Ľudia pre Malacky » Miroslava Filová premiérovo na Malackej šošovici

Krátke správy

27.04.2023
Záchranná brigáda Hasičského a záchranného zboru v Malackách v súčinnosti s Okresným riaditeľstvom Hasičského a záchranného zboru v Malackách pozýva verejnosť pri príležitosti osláv sviatku svätého Floriána, patróna hasičov, na Deň otvorených dverí, ktorý sa uskutoční dňa 05. mája  v čase od 08.30 h do 12.00 h v priestoroch Záchrannej brigády Hasičského a záchranného zboru v Malackách na Továrenskej ulici č. 1.

30.10.2022
Z 10 kandidátov ĽPM sme získali 10 poslaneckých mandátov. Novým poslancom zastupiteľstva sa stane náš kandidát Tomáš Beňo.Kandidát na primátora Juraj Říha uspel so 4171 hlasmi, čo predstavuje 79,81 % z 5 226 platných hlasov odovzdaných všetkým kandidátom.


» Archív krátkych správ

Inzercia

Ordinačné hodiny

Posledné komentáre

nobody15.04.2024
Sasinkova ulica môže prejsť obnovou...

eva11.03.2024
Ulica Martina Benku prejde...

Michal11.08.2023
Ulica Martina Benku prejde...

nobody29.06.2023
Primátor Říha: Stavebný ruch ustane...

Gusto25.04.2023
Mesto obstaráva cyklotrasu z...

Max24.03.2023
Začala stavebná úprava svetelnej...

Luboš06.03.2023
Mesto získalo takmer 950 tisíc eur na...

Peter Ditrich06.02.2023
Rok 2023 sa začne výstavbou škôlky...

Príspevky z fóra

jan04.12.2023

Jana19.10.2022

dj24.03.2022

Peter Ditrich16.03.2022

Ondro05.08.2021


Príspevky z tém

otázka19.04.2017
Družstevná v Malackách

riki18.03.2015
Skatepark Malacky

pre pána primátora..16.02.2015
Skatepark Malacky

občan daňový poplat13.02.2015
Skatepark Malacky

ironik12.02.2015
Skatepark Malacky

Miroslava Filová premiérovo na Malackej šošovici

V sobotu 25. júna sa na Kláštornom námestí uskutočnia remeselné trhy Malacká šošovica, na ktorých sa predstavia miestni umelci, šikovní ľudia z Malaciek i okolia. Premiérovo sa do podujatia zapája aj mladá úspešná umelkyňa z Malaciek pôsobiaca i v Brne Miroslava Filová. Požiadali sme ju o krátky rozhovor.

 

Ako dlho sa venujete keramickej tvorbe?

Asi od strednej školy, potom v priebehu štúdia na vysokej škole v Brně, kde som získala odborné znalosti. Po štúdiu som pracovala ako učitelka výtvarného odboru a keramiky na ZUŠ. Ako lektorka pracujem už 18 rokov a vediem ku keramike deti od útlého veku až po seniorov. Popritom sa venujem aj vlastnej tvorbe. Vytváram objekty i na zakázku pre konkrétny priestor.
 
 

Aké námety sú Vám blízke? Čo je charakteristické pre Vašu tvorbu?

Milujem prírodu a čerpám z nej nielen energiu, ale i námety. Bavia ma prírodnú štruktúry, tvary, farby a odtiene.... toto sa potom odráža na tvorbe, ako sú napríklad keramické plastiky do záhrad. Umenie sa začalo objavovať i v exteriéroch. V záhradnej architektúre sa čoraz častejšie začínajú objavovať umelecké diela, pretože dodajú miestu osobitý charakter, jedinečnosť, genius loci. Je to taká  "čerešnička na torte".  A rovnako to môže fungovať v interiéri, kedy sa prírodný prvok použije ako námet napr. pre užité umenie. Pred pár rokmi som cestovala po Bretani, navštívila Carnac, čo sú polia posiate veľkými kamenmi, nazývajú sa menhiry. Považujú sa za prvé stavby človeka z obdobia praveku. Tieto kamene vážiace i niekoľko ton sa často prirodzene nenachádzali v blízkosti umiestnenia, ale boli privezené z veľkých vzdialeností. Ťažko si predstavitˇ ako to človek v tej dobe dokázal, a prečo ich vôbec staval je dodnes nejasné. Boli objavené v Amerike, Európe i v Ázii. Tak sa napríklad stal menhir častým námetom v mojej tvorbe.
 
 

Pre záujemcov o keramickú tvorbu vediete keramické workshopy, čo je ich náplňou? 

Tento nápad vznikol vlastne nie úplně v mojej hlave. Niekoľko rokov vediem keramiku pre dospelých a cez letné prázdniny výuka neprebieha. Požiadali ma, či by som pripravila nejaký tvorivý víkend. Tak sme vypísali prvý workshop, ktorý bol uspešný a tento rok chystám 3. ročník. Náplňou je modelovanie väčších objektov, plastík podľa vlastných návrhov. Pripravená je vždy prezentácia súčasného umenia i stručný pohľad na dějiny. Toto slúži ako inšpirácia a potom riešime technologické postupy ako veci postaviť. Tie víkendy sú pomerně fyzicky i psychicky náročné pre účastníkov, nie vždy sa darí, hlina je živý materiál, potrebuje svoj čas, nedá sa nikam ponáhľať... a je to tak v poriadku, človek si tým prejde, vyskúša si proces tvorenia, vlastnosti materiálu a pozerá sa potom na tie veci trošku z iného uhlu. 
 
Odmenou sú nám originálne, vlastnoručne vyrobené diela. Workshopu sa často účastnia dokonca i začiatočníci a myslím, že to zvládajú výborně. 
Po poslednom workshope sme mali výstavu v skleníkoch Brnenskej botanickej záhrady s názvom Keramické snění.
 

Zmienili ste sa o výstave v Botanickej záhrade v Brune. Kde môžeme Vaše diela vidieť a prípadne si ich zakúpiť? 

Tak napr. jeden menhir je trvale inštalovaný práve v Botanickej záhrade v Brně v japonskej časti. Ďalej sú zastúpené predovšetkým v súkromných zbierkach. Zúčastňujem sa spoločných i samostatných výstav. A tento rok sa pripojím po prvýkrát i na Malackú šošovicu. Už sa veľmi těším.
 
 
Miroslava Filová sa narodila v Malackách, magisterský titul získala na Pedagogickej fakulte MU v Brne. Pôsobí ako lektorka výtvarných a keramikcých kurzov pre verejnosť. Má za sebou niekoľko samostatných i spoločných výstav. Absolvovala veľa akreditovaných vzdělávacích kurzov v obore keramika - dalšie postupy a zpracovanie. Jej práce sú zastúpené prevážne v súkromných zbierkach. Posledné roky vedie workshopy pre verejnosť na téma - keramická plastika.


pošli na vybrali.sme.sk

Pridaj svoj komentár

Pre pridávanie komentárov platia rovnako pravidlá dohodnuté pre diskusiu. Príspevok sa zobrazí v diskusii až po autorizácii administrátorom, takže ho prosím neposielajte viackrát.


Opíšte tento kontrolný text: lpm

Komentáre k článku