ĽudiapreMalacky.sk » Minister Lipšic si osobne prezrel problémovú lokalitu Družstevnej

DOPLNENÉ O VIDEÁ - Minister vnútra Daniel Lipšic je prvým ministrom, ktorý navštívil naše mesto v novom funkčnom období mestského zastupiteľstva. Neprišiel na oficiálnu návštevu Malaciek, ale preveriť bezpečnostnú situáciu na základe opakujúcich sa žiadostí občanov o pomoc pri riešení problému s Rómami na Družstevnej ulici. Minister chcel vidieť prostredie, v ktorom tu žijú tunajší obyvatelia, a osobne si vypočuť skúsenosti obyvateľov s prácou polície.

Minister prišiel dnes predpoludním diskutovať a preveriť činnosť polície pri riešení opakujúcich sa sťažností obyvateľov Malaciek. Problém, ktorý sa preniesol nedoriešený ešte z predchádzajúceho funkčného obdobia mestského zastupiteľstva, je nepokoj medzi prisťahovanou rómskou rodinou a ich susedmi na Družstevnej ulici. Rodina Oskara Dobrovodského roky poukazuje na útrapy, ktoré sú spojené so životom vedľa rómskej rodiny. Otvorene hovorili aj dnes o šikane zo strany ich susedov či dokonca o vyhrážaní sa zabitím.

Už pred desiatou stáli pred reštauráciou U koňa skupinky obyvateľov, ktorí čakali na stretnutie s ministrom Lipšicom. Ten dorazil asi s dvadsať minútovým meškaním a zamieril hneď v sprievode polície k domu rómskej rodiny.

S ministrom vstúpili na pozemok aj policajti so samopalmi, skupina asi 20 ľudí okolo ministra ihneď zaplnila malý dvor pred domom.

V čase, keď bol minister Lipšic na obhliadke záhrady, na Družstevnej čakali nespokojní obyvatelia, ktorí chceli ministrovi opísať život po prisťahovaní sa rómskej rodiny na túto predtým pokojnú ulicu.

Na stretnutie prišiel osobne aj poslanec za 4. obvod, Milan Ondrovič, do ktorého obvodu patrí Družstevná ulica. Na fotografii starší pán Dobrovodský hovorí poslancovi Pavlovi Spustovi o šikane ich susedmi.

Priamo na mieste ukazovali ministrovi príbuzní pána Dobrovodského poškodenie ich rodinného domu a opisovali ako im Rómovia sťažujú život. Rómovia podľa slov prítomných prehadzujú susedom do záhrady či na strechu výkaly.

Sestra pána Dobrovodského si posťažovala aj na postup mesta. Podľa nej by celá vec nedošla až do takého stavu, ak by mesto tvrdo postupovalo hneď na začiatku. Ministrovi opísala tiež skúsenosti s tunajšími policajtmi. Priznala, že než policajti prídu, Rómovia jedným vedrom vody zahasia plamene pri spaľovaní odpadu a tvária sa, že nič nepália. Hovorila aj o tom, že polícia prezrádza Rómom, kto ich požiadal telefonicky o pomoc. Rómovia sa podľa nej mstia susedom hneď po odchode polície.

Na chvíľu sme sa dostali do záhrady aj my. To, čo sme videli, je niečo strašné. Záhrada plná odpadkov, jedna špinavá latrína pre osadníkov domu, popísané múry, jednoducho hrôza. Človek sa až na mieste vcíti do ťažkého života rodiny Dobrovodských.

Počas prehliadky ministra boli členovia rómskej rodiny v dome. Iba jeden člen rodiny prišiel odpovedať na ministrove otázky. Zaujímavé bolo, že po odchode ministra vyšla rómska rodina pred dom a začala slovne vykrikovať na obyvateľov, ktorí v tom čase stáli na ulici. Na ulicu vyšiel tiež starý pán Galbavý v modrožltom svetri, ktorý podľa svedkov napadol už v minulosti aj redaktora televízie.

Minister vošiel po žiadosti susedov aj do susedného domu pána Dobrovodského. Tam mu rodina Dobrovodská ukázala záhradu a podmývaný plot od moču vytekajúceho z latríny susedov.

 

Primátor mesta počas prehliadky nehnuteľností ministrom trávil čas pred samotným pohostinstvom, kde mala prebiehať verejná diskusia ministra s obyvateľmi.

Mladší pán Dobrovodský sa pýtal ministra ako majú ďalej postupovať, čo majú robiť, keď sa im neustále Rómovia vyhrážajú. V meste žijú aj iní Rómovia, ktorí podľa viacerých prítomných žijú slušne a snažia sa pracovať. Minister vyjadril pochopenie, polícia podľa neho musí občanov chrániť, len tak si môže udržať dôveru. Na mieste prisľúbil, že vyvinie úsilie, aby bolo v uliciach viac policajtov a zlepšila sa bezpečnostná situácia.

Minister sa po prehliadke nehnuteľností presunul do neďalekej reštaurácie, kde si chcel vypočuť skúsenosti obyvateľov s prácou polície.

Videozáznam z tejto verejnej diskusie vám prinesieme do pondelka.


- Juraj Říha, fotografie a videá: Juraj Říha a Katarína Trenčanská -Juraj Říha - Témy - 18.02.2011 - 10072 čítaní
URL: http://www.ludiapremalacky.sk/clanok/minister-lipsic-si-osobne-prezrel-problemovu-lokalitu-druzstevnej/