Ľudia pre Malacky » Pri Malackách má vyrásť nová štvrť Malina

Krátke správy

31.03.2019
V Malackách zvíťazila v druhom kole prezidentských volieb kandidátka Zuzana Čaputová. Vyhrala vo všetkých malackých okrskoch s počtom 4244 hlasov, kandidát Maroš Šefčovič získal 2327 hlasov. K voľbám prišlo 43,96% oprávnených voličov.

08.03.2019
S projektom rozšírenia škôlky pre 20 detí na Záhoráckej ulici sa uchádza mesto o podporu z eurofondov. Ďalšia škôlka s kapacitou vyše 40 detí by mala vzniknúť v areáli cirkevnej školy, kde je investorom Spojená škola sv. Františka Assiského.


» Archív krátkych správ

Inzercia

Ordinačné hodiny

Posledné komentáre

Lucia Vidanová13.05.2019
Mňága a Žďorb v Malackách už...

hana10.05.2019
Primátor chce dať na trh stovky...

XYZ06.05.2019
Mňága a Žďorb v Malackách už...

Pavol Mráz30.04.2019
Príprava odkanalizovania Jozefa Kubinu...

Helena18.04.2019
Pripravuje sa druhá etapa obnovy...

nobody11.04.2019
Dokresľuje sa nové športové...

roman 109.04.2019
Dokresľuje sa nové športové...

roman 109.04.2019
Parkovisko pri základnej škole Dr. J....

Príspevky z fóra

roman02.05.2019

Luboš11.04.2019

Edo11.04.2019

Administrátor25.03.2019

Ondrej14.03.2019


Príspevky z tém

otázka19.04.2017
Družstevná v Malackách

riki18.03.2015
Skatepark Malacky

pre pána primátora..16.02.2015
Skatepark Malacky

občan daňový poplat13.02.2015
Skatepark Malacky

ironik12.02.2015
Skatepark Malacky

Pri Malackách má vyrásť nová štvrť Malina

Zelená záhrada pri veľkom lese na východ od Malaciek - "Mesto Malina" - tak charakterizujú autori novú štvrť, ktorá má vyrásť za diaľnicou smerom z Malaciek do Rohožníka. Má sa v nej snúbiť urbanita a príroda. Prvé predstavenie víťazného konceptu urbanistickej štúdie lokality "Vojenský tábor Malacky" sa uskutočnil počas workshopu určeného pre aktívnych hráčov v území.

"Témou workshopu bude nová štvrť v Malackách, ktorá by mala začať vznikať v priestore medzi diaľnicou, cestou na Rohožník a prírodnou rezerváciou Malina. Stretnutie bude zamerané na definovanie podmienok, potrieb a očakávaní od novej štvrte," informovala v pozvánke projektová manažérka Zuzana Žužiová Čupková.

Workshop sa v Malackách realizoval v spolupráci s Imagine Development a mestom Malacky v rámci procesu na dopracovanie urbanistickej štúdie pre novú štvrť. Jeho cieľom malo byť vysokokvalitné zadanie pre novovznikajúcu štvrť. Investor sa totiž do procesu definovania toho, ako by mal rozvoj Malaciek vyzerať sa zapája ľudí zo samosprávy, expertov ako aj aktívnu verejnosť.

Stretnutia sa zúčastnili zástupcovia samosprávy, aktívnej verejnosti, ako aj odborníci a odborníčky na dopravu, urbanizmus, architektúru, krajinnú architektúru, zmenu klímy, sociálnu psychológiu či komunitný rozvoj. Výsledkom spolupráce má byť vysoko kvalitné zadanie pre novovznikajúcu štvrť. Na fotografii je londýnsky architekt, ktorý vysvetľuje koncept urbanizmu 21. storočia - nelineárne ulice, autá parkujúce nie pri domoch, ale v strede cesty pod stromami, premixovanie komunít a pod. "Ide nám o živé mesto, našou ambíciou nie sú financie," vyjadrila sa v rámci práce v skupinkách jeden z developerov. 

Jozef Pecko zo Slovenského hydrometeorologického ústavu vystúpil s prezentáciou dokazujúcou meniacu sa klímu na Záhorí. Malacky sa počasím za ostatné roky približujú k najsuchším a najteplejším oblastiam južného Slovenska. Treba sa pripraviť na to, že tu bude teplejšie, suchšie s častejšími prívalovými zrážkami, leto a jar sa predĺžia. Práve preto je veľmi dôležité, aby sa myslelo na adaptačné opatrenia, pri plánovaní rozvoja nechýbali vodozádržné opatrenia. 

Medzinárodná urbanistická súťaž na riešenú lokalitu sa uskutočnila v roku 2016. Jej výsledky spolu s víťazným riešením boli zverejnené na portáli www.archinfo.sk "Mesto Malina je koncepčne postavené na základných myšlienkach historických konceptov zahradných miest - Gartenstadtkonzept, ktoré však nekopíruje ale sa v tomto koncepte inovatívne prenáša do aktuálneho kontextu. Víťazný návrh nepozostáva teda len z veľkého bohato členitého námestia - Marktplatz - kvalitných verejných priestranstiev, intenzívneho stromoradia, zelene, príjemných priestorov pre peších a oddych. Definuje aj cieľ tvorby prvej mestskej štvrte na Slovensku na základe finančne výhodných reneweble energy konceptov, lokálneho manažmentu vody a prírodnej biodiverzity. Koncept tímu Mesto Malina je teda syntézou mestotvorných prvkov s vysokými sociálnymi, ekonomickými a ekologickými kvalitami, ktoré dávajú jedinečnú príležitosť pre rozvoj nielen novej štvrte Mesto Malina, ale aj eliminovaniu /zmierneniu deficitov historického centra mesta Malacky," vyjadril sa predseda poroty Peter O. Gero

Zdroj: www.archinfo.sk


Pridaj svoj komentár

Pre pridávanie komentárov platia rovnako pravidlá dohodnuté pre diskusiu. Príspevok sa zobrazí v diskusii až po autorizácii administrátorom, takže ho prosím neposielajte viackrát.


Opíšte tento kontrolný text: lpm

Komentáre k článku