malacky, keďže primátor je nielen zástupcom obyvateľov mesta, ale tiež poslancom BSK. Do termínu uzávierky sa hovorkyňa nevyslovila, predbehla ju však Zuzana Červená: „Vzhľadom na negatívne stanovisko Vyššieho územného celku (Bratislavský samosprávny kraj, pozn. red.) a cestujúcich momentálne pripravujeme nový návrh, kde plánujeme na traťovom úseku vedenie 2 vlakov kategórie REX v rannej dopravnej špičke smer Bratislava a 3 vlaky kategórie REX v opačnom smere v čase popoludňajšej dopravnej špičky. Uvedeným riešením zabezpečíme kvalitné aj rýchle prepojenie týchto dôležitých miest. Uvedená zmena je s objednávateľom už prerokovaná. Spracovanie návrhov momentálne závisí od možností správcu železničnej dopravnej cesty - stavu a technických možností na traťovom úseku a v jednotlivých železničných staniciach Železníc SR.“
Príspevok bol uverejnený v týždenníku Záhorák.