ĽudiapreMalacky.sk » Býk je dielom Pavla Dubinu

Socha býka, ktorá sa nedávno objavila na verejnom priestranstve pred zrekonštruovanou budovou na Zámockej ulici, vyvoláva rôzne reakcie. Jedným sa páči, iným nie. No ako tvrdí jej autor Mgr. art. Pavol Dubina vždy sa niekomu páči to, čo inému nie, našťastie ;)

Stačilo trochu "gúglenia" a podobnosť býka s dielami Pavla Dubinu sa nezaprela. Ste jeho autorom? Po otázke mailom prišla rýchla odpoveď. Áno. Výsledkom bol nečakaný predpolnočný mailový rozhovor s mladým slovenských sochárom, ktorý ma na svedomí už množstvo známych aj menej známych autorských diel.

Čo by vedel o svojom malackom diele prezradiť?

"Hm, ťažko odpovedať. Nechcem,  aby to znelo znevažujúco,  ale socha je o tom, že vždy sa niekomu páči to, čo inému nie ;), našťastie ;). Vášho býka som robil na objednávku pána, ktorému sa páčila moja tvorba. Býk je preňho, tak ako aj pre mňa, symbol húževnatosti a nepoddajnosti. Neviem o tom moc hovoriť. Som sochár, nie  kunsthistorik," reagoval v maili.

Niekedy mám pocit, že ľudia potrebujú mať súvislosti vysvetlené "polopate", aj keď práve umenie je o cítení, ktoré sa ťažko opisuje. Hmm? - smerovala moja otázka. "Ľudia niekedy nepotrebujú ani tak polopate, len si odvykli uvažovať nad tým, čo je okolo nich ;) a nechavajú sa viesť názorom iných ;)," odpovedal Pavol Dubina.

A ako vzniká taká socha býka? Pozrite sa tu.

Rozhovor s P. Dubinom publikovaný v minulom roku si môžete prečítať aj tu.

Malacký býk

Medailónik autora

Mgr.art.Pavol Dubina - sochár mladej generácie



Dnes už etablovaný sochár mladej generácie Pavol Dubina sa narodil v Bratislave v roku 1975. Po absolvovaní Školy umeleckého priemyslu v Bratislave v odbore kameňosochár (1990-1994) pokračoval v štúdiu na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave (1994-2000).

Tu navštevoval sochársky ateliér prof. Juraja Bartusza a následne prof. Juraja Meliša. Ešte pred úspešným ukončením vysokej školy absolvoval tiež dvojsemestrálny študijný pobyt na Kunst Fachhochschule v nemeckom Kieli v ateliéri prof. Kerstin Abrahama.

Vo vlastnej voľnej soche preferuje kov – zvlášť zvárané železo a to v komornom formáte. Preferencia obsahu nad formou vysvetľuje Dubinovu malú ovplyvniteľnosť vizuálom niektorého z aktuálnych i minulých umeleckých prúdov a naopak dominantné čerpanie inšpirácie z literárnych a hudobných zdrojov.

Hrou s úplne odlišnými emóciami je od roku 2004 sa postupne rozrastajúci rad zvieracích skulptúr v komornom i monumentálnom merítku, aký na dnešnej slovenskej sochárskej scéne nemá obdoby. Za prelomové možno v Dubinovej kariére považovať roky 2006-2007, kedy vznikli významné monumentálne exteriérové realizácie.

V prvom rade to bol Pomník obetiam extrémizmu (Bratislava 2006) vytvorený v súvislosti s tragickou smrťou Daniela Tupého. O rok neskôr vznikol – Grey Bear pre rovnomenný golfový klub (Tále 2007). Zmieniť v tejto súvislosti treba aj začiatok Dubinovej spolupráce na viac než sedem metrovej soche Milana Rastislava Štefánika inštalovanej dnes na námestí pred novou budovou Národného divadla v Bratislave (2004-2009).

Sochársky spracovaným fontánam sa venuje od roku 2004, napr. fontána Osud pre mesto Veľký Krtíš. Architektonické sochárstvo má v jeho prácach dve polohy. Na jednej strane dokladá zvládnutie potrebnej techniky a súčasne vzácnu schopnosť vcítenia sa do tvorby starých majstrov doloženú jeho spracovaním štukových dekorácii pre reprezentačné priestory rekonštruovaného Bratislavského hradu (2010-2011). Na strane druhej ponúka podľa želania zákazníkov sochárske riešenia rôznych priestorov vrátane imitácii skalných stien, jaskýň a pod.

Sochár Pavol Dubina má dnes za sebou už pár autorských a viacero kolektívnych výstav, vďaka ktorým mohli milovníci umenia vidieť jeho práce nie len na Slovensku, ale napríklad aj v Rakúsku (Kitsee 1996), Nemecku (Lűbeck 1999) či Taliansku (Rím, Umbertide 2006).

V súčastnosti žije a tvorí striedavo v Bratislave a Revištskom Podzámčí.

Zdroj: www.palidub.sk



Lucia Vidanová - Rôzne - 06.04.2014 - 5513 čítaní
URL: http://www.ludiapremalacky.sk/clanok/byk-je-dielom-pavla-dubinu/