Ľudia pre Malacky » O zelenej svinke

Krátke správy

22.06.2020
Výstavba novej telocvične v areáli Základnej školy Dr. J. Dérera sa blíži ku koncu. Vedenie mesta by ju malo odovzdať škole do užívania v utorok 30. júna.

18.02.2020
Po viac ako dvoch rokoch verejného obstarávania je víťazom na modernizáciu železničného koridoru taliansko-slovenské združenie spoločností ICM S. p. A., Vicenza (vedúci člen) a Váhostav - SK, a. s., Bratislava, za takmer 275 mil. eur bez DPH. Pôjde o obrovskú stavbu. Budú sa vymieňať kolajiská, budovať podjazdy, odhlučnenie trate a v Malackách aj nové nástupištia s podchodmi.


» Archív krátkych správ

Inzercia

Ordinačné hodiny

Posledné komentáre

marian18.05.2020
Plot je konečne preč, vzniká park

lebo16.05.2020
V centre meste vyrastie obchodné...

preto16.05.2020
V centre meste vyrastie obchodné...

Jana15.05.2020
Plot je konečne preč, vzniká park

preto14.05.2020
V centre meste vyrastie obchodné...

Marcel24.04.2020
Na Rádku možno vznikne nová škola

Jano13.03.2020
Od decembra platia nové pravidlá...

Ela05.03.2020
Od decembra platia nové pravidlá...

Príspevky z fóra

Iva26.05.2020

matej24.04.2020

matej24.04.2020

Edo24.04.2020

matej22.04.2020


Príspevky z tém

otázka19.04.2017
Družstevná v Malackách

riki18.03.2015
Skatepark Malacky

pre pána primátora..16.02.2015
Skatepark Malacky

občan daňový poplat13.02.2015
Skatepark Malacky

ironik12.02.2015
Skatepark Malacky

O zelenej svinke

Slovenský zväz telesne postihnutých - Okresné centrum Malacky získalo v minulom roku grant od spoločnosti Holcim na realizáciu projektu Javisko života. Jedným z jeho výstupov bolo divadelné predstavenie O zelenej svinke, ktoré malo slávnostnú premiéru 25. 6. v Kultúrním domečku.

Cieľom projektu bolo umožniť deťom a mládeži so zdravotným postihnutím zvládnuť rôzne výtvarné techniky a ručné práce primerane ich možnostiam a rovnako prezentovať ich postoje a túžby prostredníctvom dramatizácie rozprávky. "Využívali sme teda nielen dramatoterapiu, ale aj arteterapiu a snažili sa do skupiny hendikepovaných začleniť aj ich zdravých rovesníkov, čo malo prispieť k ich vzájomnému porozumeniu a obohateniu," vyjadrila sa známa psychologička Mária Chaloupková (na fotografii vľavo).

Sprava: Mária Chaloupková a Viera Janečková s Máriou Trenčíkovou zo Slovenského zväzu telesne postihnutých.

Vpravo vedúca klientskeho centra MsÚ Alena Kmecová. V hľadisku sedeli nielen rodinní príslušníci a priatelia účinkujúcich, ale aj tí, ktorí s nimi spolupracovali, pozvaní hostia z malackých organizácií. Nechýbal ani primátor.

Režisérka rozprávky Renáta Biksadská zaspomínala na svoje detstvo, keď jej otec zvykol rozprávať rozprávku O zelenej svinke: "Bola jedna zelená sviňa, už sa rozprávka začína, a tá zelená sviňa mala tetku, už je rozprávka v prostriedku, a tá tetka bola rozpasená, už je rozprávka dokončená."

Vo svojom príhovore k publiku spomenula rodičov účinkujúcich, ktorí výrazne pomohli úspechu predstavenia: "Stretávali sme sa tak na dve-tri hodinky týždenne, čo samozrejme úplne nestačilo, takže si deti museli opakovať svoje repliky doma s rodičmi, za čo im patrí veľké ďakujem. Ale samozrejme aj deťom."

V publiku všetci v duchu držali palce hercom, aby svoje vystúpenie úspešne zvládli.

To, čo ľudia bez hendikepu považujú za samozrejmosť a jednoducho zvládnuteľné, iní, ktorí nemajú to šťastie byť úplne zdraví, to môžu prežívať inak. A hoci ich možnosti sú v niektorých situáciách obmedzené, takáto prirodzená integrácia nám ukazuje, že aj oni dokážu zvládnuť herecké úlohy, rozdávať publiku radosť aj poučenie.

M. Chaloupková poďakova aj Centru voľného času v Malackách, ktoré ponúklo priestor na realizáciu aktivít v rámci projektu Javiska života. Vďaku adresovala aj Mestskému centru kultúry a spoločnosti Holcim, ktorá poskytla finančné prostriedky. V pláne majú v týchto aktivitách pokračovať a rozvíjať v ďalšom projekte.

Publikum bolo výkonmi nadšené a odmenilo hercov veľkým potleskom.

Súčasťou projektu bola aj výstava výtvarných prác, každý z účastníkov získal diplom.

Brunko Dávid dostal spolu s diplomom aj sladkú pusu.pošli na vybrali.sme.sk

Pridaj svoj komentár

Pre pridávanie komentárov platia rovnako pravidlá dohodnuté pre diskusiu. Príspevok sa zobrazí v diskusii až po autorizácii administrátorom, takže ho prosím neposielajte viackrát.


Opíšte tento kontrolný text: lpm

Komentáre k článku