ĽudiapreMalacky.sk » Aktivisti čistili Tri duby od množstva odpadu

V pondelok 22. apríla oslávime Deň Zeme. Tento ekologicky motivovaný sviatok upozorňuje na dopady znečistenia životného prostredia. Pri tejto príležitosti usporiadali 20. apríla aktivisti z OZ Ľudia pre Malacky brigádu v prímestskej lokalite Tri duby. Vďaka výdatnej pomoci sa podarilo vyčistiť prírodu od desiatok vriec odpadu.

Do akcie sa okrem individuálnych rodín, ktoré reagovali na výzvu v médiách, organizovane zapojili aj žiaci z prírodovedného krúžku ZŠ Dr. J. Dérera spolu s Mgr. Andreou Cvečkovou a zamestnanci Ikea Components, s. r. o. s rodinami.

Brigáda za začínala po 9.00 h, predtým bolo treba vyznačiť trasu a postaviť "hlavnú základňu".

Vľavo ešte nepopísané plátno budúcej mandaly.

Všetci dostali k dispozícii plastové vrecia a rukavice, ktoré zabezpečili Vojenské lesy a majetky SR a odpad, ktorý sa začal rýchlo hromadiť neskôr aj odviezli.

Akciu materiálne (rukavice, vrecia) podporili a odvoz odpadu zabezpečia Vojenské lesy a majetky.

Deti tvorili mandalu pod vedením Libušky Čtverákovej, ml. Farby na výrobu mandaly združeniu sponzorsky poskytlo Záhradné centrum Slnečnica. Vďaka patrí aj samotnej Libuške za nápad a aj jeho realizáciu. Mandala by mala od pondelka zdobiť priestory ZŠ Dr. J. Dérera.

Spoznávanie a pomáhanie prírode - aj to je jeden z dôvodov, prečo by mali deti tráviť viac času v jej "spoločnosti".

Deti zachránili tieto korýtka tým, že ich vrátili do pôvodného prostredia. Našli sa totiž nakope v troch igelitových taškách. Ktovie kto mal a aké s nimi úmysly.

Po vyčerpávajúcej práci dobre padla prvá jarná opekačka.

Jeden pristavený veľkobjemový kontajner, ktorý zabezpečila firma Marius Pedersen, nestačil. Určite by sa podarilo zaplniť aj ďalší. Aktivisti preto pristavili vrecia a kopy ku komunikáciám, aby k nim bol lepší prístup pri zabezpečení odvozu.

Neuveriteľné, čo všetko sa ukrývalo v zeleni. V blízkosti prevádzky Ikei vyzbierali jej zamestnanci 53 vriec odpadu. "Išlo väčšinou o PETfľaše a iný drobný odpad, ktorý tam vyhodili pravdepodobne kamionisti. Zbierali sme len na jednej časti rozsiahlejšieho pozemku a takú vysokú koncentráciu znečistenia sme ani nepredpokladali," zhodli sa.

Všetko sa vyčistiť nestihlo. Na fotografiách sú kopy v blízkosti priemyselnej zóny.

Betónové stĺpy v zeleni pri príjazdovej ceste k Trom dubom. Ktovie, či vybúraný betón vľavo nepochádza z činnosti pri výstavbe neďalekej čerpacej stanice.

"Stará" neznáma. Tak možno nazvať lokalitu Tri duby. Hoci si ju mnohí zo starších Malačanov pamätajú ako miesto, kde to vždy v lete "žilo", dnes boli na brigáde viacerí, ktorí tu boli po prvýkrát alebo opäť po mnohých rokoch. Pritom ponúka dostupnú možnosť pre strávenie príjemného času v prírode a pri opekačke. Tak neváhajte a vyberte sa tam, ak zatúžite po zmene mestského vzduchu.

Viac fotografií z akcie nájdete v albume na FB.

P.S.: "Jedinou nedokonalosťou prírody je človek." - nedá sa nesúhlasiť s citátom pri pohľade na to, čo bol do prírody človek schopný navláčiť. Ešte raz VEĽKÉ ĎAKUJEME všetkým, ktorí sa do akcie akýmkoľvek spôsobom zapojili. Pre naše občianske združenie bola prvou svojho druhu, ale zďaleka nie poslednou. Tešíme sa nabudúce :)

Peknou spomienkou na sobotňajšiu akciu je mandala, ktorá bude zdobiť priestory ZŠ Dr. J. Dérera.Lucia Vidanová - Malacky dnes - 20.04.2013 - 6974 čítaní
URL: http://www.ludiapremalacky.sk/clanok/aktivisti-cistili-tri-duby-od-mnozstva-odpadu/