ĽudiapreMalacky.sk » Kľukatá cesta za utajenou pravdou

... alebo ako to dnes vidím so štipkou sentimentu. Teraz by som si mohla povedať: Konečne sme sa dozvedeli to veľké tajomstvo. Pocit mám však z dnešných správ zmiešaný. Stále som v kútiku duše verila, že moc a peniaze v rukách veľhráčov na politickej scéne nikdy nemôžu zatieniť zdravý ľudský rozum a rešpekt existencie druhých ľudí. Dnes viem, že môžu.

Som úprimne rada, že naša snaha požadovať odkrytie nezákonnej činnosti dnes priniesla „prvé ovocie“, ktorého obsahu sa však neteším. Osobné záujmy jednotlivcov nejakí trúfalci postavili pred záujmy štátu, pred verejné záujmy. A v tejto bezhraničnej nehoráznosti títo ľudia vzali štátne peniaze, peniaze nás všetkých, aby simulovali výstavbu pandemického pavilónu bez firmy, ktorá by im garantovala technológiu výroby. Výstavbu začali realizovať v našom meste, bez rešpektovania zákonov, bez záujmu vedieť náš názor. Bez garancie štátu, že nám výroba vakcín nemôže ublížiť. S takýmto konaním sa nikdy nezmierim. Nikdy mi to nebude jedno, tak ako mi to nie je jedno ani dnes.

Čo mi je z tejto kauzy ponaučením? Že nie vždy „mlčať je zlato“. Som presvedčená, keby nebolo publicistu z TREND-u, nevedeli by sme to ani my doteraz. Keby sme ostali, Malačania, ľahostajní a nepýtali sme sa kompetentných, nech nám dajú vysvetlenie a preveria zákonnosť celého procesu výstavby, možno by sa stavalo naďalej a bez potrebných povolení. Dokedy? Až by nám niekto predstavil dokončenú továreň a nikto by sa už nepýtal na okolností výstavby a výšku investícií? Hm, nevyšlo to. A ja verím, že v Malackách bude čím ďalej, tým viac ľudí, ktorí sa budú pýtať, budú žiadať vysvetlenia a budú mať v tomto meste záruku, že sa môžu pýtať na verejné veci a hovoriť o nich bez postihu. Odteraz chodím po uliciach mesta s otvorenými očami a nastraženými ušami. Chcem byť tohto mesta súčasťou, chcem, aby ma toto mesto bralo rovnako, tak ako aj Vás, že sme jeho súčasťou. Bez ohľadu na to, či to mesto chce alebo nie.

Čítala som postreh jedného vnímavého a inteligentného človeka, nepoznám ho, ale s jeho názorom plne súhlasím. Tí, ktorí chránia utajované skutočnosti práve preto, lebo by odtajnením mohli poškodiť verejné záujmy, by sa mali paralelne zamyslieť aj nad opačným pohľadom na vec. Nemali by chrániť verejné záujmy, ak je podozrenie, že sú niekoho konaním ohrozené? Ide o rozpor dvoch pohľadov, ktoré majú oba oporu v zákonoch. Alebo ide len o váhu hodnôt, na jednej strane ľudskú hodnotu svedomia a na druhej tú materiálnu? Nie vždy však zvíťazí hodnota morálna, o čom svedčia aj predchádzajúce riadky.

Od dojmov k faktom. Milí, tí ktorí som mnou súhlasíte, aj tí, čo nie. Dnes nás celoslovenské médiá zaplavili správou o odtajnení fabriky a predpokladám, že sa každým dňom  budeme dozvedať nové informácie, ktoré by nám mali poskytnúť odpovede na naše otázky, ktoré sme adresovali kompetentným. Som rada, že sa udalosti dali do pohybu a dostaneme vysvetlenia ku všetkému, o čom máme právo vedieť. Nedajme si toto právo už nikým a nikdy vziať. Ani teraz a ani nabudúce. Ukázali sme, že vieme za Malacky bojovať. Prajem aj iným mestám a dedinám, aby sa nikdy nevzdávali a bojovali za práva občanov, naozaj to ide.

Veľká vďaka všetkým, ktorí pomohli, pomáhajú a budú radi pomáhať.Zuzana Baligová - Reakcie, názory - 05.06.2012 - 4114 čítaní
URL: http://www.ludiapremalacky.sk/clanok/klukata-cesta-za-utajenou-pravdou/