ĽudiapreMalacky.sk » Lipšic dal obyvateľom prísľub 60 dní

TEXT UPRAVENÝ 11:40 - Uverejňujeme druhý článok o návšteve ministra vnútra Daniela Lipšica v Malackách. Prvým článkom s fotografiami a videami sme sa snažili priblížiť obyvateľom Malaciek atmosféru z prehliadky čiernych stavieb na Družstevnej ulici. Druhým článkom sprostredkúvame atmosféru na samotnom stretnutí ministra s dotknutými obyvateľmi tejto ulice.

Minister sa po obhliadke nehnuteľností presunul do neďalekej reštaurácie U koňa, kde sa mala konať verejná debata s obyvateľmi. Na zhruba jeden a pol hodinovom stretnutí boli prítomní aj vedúci predstavitelia štátnej polície v rámci kraja a okresu, primátor mesta či náčelník mestskej polície. Vypočuť si problémy dotknutých obyvateľov prišli aj niektorí poslanci mestského zastupiteľstva.

V úvodnom slove minister pred prítomnými zdôraznil, že „nielen polícia ale aj mesto musia chrániť tých, ktorí slušne žijú, nie tých, ktorí zákon sústavne porušujú.“

Úvodné slovo ministra Lipšica pred prítomnými obyvateľmi a novinármi

Minister sa na stretnutí venoval najmä otázke bezpečnosti. V oblasti búrania čiernych stavieb môže štátna polícia poskytnúť mestu len súčinnosť. Obyvateľov sa viackrát počas diskusie priamo spýtal na prácu polície, či podľa nich koná alebo nekoná, a aké konkrétne skúsenosti s ňom majú obyvatelia.

Syn pána Dobrovodského sa ministra spýtal, či si má zvykať na terorizovanie a šikanovanie, neustále vulgarizmy, ktoré nedokáže ani polícia pozastaviť. Toto každodenné vydieranie spôsobuje jemu a najmä jeho rodine psychické problémy.

Obyvatelia Družstevnej ulice o spolužití s rómskou rodinou

Viacerí obyvatelia uvádzali konkrétne prípady problematického spolunažívania s Rómami. Podľa  ich slov dochádza k denným výtržnostiam. Na programe dňa sú často drobné krádeže, na ktoré navádzajú aj svoje maloleté deti. Prišlo tiež k dvom prepadom a okradnutiu ľudí vracajúcich sa z miestneho pohostinstva. Znechutenie a hnev obyvateľov a hlavne susedov vyvoláva hygiena a pach z rómskeho obydlia. Domáca toaleta zrejme nepostačuje 35 obyvateľom tohto domu, tak si ju vytvorili priamo na dvore. Zopár svojich výkalov vo vreckách prehadzujú do susedných záhrad, alebo aby ušetrili miesto, vykonávajú svoje potreby priamo na ulici.

Okrem vonkajších toaliet si vo dvore vytvorili skládku odpadu, kde hnijúci odpad znepríjemňuje vzduch šíriaci sa v okolí. Vďaka takému komfortu sa k Rómom prisťahovali ďalší podnájomníci, potkany. Vkrádajú sa aj do príbytkov „normálnych“ ľudí, ktorí sú už z toho zúfalí. Pri predstave, že si otvoríte vchodové dvere a okrem smradu k vám prelezie aj potkan, je človeku z toho zle.

Do miestnosti prišli aj 2 príslušníci rómskej rodiny, ktorí prítomným vysvetľovali, že sa im už vyhrážajú scenárom v Devínskej Novej Vsi. V jednej chvíli bolo rómskym susedom povedané: „múj krásavče, nepomóžeš si, my tam budeme aj tak bývat“,  čo vyvolalo u prítomných pohoršenie a slovné prestrelky, aby Rómovia žili slušne, že to má byť to, čo od nich od začiatku žiadajú.

Starší obyvatelia z ulice spomínali, že pred prisťahovaním žila v dome slušná rómska rodina, kde si vzájomne vychádzali a pomáhali. Starší pán Dobrovodský prítomným povedal, že nie je rasista, dokázal si vyjsť s Rómami, ktorí v tom dome predtým žili.

Pomerne emotívnu diskusiu miestami prerušoval sám minister Lipšic, ktorý upozorňoval, že neprišiel riešiť rómsku otázku, ale riešiť bezpečnosť ľudí, ktorí slušne žijú. Zároveň však vyjadril pochopenie nad tak neznesiteľnými podmienkami, v akých musia ľudia znášať rómsku tyraniu.

Občan vyzval primátora mesta

Jeden z prítomných občanov vyzval primátora mesta, aby ticho nesedel a sa aj on vyjadril. Starší pán dodal: „Tu počujeme len kriky, hen to, to, ale hlavný bod nech povie pán starosta, od neho chcú občania počuť, on mal spraviť prvé kroky. Nemuselo to k tomu prísť.“

Primátor začal svoju reakciu slovami: „Pre obyvateľov tohto okolia je vyriešenie tohto problému, keby sa táto rodina odsťahovala. Ale oni sú vlastníci tejto nehnuteľnosti, vlastnícke právo je ústavné právo, to riešenie akým spôsobom ísť, či im dať nejaké iné bývanie, náhradné bývanie, a presunúť ich do inej časti mesta alebo okolia, to znamená z môjho pohľadu len presunutie tohto problému alebo odloženie.“ Primátora v jeho úvodnom slove prerušil obyvateľ otázkou: „A prečo ste ten problém neriešili hneď, prosím Vás,“ po týchto slovách primátor zhrnul genézu prisťahovania Rómov na Družstevnú ulicu a vymenoval opatrenia, ktoré prijal mestský úrad. Za posledný polrok bola podľa primátora na mieste pätnásťkrát kontrola z mestského úradu, ktorá nariadila odstránenie odpadu, čo mesto strháva z ich sociálnych dávok. K otázke mestskej polície primátor reagoval, že v mieste je zriadené kritické miesto, dvakrát za dvadsaťštyri hodín, že podľa neho tam nemôže stále stáť policajt, sledovať a každého kontrolovať.

Primátor mesta reaguje na výzvu obyvateľa, aby sa vyjadril k veci

Spomenul, že je problém, keď sa do takých podmienok rodia deti. „Tvrdím jednu vec. Ktokoľvek z vás by sa narodil v tejto rodine, tak nemá šancu sa z tých problémov dostať.“ Primátor uviedol, že dávky v hmotnej núdzi sú 66 eur na mesiac. To podľa primátora nestačí ani na stravu, a preto si zvyšujú príjem väčším počtom detí. Nielen krádežami voľného železa. „Ja som povedal, že som ochotný tejto rodine pomôcť, aby si našli prácu...,“ myšlienku už primátor nestihol dokončiť, pretože ho prerušil ruch nesúhlasiaceho davu, ktorý primátorovi vzápätí vytýkal slabú angažovanosť. Mladší pán Dobrovodský sa k tomu hneď vyjadril, aby im primátor „ešte ponúkol byty na Jánošíkovej ulici.“ Situáciu utíšil až minister Lipšic slovami, „teraz nemá zmysel hľadať vinníkov, ale hľadať riešenia.“

Pred skončením stretnutia sa prítomným ľuďom prihovoril náčelník mestskej polície, Ivan Jurkovič. Reagoval na slová, ktoré medzi diskutujúcimi občanmi zazneli. Sťažovali sa na nečinnosť mestskej polície, podľa slov prítomných polícia chodí po privolaní na miesto po 25 až 30 minútach, nedokáže nastoliť poriadok v tejto oblasti. Vyzval ľudí, aby priamo nemu hlásili negatívne skúsenosti s mestskou políciou.


Na základe žiadosti (vznesenej výhrady) náčelníka mestskej polície dopĺňame vyššie uvedený text článku. Hlavným podkladom článku bol zvukový a písomný záznam z verejnej diskusie a v článku sú prezentované názory občanov, ktorí sa verejnej diskusie zúčastnili.

Z reakcie náčelníka mestskej polície vyplýva, že raz sa hliadka mestskej polície omeškala a prišla po 25 - 30 min. od zavolania ľudí potrebujúcich pomoc. Je to spôsobené hlavne tým, že hliadka je na udržanie verejného poriadku len jedna a niekedy nestíha urgentne riešiť priestupky na rozličných miestach. Náčelník uvádza, že polícia bola na tomto inkriminovanom mieste už 360 krát, vyriešila priestupky pálenia odpadov Rómami, za čo si vypýtala blokové pokuty, odchytávala túlavých psov a snaží sa o zachovanie verejného poriadku.


Minister Lipšic pred svojím odchodom zhrnul, že je potrebné, aby štátna polícia v tomto prípade konala intenzívnejšie, prisľúbil pomoc mestu a policajnú asistenciu pri búraní čiernych stavieb, pričom spomenul, že primátor mesta musí byť vo veci viac aktívnejší ako bol doposiaľ. Pred svojím odchodom vyhlásil, že o 60 dní pošle kontrolu, či prišlo k zlepšeniu bezpečnostnej situácie, inak budú niesť zodpovednosť funkcionári polície.

- Katarína Trenčanská, Juraj Říha, fotografie a videá: Juraj Říha a Katarína Trenčanská - 



Katarína Trenčanská - Témy - 21.02.2011 - 4884 čítaní
URL: http://www.ludiapremalacky.sk/clanok/lipsic-dal-obyvatelom-prislub-60-dni/