ĽudiapreMalacky.sk » Prečo visia po Malackách vlajky?

AKTUALIZOVANÉ O FOTO. S príchodom apríla si každoročne pripomíname výročie oslobodenia nášho mesta. V tomto roku je to už 67. rokov od ukončenia druhej svetovej vojny. 6. gardový jazdecký zbor generálporučíka Nikolaja Vasilieviča Sokolova vstúpil na Záhorie a 4. apríla 1945 o piatej hodine ráno v smere od Rohožníka, chotára Bahna a Studienky oslobodil Malacky.

Pre jarnú ofenzívu vydal Generalisimus Stalin dňa 25. marca 1945 rozkaz veliteľovi 2. Ukrajinského frontu maršálovi Malinovskému k útoku severne od Dunaja vo smeru Nové Zámky - Malacky - Brno s termínom dobytia Brna do dvadsiatich dní. Po prielome frontu k úpätiu Malých Karpát upravil veliteľ 2.Ukrajinského frontu maršál Malinovský rozkazom z  1. apríla 1945 smer útok na Malacky - Brno a oslobodenie Bratislavy obchvatom zo severozápadu. Viac v príspevku tu.

Ráno 4. apríla 1945 svitlo pekného dňa. Na ceste z Bratislavy na Stupavu a Malacky ustupovali nacistické útvary, predovšetkým tylového zabezpečenia. Malačania sa na prechod frontu cez obdobie veľnočných sviatkov dobre prichystali. Podľa miesta bydliska sa veľká časť ukryla v prichystaných lesných úkrytoch a stanovištiach, ďalší ostali v privniciach a rôznych dômyselných úkrytoch. Aj podzemie Čierneho kláštora, vrátane pálfiovskej a františkánskej krypty, pojalo mnoho Malačanov. Pričom o premene tohto podzemia na protiletecký kryt sa rozhodlo ešte v začiatkoch vojny nariadením MNO  a náčelníka civilnej obrany v Malackách Blažíčka. Zhruba v čiare dnešnej diaľnice narýchlo vytvorili Nemci slabú vlnu odporu. Po údere a prechode Červenej armády ostali na nej telá Nemcov, ich doklady a rodinné fotografie.

Po utekajúcich Nemcoch sa v meste objavila Červená armáda. 6. gardový jazdecký zbor generálporučíka Nikolaja Vasileviča Sokolova vstúpil na Záhorie 4. apríla 1945 o 5. hodine ráno v smere od Rohožníka, chotára Bahno a Studienky oslobodil Malacky.

Obsadenie a vyčistenie ostalo pravdepodobne na 24. streleckom zbore 7. gardovej armády M. S. Šumilova, jeho 81. streleckej divízii, 238. streleckom pluku a jeho I. prápore. V Malackách bol štáb 7. gardovej armády, ktorý sídlil v dome doktora Jozefa Straku č. p. 1779 na dnešnej Hviezdoslavovej ulici.

Čo sa týka padlých príslušníkov Červenej armády, ich počet 109 oznámila Mestská pamiatková správa v Bratislave s tým, že tento počet príslušníkov Červenej armády, padlých v Malackách, je pochovaný na Slavíne asi v šiestich spoločných hroboch.

Zdroj: S. Bellan, V. Šíp, V. Yurkovic. 2006. Malacky 1206 - 2006. Malacky : Tlačiarne BB, 2006, ISBN 80-969635-1-1, s. 64, 65.

Aké sú spomienky pamätníkov na našich osloboditeľov? Dočítate sa v príspevku Martin Macejku Červená armáda v Malackách.

Pohľad na park v minulosti, takto nejako mohol vyzerať aj počas oslobodenia.

Práve na tomto mieste, kde stál voľakedy promenádny altánok, postavili pamätník osloboditeľom mesta a aj námestie vtedy dostalo meno po Červenej armáde.

O 15.00 h sa uskutočnil pri pamätníku Červenej armády na Kláštornom námestí pietny akt.  Predstavitelia mesta si spolu s ostatnými pozvanými hosťami uctili položením vencov k pamätníku pamiatku osloboditeľov.

Autorka fotografií: Jarmila Ometáková



Ľudia pre Malacky - Malacky dnes - 04.04.2012 - 5251 čítaní
URL: http://www.ludiapremalacky.sk/clanok/-preco-visia-po-malackach-vlajky/