ĽudiapreMalacky.sk » 25 dôvodov prečo postaviť v Malackách skejtpark

Ako obyvateľ Malaciek, fanúšik skateboardingu a člen ASSR, ktorá aktívne podporuje rozvoj skateboardingu v SR a ktorá má skúsenosti s projektmi v tejto oblasti, by som sa rád zapojil do procesu realizácie a výstavby skateparku v Malackách, aby skatepark čo najviac spĺňal podmienky a predstavy miestnej komunity jazdcov.

Vyzývam preto všetkých zainteresovaných v tomto probléme, aby sa tiež pripojili a svojimi nápadmi, návrhmi a pripomienkami pomohli k výstavbe kvalitného Skateparku v Malackách. Apelujem preto na mestské zastupiteľstvo, aby podporili výstavbu skateparku a pomohli tak zlepšiť chabé podmienky skateboardovej komunity v Malackách a okolí, pretože je viacero dôvodov prečo postaviť aj takéto športovisko.

1. Skatepark je bezpečným miestom pre zábavu.

Rovnako ako pri hre na ulici s loptou, či pri jazde na bicykli, najčastejším dôvodom smrteľného zranenia je aj u skateboardistov zrážka s automobilom, pretože najatraktívnejšie miesta na jazdenie sa nachádzajú pri cestách, chodníkoch a parkoviskách. Preto ak vybudujeme skejtpark, ktorý bude atraktívnejší na jazdu ako ulica, vybudujeme bezpečné miesto pre našu mládež.

2. Ak je skatepark správne navrhnutý a postavený, vyžaduje len minimálne náklady na údržbu.

Ak je skejtpark vybudovaný z poctivého betónu, a nie sú na ňom žiadne dosky, skrutky ani iné komponenty, ktoré môžu byť poškodené vibráciami, či vplyvom počasia, skatepark po mnoho rokov nevyžaduje takmer žiadne náklady na údržbu. Najstaršie skateparky slúžia už viac ako 30 rokov a boli na nich potrebné len kozmetické úpravy. Niektoré firmy špecializujúce sa výstavbou parkov ponúkajú záruku až 20 rokov.

3. Skateboardisti nie sú u nás v súčasnosti dostatočne podporovaní.

Malacky chápu a podporujú mladých ľudí, ktorí chcú byť aktívni a zdravo žiť. Avšak skatetboardisti sú bez našej podpory odkázaní na vytvorenie si vlastného systému podpory odčleneného od našej spoločnosti. Ozaj chceme zostať pasívni a prizerať sa ako mladí ľudia bez akejkoľvek podpory jazdia po parkoviskách a postupne sa vyčleňujú zo spoločnosti?

4. Skateboardovanie má po svete milióny priaznivcov a ich počet na Slovensku stále narastá.

Skejtbordovanie je v USA tretia najpopulárnejšia voľno časová aktivita medzi deťmi vo veku 6-18 rokov, i v Malackách sa teší značnej priazni. Máme tu rôzne ihriská, športoviská, plaváreň či trasy na beh v zámockom parku. Je tu mnoho miest, kde môže byť mladý človek aktívny, ale skatepark nám tu chýba. Najbližší je v Bratislave a ak sa chce mladý človek zlepšovať a trénovať, musí každý deň cestovať, čo je finančne aj časovo náročné. Blízkosť skateparku  umožní mladým skateboardistom bezpečne tráviť svoj voľný čas neďaleko od domu. Z pohľadu bezpečnosti by sme mali preferovať, aby naše deti rekreačne športovali v blízkosti domova a pod verejným dohľadom. Preto by náš skatepark mal byť v centre mesta či v jeho blízkosti.

5. Skateboardovanie je obchod s veľkým obratom.

Skateboardovanie sa i na Slovensku dostáva na čelo marketingu pre mládež. V súčasnosti sa stal serióznym obchodom, sú tu lukratívne časopisy, videohry, show, i v Malackách, nehovoriac o Bratislave sú obchody s oblečením a športovým vybavením. Skateboardovanie sa stalo životným štýlom istej skupiny mládeže. Vďaka všetkému tomu marketingu, sa stále viac detí chce naučiť jazdiť. Záujem je enormný a skatepark je miesto, kde s tým začať. Ak bude v Malackách skatepark vytvoria sa tu lepšie podmienky aj pre tento druh obchodu.

6. Skateboardisti oživia mesto.

Skateboardovanie je bežnou súčasťou mestského prostredia, súčasťou americkej kultúry sa stal už v 50-tych rokoch a na Slovensko sa naplno etabloval po páde komunistického režimu. V súčasnosti je veľmi populárny a dá sa povedať, že v každom meste, a rovnako i v Malackách, je komunita skateboardistov. Naši miestni skateboardisti nie sú súčasťou nejakej okrajovej skupiny, ktorá sa venuje niečomu zvláštnemu. V každom meste na Slovensku sú skateparky jedným z najnavštevovanejších športovísk, niet teda pochýb o oživení miesta, kde by park stál.

7. Dobre navrhnutý skatepark bude priťahovať turistov na skateboarde so širokého okolia.

Množstvo skateparkovv USA ťaží zo svojej reputácie a stávajú sa miestom, ktoré chce každý skateboardista jedného dňa navštíviť. Pre skateboardistov sú miesta ako Burnside, Kettering, Orcas, Louisville, Black Pearl, Lincoln City atraktívnejšie ako Disneyland. Už i na Slovensku sa hovorí o kultových skejtparkoch v Košiciach,  v Hlohovci či Liptovskom Mikuláši, pridajme k týmto mestám aj Malacky. Priláka to jazdcov so širokého okolia, navyše je možnosť organizovať rôzne súťaže, podujatia či workshopy s jazdcami a tak ešte viac zvýšiť návštevnosť parku aj samotného mesta.

8. Skatepark rozšíri možnosti športového vyžitia mládeže a zlepší jej zdravotný stav.

Nie často je vidieť obézneho skateboardistu. Mnohí jazdia niekoľkokrát do týždňa, často až niekoľko hodín. Tým sa deti samozrejme v jazde zlepšujú, rozvíjajú svoje schopnosti, rastie ich sebavedomie. Teraz to dokonca robia i napriek nepriaznivým podmienkam, bez trénerov či ligy. Nikdy nemôžete vedieť, koľko ďalších talentov sa v Malackách nachádza a ktorí sa podobne ako Marek Zápražný a Maťo Pavlačič dostanú medzi špičku tohto športu

9. Nízke náklady na vybavenie robia skateboardovanie prístupné pre kohokoľvek.

Skateboardovanie je lacný a ekonomicky prijateľný šport  pre rozpočet ktorejkoľvek rodiny. Skateboard sa dá kúpiť aj za cenu 50 € a vydrží roky, pokiaľ sa udržuje. Skateboard je vlastne všetko, čo na začiatok treba, netreba žiadne členské. Aby sa človek mohol začal venovať skateboardingu, stačí skate a miesto na jazdenie.

10. Tisícky samospráv po svete, i niekoľko na Slovensku, pochopilo prínos skateparku pre spoločnosť.

Ak sa spýtate, čo by realizátori skateparku urobili inak, ak by mali tú možnosť, mnohí vám povedia, že by ho spravili väčší. Pretože ak je park správne navrhnutý, stáva sa veľmi populárnym miestom. Ak kontaktujete ktorúkoľvek samosprávu s úspešným skateparkom povedia vám, že je to jedno z najpopulárnejších a najlepšie využívaných miest v meste.

11. Jazdenie v skejtparku je oveľa bezpečnejšie ako na ulici či parkovisku.

V roku 2006, v USA zahynulo 42 ľudí pri jazde na skateboarde. Mimo skateparku to bolo 40, a z nich 27 zrazilo auto. Inými slovami 40 z týchto 42 úmrtí sa dalo predísť, ak by  jazdili v skateparku  a nie na ulici. V Malackách sa najčastejšie jazdí na parkoviskách, lebo tu nie je iný vhodný priestor, čo nie je najbezpečnejšie. Je len otázkou času kým k nejakému zraneniu príde. Čakáme práve na toto?

12. Skateboardistov, korčuliarov, bikerov sú v Malackách desiatky možno stovky, nehovoriac o spádovom okolí.

Pre skatebaordistov sa skatepark po domove a škole stáva ich tretím najdôležitejším miestom v živote. Najväčší nadšenci chcú v skateparku  stráviť takmer všetok ich voľný čas. Skatepark by preto mal mať i priestory zabezpečujúce komfort návštevníkov, vrátane bezpečného miesta pre uloženie batohu, fľaše s vodou, či miesto pre posedenie a relax.

13. V budúcnosti bude na Slovensku skatepark v mnohých mestách, buďme medzi prvými.

Postavenie skateparku je otázkou času. Záleží len na tom, kedy všetci pochopíme, akú príležitosť skatepark pre Malacky predstavuje. Nie je žiadny dôvod váhať, naštartujme tento proces už dnes. V susednej Českej republike ma skoro každé mesto, dokonca aj menšie mestá ako Malacky, svoj skatepark a nie je to na škodu. Ak bude skatepark aj v našom meste je možnosť zaradiť Malacky do Slovenského skateboardového pohára, či inej série skateboardových súťaží a aj tak zviditeľniť naše mesto.

14. Skatepark je miestom stretávania sa mnohých ľudí, a to nielen skateboardistov.

Ak je skejtpark vybavený mobiliárom, ktorý môžu využívať skateboardisti alebo diváci, stane sa sociálnym priestorom, ktorý priťahuje ľudí zo všetkých častí našej spoločnosti. Stáva sa miestom, ktoré všetci poznajú, toto miesto získa génius loci.

15. Skatepark môže vymiestniť iné neželané aktivity v území.

Skateboardisti milujú skateboardovanie. To je to, čo ich baví. Pre nadšeného jazdca sa akákoľvek činnosť, ktorá ho obmedzuje v jazdení, javí ako problém. A rád niektoré prekážky sám odstráni. Ak je park postavený na mieste, kde už existuje nejaký sociálny problém, kriminalita, vandalizmus, bezdomovci a pod., skateboardisti pomôžu vymiestniť týchto ľudí, ktorí uprednostňujú odľahlé zákutia s nízkou frekvenciou pohybu ľudí.

16. Skatepark môže byť cieľom rodinných výletov.

Aj na Slovensku bude možné o pár rokov viac vidieť ako pôjde rodina skateboardovať spolu. V zahraničí často vidieť ako matka či otec, ktorý sa v mladosti venoval jazdeniu, preniesol svoje hobby aj na dieťa. Je to skvelá príležitosť ako aktívne stráviť spoločný čas s rodinou. Na Slovensku je práve obdobie, kedy sa ľudia začínajúci so skateboardingom u nás dostávajú do veku, kedy si sami zakladajú rodiny a nie je problém ich stretnúť v parku jazdiť so svojimi deťmi. Skatepark je miestom, kde sú si mladí i starí rovnocenní.

17. Skateboardovanie je „in“ a skatepark zlepší obraz mesta navonok.

Niet pochýb o tom, že skateboardovanie je medzi mládežou veľmi populárne. Mnoho ľudí chce tráviť čas v skateparku, pretože je to atraktívne a nestojí to skoro žiadne peniaze. Malacky sa môžu skateparkom navonok prezentovať ako mesto, ktoré podporuje svoju dospievajúcu mládež. Mesto začnú navštevovať mladí ľudia zo širokého okolia. Mnoho ľudí venujúcim sa tomuto športu v Malackách na neho zanevrelo a prestalo sa mu venovať, pretože dlho nebol priestor, kde by mohli v kľude jazdiť a zlepšovať sa. Skatepark je športovisko využiteľné tak isto pre bikerov, korčuliarov či kolobežkárov, ktorých sú v Malackách a okolí tiež početné skupiny.

18. Dobrý skatepark si nájde dobrovoľníkov, ktorí ho pomôžu udržiavať.

Hlavní členovia združenia skatebordistov sa stanú „prevádzkovateľmi“  skateparku. V parku budú organizovať lekcie, workshopy, súťaže a iné udalosti, budú park navštevovať pravidelne a budú ho chrániť, udržiavať poriadok, pretože oň tak veľmi stoja.

19. Skatepark stiahne skateboardistov z menej vhodných miest.

Pokiaľ nechceme, aby skatebordisti jazdil kdekoľvek, kde je k tomu vyhovujúci terén, musíme postaviť skatepark, ktorý im umožní sa vyžiť, ktorý umožní začiatočníkom učiť sa, ale i zdatným jazdcom predviesť a stále zlepšovať svoje schopnosti. Tak isto ako iné športy aj skateboarding stále napreduje a jazdením na parkoviskách či chodníkoch sa len veľmi ťažko dajú zlepšovať svoje schopnosti a posúvať úroveň skateboardingu vyššie.

20. Skatepark podporuje pulzujúcu, zdravú spoločnosť, práve tak ako iné verejné športoviská.

Každý dobrý skatepark má svojich pravidelných jazdcov. Títo ľudia sa v bežnom živote ani nemusia poznať, no pokiaľ sú v skateparku sú priateľmi a kolegami. „Bratstvo“ skatebaordistov má silné väzby, ktoré prekonávajú ekonomické, geografické a dokonca i jazykové bariéry. Skatepark je dobrým miestom na vytváranie sociálnych väzieb.

21. Skateboarding  je v trende.

V USA je 13 milliónov skateboardistov, skateboardovanie  môže byť len ťažko považované za okrajovú záležitosť úzkej skupiny ľudí. V skutočnosti je skateboardovanie veľmi populárne. Skateboardovanie je možné vidieť v reklame či televíznych reláciách a filmoch. Skateboarding sa stal plnohodnotným športom, ktorému sa venuje stále viac a viac ľudí aj na Slovensku. Skateboarding  je tak isto divácky veľmi populárny šport. Na YouTube existuje viac ako 2 milióny videí o skateboardovaní, z ktorých mnohé boli zhliadnuté viac ako 5 milliónov krát. Tak isto sú  dôkazom stále častejšie on-line prenosy so skateboardových súťaží po celom svete. Na webe dokonca nájdete aj videá robené priamo skateboardistami z Malaciek.

22. Dizajn skejtparku  je veľmi flexibilný a ľahko sa prispôsobí pozemku.

Ak je skatepark dobre navrhnutý presne zapadne do architektúry mesta. Vďaka flexibilným návrhom je možné postaviť skatepark takmer kdekoľvek s aspoň trochu vhodnými podmienkami. Ak bude z betónu, je možné pristavovať nové časti či prekážky aj dlhšie po výstavbe. Dôležité je návrhy konzultovať s komunitou, pre ktorú bude park primárne určený, aby vyhovoval ich podmienkam a schopnostiam.

23. Úsilie presadiť skatepark zmení skateboardistov na komunitu aktivistov.

Napriek tomu, že niektorí ľudia vnímajú skateboardistov ako vandalov, môžeme vidieť ich úsilie, s ktorým sa zapojili do tohto aj iných projektov vedúcim k výstavbe skateparku v Malackách. Skateaboardisti môžu byť príkladom iným skupinám aktivistov, ktorí tiež nemajú dostatočný priestor na rozvoj svojho talentu a aktivity, ktorú majú tak radi.

24. Sú ľudia, ktorí sú ochotní pomôcť a podeliť sa o svoje skúsenosti pri plánovaní a výstavbe skateparku.

Existujú ľudia, ktorí sú v pozadí vzniku úspešných skateparkov, a sú ochotní pomôcť s plánovaním a napomôcť tak tomu, aby náš nový park bol skvelý a jedinečný. Z Malaciek máme jazdcov európskych či celosvetových kvalít, ktorí môžu napomôcť pritiahnuť média či sponzorov.

25. Dnes je najlepší čas na začatie realizácie skateparku.

Začať plánovať nový skatepark nás nebude takmer nič stáť. Tento proces komunitného plánovania sa stane katalyzátorom, ktorý zapojí miestnu mládež do vecí verejných. Jediné, čo potrebujeme hneď, je verejný záväzok k vzájomnej spolupráci na plánovaní a realizácii nového skateparku. Odďaľovanie nemá žiadny význam. Ak mesto nemá skatepark, samo sa ním stane. Skateboardovanie tu bude, či už tu skatepark bude alebo nie. Pokiaľ výstavbou skateparku nepodporíme našu mládež, neznamená to, že prestanú jazdiť. Znamená to len, že ich naďalej budeme vystavať riziku vážneho zranenia a postupne vyčleňovať zo spoločnosti.Lukáš Zápražný - Témy - 15.02.2011 - 5371 čítaní
URL: http://www.ludiapremalacky.sk/clanok/25-dovodov-preco-postavit-v-malackach-skejtpark/