Ľudia pre Malacky » Stavia Malacky

Krátke správy

18.02.2020
Po viac ako dvoch rokoch verejného obstarávania je víťazom na modernizáciu železničného koridoru taliansko-slovenské združenie spoločností ICM S. p. A., Vicenza (vedúci člen) a Váhostav - SK, a. s., Bratislava, za takmer 275 mil. eur bez DPH. Pôjde o obrovskú stavbu. Budú sa vymieňať kolajiská, budovať podjazdy, odhlučnenie trate a v Malackách aj nové nástupištia s podchodmi.

15.12.2019
Mestské zastupiteľstvo schválilo rozpočet mesta na rok 2020 jednohlasne. Mesto bude hospodáriť s rozpočtom 23 175 267 €, z čoho vyše 6 miliónov eur bude použitých na kapitálové investície. Stavať sa mimo iného budú aj cyklotrasy, dobuduje sa nová telocvičňa v ZŠ Dr. J. Dérera, kde sa zrekonštruuje aj kuchyňa. Stavať sa budú detské jasle či nové osvetlenie Radlinského ulice a Záhoráckej ulice pred základnou školou, v ktorej sa budú modernizovať odborné učebne.


» Archív krátkych správ

Inzercia

Ordinačné hodiny

Posledné komentáre

marian18.05.2020
Plot je konečne preč, vzniká park

lebo16.05.2020
V centre meste vyrastie obchodné...

preto16.05.2020
V centre meste vyrastie obchodné...

Jana15.05.2020
Plot je konečne preč, vzniká park

preto14.05.2020
V centre meste vyrastie obchodné...

Marcel24.04.2020
Na Rádku možno vznikne nová škola

Jano13.03.2020
Od decembra platia nové pravidlá...

Ela05.03.2020
Od decembra platia nové pravidlá...

Príspevky z fóra

Iva26.05.2020

matej24.04.2020

matej24.04.2020

Edo24.04.2020

matej22.04.2020


Príspevky z tém

otázka19.04.2017
Družstevná v Malackách

riki18.03.2015
Skatepark Malacky

pre pána primátora..16.02.2015
Skatepark Malacky

občan daňový poplat13.02.2015
Skatepark Malacky

ironik12.02.2015
Skatepark Malacky

Stavia Malacky

Od dvanástich "chytá" blesky. Päť rokov sleduje dennodenne vývoj počasia v Malackách a pred dvomi rokmi si začal voľné chvíle krátiť stavaním miniatúr dominánt Malaciek. Najskôr malackou stanicou, "osemposchoďákmi" na Mierovom námestí a Základnou školou Dr. J. Dérera. Sympatický mladík Marcel Jurkovič (17) má jednoducho talent a zmysel pre detail.

Malacky ako na dlani

"Keď som bola malý, rád som sa hrával s legom. Staval som najradšej bez predlôh podľa vlastnej fantázie. No pred pár rokmi som si povedal, že začnem stavať niečo, čo skutočne existuje a tak mi napadli Malacky," rozhovorí sa M. Jurkovič.

Keďže začal po skončení základnej školy cestovať do Bratislavy, prvou bola miniatúra vlakovej stanice. Nasledovali činžiaky v Domkoch, kde býva a ako absolvent ZŠ Dr. J. Dérera nevynechal ani budovu školy. "Na postavenie jedného modelu mi stačí jeden deň a jedna noc, ak sa rozbehnem," prezrádza. Používa pri tom obyčajný kartón a pomáha si rôznymi "vychytávkami". Za obeť padli aj maminine náušnice, ktorých koncovky poslúžili ako replika kríža na kostolnej veži.

Pálfiovský kaštieľ v jeho prevedení má rovných 365 okien ako originál. "K stavbe prídem, pofotím si ju, vytlačím, čo treba, aby to vyzeralo verne. Niekedy používam aj zábery z webkamery." Zmysel pre detail zdedil asi po otcovi, ktorý v jeho veku veľmi pekne maľoval a staval modely lietadiel. Zatiaľ mu dal najviac zabrať model františkánskeho kostola. Vo svojej zbierke má už takmer všetky známe dominanty. Ešte uvažuje nad miniatúrou bývalého obecného domu na Břeclavskej ulici.

Čo potom? A čo tak snažiť sa podľa historických fotografií oživiť už zbúrané pamätné objekty Malaciek - Malý kaštieľ, okresný súd (bývalé CVeČko)... Vnukámemu mu myšlienku. "Dobrý nápad," nadchne sa Marcel, ktorého modely budú zrejme od 12. septembra vystavené v Malackom kaštieli.

Prvou miniatúrou z Marcelovej zbierky bola vlaková stanica

"Mierko". Stromy nie sú umiestnené náhodne. Marcel si dokonca všímal, aj do akej výšky siahajú.

Cestou do školy

Koncovka náušnice skončila na kostolnej veži :)

Tu sa onedlho Zejdeme na hambálku

Farský kostol

Kaštieľ

Foto: Lucia Vidanová

Pasia v búrke

Marcel je známy aj svojimi fotografiami bleskov. "Keď som mal asi dvanásť rokov, zachytil som prvý blesk. Vtedy ešte na fotoaparát na mobile. A nejako ma to chytilo," prezrádza. Pred piatimi rokmi si zadovážil domácu meteostanicu a dennodenne si zapisuje do tabuliek údaje o počasí, ktoré potom vyhodnocuje. Keď má prísť búrka, nastáva Marcelov čas. "Dnes už mám lepší fotoaparát, aj statív som si medzičasom dokúpil." Po vzhliadnutí Marcelových fotografií by ste čakali drahý fotoaparát s veľkým telom a objektívom, on ukazuje na "mydielko". ("Treba vedieť," pomyslím si :)

Marcel už niekoľko rokov sleduje a vyhodnocuje počasie v Malackách. Aj vďaka tomu presne vie, kedy prichádza búrka = čas, kedy vyťahuje fotoaparát.


Hromy, blesky...

Foto: Marcel Jurkovič

Čakanie na stopke

Panoráma

Foto: Marcel Jurkovič

Aj šikovný tanečník

Na poličke v Marcelovej izbe zaujmú diplomy z tanečných súťaží. "K tancovaniu som sa dostal úplnou náhodou. Spolužiačka zo základnej školy ma požiadala, či by som s ňou neabsolvoval základný kurz v Bratislave. Skúsil som a zistil, že ma tanec baví. Po skončení kurzu som hľadal niečo v Malackách a prišiel tak do TK Grande Malacky," prezrádza Marcel. Hoci v malackom tanečnom klube začal trénovať len pred pár mesiacmi, už si stihol so svojou tanečnou partnerkou vytancovať umiestnenie v tanečných súťažiach určených pre hobby páry a teraz majú ambíciu prejsť do kategórie registrovaných tanečníkov. "Bude to náročnejšie, ale je to pre nás výzva." A výziev sa Marcel veru nezľakne. Posúvajú ho ďalej. Držíme mu pri rozvíjaní talentu a pestovaní záľub palce.

Foto: TK Grande Malacky

Marcel bude vystavovať v kaštieli

Poznámka

Ďakujeme našej čitateľke Adriane za tip, vďaka ktorému sme sa stretli s týmto talentovaným Malačanom. Tešíme sa na ďalšie tipy od vás (a následne stretnutia so zaujímavými ľuďmi, ktorí žijú medzi nami) na info@lpm.sk alebo priamo v správe na facebookovej stránke. Ďakujeme.pošli na vybrali.sme.sk

Pridaj svoj komentár

Pre pridávanie komentárov platia rovnako pravidlá dohodnuté pre diskusiu. Príspevok sa zobrazí v diskusii až po autorizácii administrátorom, takže ho prosím neposielajte viackrát.


Opíšte tento kontrolný text: lpm

Komentáre k článku

20.09.2013 09:19:12 | Lucia Vidanová

Marcel od včera vystavuje svoje modely v Malackom kaštieli. Tak choďte sa pozrieť... V závere príspevku je doplnený plagát s časmi, kedy je výstava sprístupnená.

13.10.2013 12:03:13 | Roman

"Malacky ako na dlani" - čo mi to tak pripomína...

13.10.2013 19:39:27 | matka

Veľmi sa mi páčia jeho výtvory z papiera. držím palce