ĽudiapreMalacky.sk » Nepovolané vjazdy do CHKO Záhorie

Chránená krajinná oblasť Záhorie je prvou vyhlásenou nížinnou chránenou krajinnou oblasťou na Slovensku. Vznikla v roku 1988 a pozostáva z dvoch častí - severovýchodnej a západnej. Západná časť CHKO predstavuje krajinu modelovanú činnosťou rieky Moravy s riečnymi terasami a širokou riečnou nivou.

Rozkladá sa na území od Devína po Kúty, jeho prirodzenou hranicou na väčšej časti územia je Malolevársky kanál, Zohorský kanál a potok Malina. Táto časť CHKO Záhorie zasahuje aj do chráneného vtáčieho územia Záhorské Pomoravie.

Zaplavované nivné lúky so zachovalou bohatou kvetenou nemajú v súčasnosti svojou rozsiahlosťou na Slovensku obdobu. Lúky sú harmonicky rozprestreté v susedstve s lužnými lesmi, ktoré sú drevinovým zložením blízke pôvodným lesom. Členité hranice lesov s lúkami sú husto pretkané sieťou starých ramien, riečnych jazier a sezónnych mokradí. Zo živočíchov sú tu najcharakteristickejšie skupiny viažúce sa na vodu, kôrovce, mäkkýše, ryby, obojživelníky a najmä množstvo druhov vodného vtáctva (napr. bocian biely a čierny, volavky, kormorány, rôzne druhy kačíc), ale i dravce (orliak morský, haja červená a tmavá).

Orliak morský

Haja červená

Ciconia nigra

V období druhej polovici 20. storočia nielen náš život, ale i tento región významne ovplyvnila tzv. „železná opona“. Spomínaná oblasť tvorila hranicu medzi západom a východom, kde bežný človek nemohol vstúpiť, hospodárska činnosť bola obmedzená, a tak sa tu zachovali rastlinné a živočíšne druhy, ktoré inde zanikli. Vzácne živočíchy a vtáctvo tu našli svoje útočište a ochranu.

Dnes je táto oblasť otvorená pre verejnosť čo sa bohužiaľ negatívne prejavilo na stave populácii vodného vtáctva i dravcov. Nechceme vrátiť minulosť a túto oblasť opätovne uzavrieť pred ľuďmi, ako niektorí ľudia často tvrdia. Našou snahou je zmedziť vjazd motorovým vozidlám v medzihrádzovom priestore rieky a tým znížiť ich nepriaznivý dopad na krajinu. Pre mnohé druhy živočíchov je vyrušovanie veľmi nepriaznivým faktorom. Pohyb ľudí pešo alebo na bicykloch nie je na väčšine územia nijako limitovaný, okrem niekoľkých rezervácií.

Bocian biely

Na základe zákona č. 543/2002 Z.z. o ochrane prírody a krajiny podľa § 13  je na území na ktorom platí druhý stupeň ochrany zakázaný vjazd a státie motorovým vozidlom, motorovou trojkolkou, štvorkolkou na pozemky za hranicami obce mimo verejných komunikácií. Výnimku z tohto zákazu majú majitelia pozemkov a ich užívatelia. V praxi to znamená, že mimo spevnenú cestnú komunikáciu nie je dovolené jazdiť motorovým vozidlom návštevníkom ale napríklad ani rybárom. Členovia rybárskej stráže, poľovnej stráže a stráže prírody sú oprávnení jazdiť autom aj v druhom stupni ochrany, avšak len pri výkone práva tejto stráže.

Poslaním Chránenej krajinnej oblasti je, ako už z názvu vyplýva, zachovať krajinný ráz a charakter územia. Nakoniec je aj na každom z nás aké zanecháme okolie Moravy nasledujúcim generáciám, či ako mŕtve územie bez života, alebo ako na život bohatú krajinu, ktorú sa oplatí navštíviť.

Text: Sprava CHKO Záhorie
Foto: Martin Mráz, Rudolf Jureček



Martin Mráz - Životné prostredie - 03.05.2011 - 13397 čítaní
URL: http://www.ludiapremalacky.sk/clanok/nepovolane-vjazdy-do-chko-zahorie/