ĽudiapreMalacky.sk » Otvorený list môžete podporiť do stredy 30. 5.

Ešte pár dní - do 30. 5. môžete podporiť otvorený list, ktorý je akousi žiadosťou o preskúmanie procesu výstavby vakcínovej linky, poskytnutie informácií a dopracovanie EIA - posudzovanie vplyvov na životné prostredie. List už adresovalo OZ Ľudia pre Malacky premiérovi, ombudsmanke a primátorovi Malaciek. 31. 5. sa o 16.00 h v zasadačke MsÚ uskutoční mimoriadne zasadnutie poslancov MsZ. Prinášame prehľad niektorých mediálnych výstupov k téme.

Témou výstavby areálu výrobne na vakcíny proti pandemickej chrípke sa zaoberajú aj celoštátne médiá. V stredu 23. mája odvysielali v hlavnom spravodajstve reportáž RTVS a TV JOJ.

Správy STV

REPORTÁŽ - Bude v Malackách areál na výrobu vakcín

Malačanom sa nepozdáva, že nemajú o projekte dostatočné informácie.

"Pokiaľ máte informácie o tom, že v Malackách by sa údajne mala stavať fabrika na výrobu protichrípkových vakcín, tak treba sa obrátiť na toho, kto tú informáciu utajil," vyjadrila sa hovorkyňa Malaciek Michaela Janotová.

Obyvatelia Malaciek poukazujú na to, že areál na na výrobu vakcín nemá potrebnú štúdiu posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA).

"V prípade žiadosti štátnych hmotných rezerv obvodný úrad vyhodnotil, že toto povolenie, nie je potrebné vydávať," dodala Janotová.

Spoločnosť, ktorá mala prevádzkovať fabriku na východe Slovenska, však túto štúdiu vypracovanú mala, pretože bola potrebná.

Výňatok z reportáže, zdroj: www.stv.sk

TV JOJ

REPORTÁŽ - Utajená vírusová fabrika, vláda odmietla projekt komentovať

Na Záhorí stavia štát fabriku na výrobu vakcín. Ide o utajovaný projekt, za ktorým stojí Správa štátnych hmotných rezerv. Vírusová linka za desiatky miliónov eur je biznis, v ktorom pôsobia globálne farmaceutické spoločnosti. Je otázne, či je pre 5-miliónové Slovensko výstavba takejto fabriky efektívna.

Linka pre zabezpečenie sebestačnosti Slovenska v prípadoch pandémií má zaujímavé pozadie, o ktorom štát mlčí. "Pokiaľ máte informáciu o nejakej tajnej výstavbe fabriky na výrobu protichrípkových vakcín, musíte bližšie informácie žiadať od toho, kto to utajil," povedala hovorkyňa mesta Malacky Michaela Janotová.

Načo je výroba vakcín potrebná?

Za financovaním vírusovej továrne je štát. Projekt Spávy štátnych hmotných rezerv úradníci nekomentujú pre režim, ktorým je celá štátna investícia oklieštená. Načo je Slovensku linka na výrobu očkovacích vakcín, ktoré si nielen malé štáty v prípade nutnej potreby bez problémov nakúpia od špičkových nadnárodných farmaceutických firiem.

To sa snaží už dlhšiu dobu odhaliť redaktor Trendu Gabriel Beer. Ani on z kompetentných úradníkov zatiaľ jasné odpovede nedostal.

Spoločnosť, ktorá má receptúry

"Stále nie, najmä preto, že nevieme, pre koho štát túto fabriku stavia a je určite nepravdepodobné, že úradníci hmotných rezerv by vyrábali nejaké chrípkové vakcíny. Bude tam musieť prísť spoločnosť, ktorá má receptúry know how, alebo minimálne vie pracovať v tejto oblasti, úradníci to určite nie sú," povedal Gabriel Beer.

"Celú problematiku na výrobu vakcín spadá pod Správu štátnej hmotnej rezervy, preto ministerstvo nekomentuje túto problematiku," informovala hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Čižmáriková.

Firma má technológie, priestory, ale...

Celý projekt mal byť najskôr realizovaný na východe Slovenska. Slovenská farma firma v Šarišských Michaľanoch má technológie, priestory, v tvrdom biznise ovládanom najsilnejšími farmaceutickými spoločnosťami sa vie orientovať. Za nejasných okolností však jej zázemie pre štát nie je tomto projekte dôležité.

Či pri schvaľovaní bolo potrebné pre tento biznis využiť zázemie renomovanej firmy a potom v tichosti projekt preniesť náhle na zelenú lúku, je zatiaľ len špekulácia.

Schopní sú na východe

"No zatiaľ to vyzerá ako zvláštny chaos, ktorý sa tu vyrobil, lebo infraštruktúra, ľudia, všetko sú na východnom Slovensku. Ide o tých, ktorí by boli schopní to robiť. Stáva sa to v regióne, kde nie sú skúsenosti ani nejaká prax s podobnou výrobou," dodal Beer.

Koľko vakcín v prípade výbuchu pandemickej chrípky budeme v krízovom okamihu potrebovať, dnes vláda určite nedokáže ani len odhadnúť.

Zdroj: noviny.sk

Reportáž o 12.00 h - Fabriky na vakcíny - Bude mať Slovensko vlastnú na Záhorí?

"Pokiaľ máte informáciu o nejakej tajne výstavbe fabri na výrobu protichrípkových vakcín, tak musíte bližšie informácie od toho, kto to utajnil. Čo sa týka pozemku, na ktorom to má údajne stáť tak v roku 2004 tam získala stavebné povolenie spoločnosť Eurovalley. Stavebné povolenie bolo vydané na skladové priestory," reagovala Michaela Janotová, hovorkyňa mesta.

"Pokiaľ by tam malo byť postavené niečo, tak bolo potrebné žiadať povolenie od obvodného úradu životného prostredia. V prípade štátnych hmotných rezerv obvodný úrad skonštatoval, že potrebné vydávať povolenie, takže stavebný úrad mesta Malacky nemá právo toto rozhodnutie spochybňavať," dodala Janotová.

Téma zaujala aj redakciu Záhorák, Týždenník pre Záhorie, denník Plus Jeden Deň a iné médiá.

Otvorený list OZ Ľudia pre Malacky, ktorý adresovalo premiérovi, ombudsmanke, primátorovi Malaciek, bol publikovaný aj v aktuálnom týždenníku Malacko.Ľudia pre Malacky - Mesto - 25.05.2012 - 5250 čítaní
URL: http://www.ludiapremalacky.sk/clanok/otvoreny-list-mozete-podporit-do-stredy-30-5-/