ĽudiapreMalacky.sk » Najviac zásahov hasičov bolo v malackom okrese

Najskôr dlhodobé suché obdobie a potom intenzívne búrky, ktoré spôsobili zatopenie viacerých lokalít. Podľa klimatológov je potrebné zvykať si na čoraz intenzívnejšie výkyvy počasia. Spoločne hovoria, že najmä mestá s hustou zástavbou sa musia rýchlejšie adaptovať na zmenu klímy.

Intenzívne búrky zasiahli počas sobotňajšieho poludnia aj Malacky. Vo viacerých lokalitách nestihla dažďová voda odtiecť a vytvárali sa lokálne záplavy. Najťažšia prejazdnosť bola na Továrenskej, Jesenského, Janka Kráľa či Veľkomoravskej ulici. Vytopená bola aj záhrada Zámockej reštaurácie v Zámockom parku.

Na uzavretý podjazd pri letnom kúpalisku upozornil prostredníctvom svojej stránky aj primátor Malaciek Juraj Říha.

K odčerpávaniu vody boli privolaní dobrovoľní aj profesionálni hasiči. Zuzana Farkasová z Prezídia Hasičského a záchranného zboru informovala, že z celého Slovenska najčastejšie pomáhali hasiči v Bratislavskom kraji, a to až v 62 prípadoch. V poludňajších hodinách malo byť len 35 v okrese Malacky. Išlo o odčerpávanie vody zo zatopených pivníc, suterénov a rodinných domov.

Veľkým problémom boli vytopené haly v spoločnosti Tower či Ikea Components, kde hasiči odčerpávali vodu až do neskorých nočných hodín. Podľa primátora Juraj Říhu museli byť stiahnuté veľké čerpadlá z Bratislavy, keďže miestami dosahovala hladila až meter vody.

Zamestnanci spoločnosti Ikea Components museli predčasne odísť z práce. Na mieste vypomáhali aj dobrovoľní hasiči z okolitých obcí.

Primátor pri tejto príležitosti upozornil na opakovaný problém odparkovaných vozidiel na cestách pred rodinnými domami, ktoré komplikovali prejazd ťažkej techniky. Ako ďalej sám hovorí: "Do neskorého večera sme sa sústreďovali na čerpanie vody z pivníc a dvorov obyvateľov, ktorí potrebovali našu pomoc. Veľmi nám boli nápomocní hasiči z okolitých obcí, za čo im aj týmto spôsobom ďakujem. Situácia sa stabilizovala podvečer. Dlhotrvajúce suchá zanechali svoju daň. Napríklad v Zámockom parku bola tak tvrdá a nepriepustná zem, že voda z vrchnej časti parku veľkou silou pretiekla až k spodnej bráne, kde zatopila podchod a reštauráciu. Bola to doslova chvíľa."

V niektorých lokalitách pomohla odčerpať vodu aj splašková kanalizácia. "Počas dňa som sa rozprával s ľuďmi o čistení kanalizačných vpustí. Treba mať ale na pamäti, že v Malackách historicky nemáme vybudovanú dažďovú kanalizáciu, a preto sa mnohí mylne sťažujú na kanalizáciu, ktorá ale nie je určená na odvádzanie vôd z ulíc. Ak by sme napájali uličné vpuste do kanalizácie, zriedený kal by nám narušil prevádzku čistiarne odpadových vôd, čo môže vyvolať oveľa väčší problém. Dažďové vpuste každoročne na jar a jeseň čistíme, nie sú však stavané na tak intenzívne lejaky, ten nápor vody pri krátkom a silnom lejaku je veľký," vysvetlil primátor.

Riešením je podľa neho zadržiavať vodu z ulíc v prirodzenom prostredí. To si bude vyžadovať postupné prebudovanie ulíc a úpravu prícestnej zelene, ktorú však poškodzujú parkujúce vozidlá. Ako uviedol primátor Říha: "Netušiac, čo nastane v sobotu, sme vo štvrtok rokovali na základe podnetu poslanca Janíka o príprave stratégie adaptácie mesta na klimatické zmeny. Tá prinesie odpoveď na systematické zmeny, ktoré postupne robíme."

Mesto chce ako prvé prebudovať opakovane zaplavovanú križovatku na Pezinskej ulici pri čerpacej stanici Jurki, podjazd pri letnom kúpalisku a križovatku Janka Kráľa s Hodžovou ulicou, na ktorú opakovane mesto upozornilo správcu hydromeliorácie. Finančné prostriedky majú schvaľovať poslanci už vo štvrtok na svojom zasadnutí.Ľudia pre Malacky - Malacky dnes - 23.06.2019 - 3501 čítaní
URL: http://www.ludiapremalacky.sk/clanok/najviac-zasahov-hasicov-bolo-v-malackom-okrese/