Ľudia pre Malacky » Lurdské jaskyne v Malackách

Krátke správy

22.12.2018
POHOTOVOSŤ POČAS SVIATKOV Pohotovosť pre dospelých: Malacky, nemocnica na Duklianskych hrdinov 34 Pohotovosť pre deti: Bratislava, Národný ústav detských chorôb na Kramároch, Limbová 1 Zubná pohotovosť: Bratislava, Drieňová 38 (počas pracovných dní od 17:30 do polnoci, počas sviatkov od 11:00 do 23:00, platí pre celý kraj)

18.12.2018
Mestské zastupiteľstvo schválilo na svojom dnešnom zasadnutí projekt výstavby cyklotrasy "Pezinská - priemyselný park", s ktorým sa malacká radnica uchádza o peniaze z eurofondov. Z celkových oprávnených výdavkov na realizáciu projektu vo výške 1,1 milióna € sa bude mesto v prípade úspechu projektu spolu podieľať 5% kofinancovaním.


» Archív krátkych správ

Inzercia

Ordinačné hodiny

Posledné komentáre

werty19.02.2019
Záhorácka ulica sa má rekonštruovať

Eva19.02.2019
Záhorácka ulica sa má rekonštruovať

Roman18.02.2019
Parkovisko pri základnej škole Dr. J....

MA13.02.2019
Záhorácka ulica sa má rekonštruovať

Jana12.02.2019
Parkovisko pri základnej škole Dr. J....

jana05.02.2019
Záhorácka ulica sa má rekonštruovať

nobody18.01.2019
Dokresľuje sa nové športové...

emy18.01.2019
Dokresľuje sa nové športové...

Príspevky z fóra

evanaaa05.02.2019

Lucia Vidanová28.12.2018

jj28.12.2018

Lucia Vidanová28.12.2018

jj28.12.2018


Príspevky z tém

otázka19.04.2017
Družstevná v Malackách

riki18.03.2015
Skatepark Malacky

pre pána primátora..16.02.2015
Skatepark Malacky

občan daňový poplat13.02.2015
Skatepark Malacky

ironik12.02.2015
Skatepark Malacky

Reality Záhorie 2

Lurdské jaskyne v Malackách

V Malackách máme dve lurdské jaskyne, ktoré po zdevastovaní už roky neplnia svoju funkciu. Prvú v areáli Zámockého parku vybudovali v roku 1934 františkáni, druhá stojí v priestore za Billou na mieste bývalej záhrady Malého kaštieľa, v ktorom pôsobili rehoľné sestry - vincentky. Podarí sa ich v budúcnosti obnoviť?

Občianske združenie Ľudia pre Malacky pripravilo projekt obnovy groty v Zámockom parku. Rekonštrukciu objektu, ktorý je súčasťou národnej kultúrnej pamiatky - Zámockého parku, podporuje aj ako vlastník - Mesto Malacky a súhlasí s ním za podmienok uvedených vo vyjadrení aj Krajský pamiatkový úrad v Bratislave. Celý proces však brzdia financie, keďže projekt prihlásený do dvoch grantových kôl, zatiaľ neuspel.

Podľa cenových ponúk, ktoré si dalo občianske združenie vypracovať, by murárske práce, ktoré je treba urobiť, stáli asi 800 €, vyhotovenie ochrannej mreže 1100 € a kúpa novej sochy, ktorá by zodpovedala pôvodnej, si vyžaduje investíciu asi 1350 €. Pôvodnú sochu, ktorá sa ešte nachádza na miestnej fare, nie je možno zreštaurovať. To, že je vo veľmi zlom stave, potvrdil aj dekan malackej farnosti Ján Hudec. Prípadná finančná spoluúčasť cirkvi pri obnove tohto pietneho miesta nie je možná. "Nie je to cirkevný majetok a aktuálne financujeme náročnú rekonštrukciu Svätých schodov, ktorá by mohla byť ukončená do decembra tohto roka," povedal dekan.

Ak by sa v Malackách našli miestni remeselníci, ktorí by dokázali murárske práce pri obnove groty zabezpečiť sponzorsky, s kúpou materiálu by mohlo pomôcť občianske združenie alebo mesto. Aktivisti by tiež mohli zabezpečiť pod odborným dohľadom niektoré úpravy. Náklady na zamrežovanie sa aj podľa slov umeleckého kováča veľmi "stačiť dolu nedajú".

Pred časom zhotovili repliku sochy Panny Márie Malačania Vladimír a Marek Burclovci. Na účel obnovy groty by ju poskytli. Socha by však podľa vyjadrenia pamiatkárov mala zodpovedať základným ikonografickým požiadavkám na výtvarné riešenie a farebnosť sochy Lurdskej Panny Márie. Žiaľ, dielo miestnych rezbárov sa vo farbách odlišuje.

Grota voľakedy, zdroj: Malacké pohľady

Lurdskú jaskyňu v roku 1934 vybudovali františkáni, po roku 1945 bola prvý raz zničená, jaskyňa bola obnovená v roku 1990, následne ju však vandali opäť poškodili. O grote sa viac dočítate aj v príspevku na Malackých pohľadoch s názvom Dávne objekty v Zámockom parku.

Pohľad na grotu od hlavného chodníka.

Jaskyňa je obrastená machom, na niektorých miestach sa rozsypáva, z prednej časti sú pozostatky kovovej časti pôvodnej mreže, kameň je znečistený miestami poliaty farbou.

Návrh mrežovania, autor: Peter Král

Podľa pamätníkov tu voľakedy zvykli rozjímať aj pacienti z neďalekej nemocnice (v čase, keď ešte sídlila v kaštieli). Konali sa tu aj modlitebné stretnutia.

Grota v Zámockom parku si získala svoje miesto aj pri hlasovaní o malackých top pamiatkach. Dúfajme, že sa ju časom obnoviť podarí, aj keď mnohí skeptici sa obávajú jej opätovného poškodenia vandalmi.

Grota za Billou

Ruža, možno ešte pozostatok po záhrade, v ktorej sa kedysi prechádzali rehoľné sestry - vincentky.

Vrch groty za Billou je na rozdiel od zámockej oplechovaný.

Pohľad od parkoviska pri Bille, na mieste ktorej stál voľakedy Malý kaštieľ.

Foto: Lucia Vidanová


Pridaj svoj komentár

Pre pridávanie komentárov platia rovnako pravidlá dohodnuté pre diskusiu. Príspevok sa zobrazí v diskusii až po autorizácii administrátorom, takže ho prosím neposielajte viackrát.


Opíšte tento kontrolný text: lpm

Komentáre k článku

10.06.2013 22:28:54 | Cool

Dobré fotky

10.06.2013 22:33:31 | runner

Len keby pri nich nebýval taký neporiadok...

16.06.2013 14:39:47 | Malacan

To uz naozaj nic potrebnejsie v Malackach nechyba???

Aka vraj kriza, ked mate peniaze na taketo hluposti.

16.06.2013 20:18:06 | Lucia Vidanová

Odkaz pre každého, kto sa pozastaví nad podľa neho nezmyselnou snahou o záchranu kultúrneho dedičstva. Grota je súčasťou Zámockého parku - národnej kultúrnej pamiatky, je chránená, je v zozname miestnych pamiatok a je odkazom na vzácnu minulosť. O tom, že si to uvedomujú aj napríklad samotní poslanci svedčí fakt, že pred pár mesiacmi podporili vznik VZN č. 3/2013 o evidencii pamätihodností v meste Malacky http://www.malacky.sk/index.php?page=mesto&menuid=140, citujem: v záujme ochrany ich kultúrnohistorickej hodnoty, zachovania a zlepšenia ich stavu pre budúce generácie.

Pri pozornom čítaní príspevku sa dozviete, že projekt rekonštrukcie lurdskej jaskyne v Zámockom parku mal by realizovaný z cudzích zdrojov (peniaze získané z grantu) pri finančnej spoluúčasti občianskeho združenia, prípadne sponzorskej podpory. Nastolená je tu otázka prípadného zapojenia občanov (hodnotou vlastného času) do rekonštrukcie, tak ako k tomu vyzýva aktuálne mesto pri rekonštrukcii kaštieľa http://www.malacky.sk/index.php?page=clanok_cely&id=3954 Čo veľmi podporujem, lebo takto sa buduje "hmotný vzťah k nehmotnému". A rada sa zapojím.

Chorobou tejto doby je vnímať, čítať a vyhodnocovať veci povrchne, bez hlbšej analýzy toho, čo sa za obyčajným textom alebo pomenovanými "hlúposťami" skutočne skrýva. Tak príjemné objavovanie (potrebného) nielen Malacanovi prajem :)

16.06.2013 21:13:45 | jano

A pre mňa je podstatnejšie aby moje deti nechodili zasoplené a našiel som si na ne čo najviac času, rozvíjal ich schopnosti ako sa iniciatívne s prepáčením "sral" do všetkého a ničoho a akože zachraňoval celý svet ako tu sa prezentujúci odborníci na všetko a nič. Tu konkrétne narážam na zapálenú, miestami až prepálenú pani Vidanovú. Nikto jej neberie jej vášeň nejako sa realizivať ale miestami menej je lepšie ako viac. Takže nadýchnuť sa, trošička sa zamyslieť a pokúsiť sa nebyť na všetko odborník a občas aj nepoznať odpoveď. Ľudia, ktorí majú na všetko odpoveď budú neskôr podozriví a ľudia im neskôr neuveria, aj keby mali nedajbože pravdu.

16.06.2013 23:29:05 | Lucia Vidanová

17.06.2013 09:36:49 | Jana

Milý Jano, buď nie si ženatý, alebo je tvoja žena jedna z tých utrápených putičiek sediacich doma, ktoré vidia zmysel života len v tom, či je čistý záchod a ich komunikácia sa obmedzuje denne len na ňuňuňu .... šťastný to život bez starostí, keď si slepý voči problémom vo svete...

18.06.2013 08:57:21 | Ani

Musím priznať, že je naozaj veľmi frustrujúce, keď vidím p. Vidanovú s deťmi "behať" po meste, pritom stihne doma navariť, popratať a i napriek tomu, že je na rodičovskej "dovolenke", má prehľad o tom, čo sa robí v meste a pravdepodobne tu, kde sa narodila, ostane aj naďalej bývať a preto jej tak záleží na tom,ako naše mesto vyzerá, nie len kvôli deťom ale kvôli všetkým Malačanom.
A v posledom rade tiež musím "vytknúť" p. Vidanovej: rozprávať sa s tak sčítaným človekom ako ste vy, dá naozaj zabrať. Komunikácia sa netočí o čom bol seriál alebo kde čo kúpiť. ;-) ďakujem ♥

p.s. pán Ján
tiež ste boli usopleným deckom a keby sa Vám maminka venovala aspoň z polovice tak ako sa venuje p. Vidanová svojím deťom, možno by ste boli schopný tak isto napísať článok do novín-ktorý by samozrejme aj ľudia boli ochotní čítať.

20.06.2013 15:28:03 | Ivanka

Lucka, tvoje clanky su vyborne, nemaju chybu, len tak dalej, mozeme len zavidiet :) A ty ako clovek si perfektna.

09.03.2014 18:17:39 | beata

Milá p. Vidanová
Veľmi si vážím Vašu prácu , ktorú robíte na úkor Vášho voľna a Vašími postrehmi a nápadmi nám všetku radosť i problematiku nášho mesta touto cestou sprostredkuvaváte. Prosím , nedajte sa znechutiť takýma názormi aký tu majú niektorí pisálkovia ako sú napr. Jano a nemu podobní. Skláňam pred Vami klobúk a prajem Vám všetko len to najlepšie

11.03.2014 21:32:04 | Lucia Vidanová

Úprimne ďakujem :) Nápadov je mnoho, po realizácii jedného, hneď prichádzajú ďalšie. Inšpiratívne sú stretnutia s ľuďmi, ktorí sa podobným aktivitám venujú vo svojich mestách po celom Slovensku. (Zaujímavou iste bude aj konferencia Mesto pre ľudí - ľudia pre mesto https://www.facebook.com/events/617253261673789) A ja sa veľmi teším z toho, že aj v Malackách je stále viac takých, ktorým nie je ľahostajné dianie v meste a chcú prispieť k tomu, aby sme tu žili ako jedna navzájom si pomáhajúca komunita. Teším sa na aktivity "malackej šošovice", ktoré pomaly spoločne viaceré ozetká a ďalší nadšenci rozbiehame. Ak sa budete chcieť pridať, tak radi vás medzi sebou privítame :) Najbližšie ako ozetko budeme organizovať brigádu na ihrisku na Veľkomoravskej (projekt Krajšie Domky http://www.ludiapremalacky.sk/clanok/telekom-podpori-dalsie-malacke-projekty/)