Ľudia pre Malacky » Kanalizácia finišuje a čo s cestami

Krátke správy

27.04.2023
Záchranná brigáda Hasičského a záchranného zboru v Malackách v súčinnosti s Okresným riaditeľstvom Hasičského a záchranného zboru v Malackách pozýva verejnosť pri príležitosti osláv sviatku svätého Floriána, patróna hasičov, na Deň otvorených dverí, ktorý sa uskutoční dňa 05. mája  v čase od 08.30 h do 12.00 h v priestoroch Záchrannej brigády Hasičského a záchranného zboru v Malackách na Továrenskej ulici č. 1.

30.10.2022
Z 10 kandidátov ĽPM sme získali 10 poslaneckých mandátov. Novým poslancom zastupiteľstva sa stane náš kandidát Tomáš Beňo.Kandidát na primátora Juraj Říha uspel so 4171 hlasmi, čo predstavuje 79,81 % z 5 226 platných hlasov odovzdaných všetkým kandidátom.


» Archív krátkych správ

Inzercia

Ordinačné hodiny

Posledné komentáre

nobody15.04.2024
Sasinkova ulica môže prejsť obnovou...

eva11.03.2024
Ulica Martina Benku prejde...

Michal11.08.2023
Ulica Martina Benku prejde...

nobody29.06.2023
Primátor Říha: Stavebný ruch ustane...

Gusto25.04.2023
Mesto obstaráva cyklotrasu z...

Max24.03.2023
Začala stavebná úprava svetelnej...

Luboš06.03.2023
Mesto získalo takmer 950 tisíc eur na...

Peter Ditrich06.02.2023
Rok 2023 sa začne výstavbou škôlky...

Príspevky z fóra

jan04.12.2023

Jana19.10.2022

dj24.03.2022

Peter Ditrich16.03.2022

Ondro05.08.2021


Príspevky z tém

otázka19.04.2017
Družstevná v Malackách

riki18.03.2015
Skatepark Malacky

pre pána primátora..16.02.2015
Skatepark Malacky

občan daňový poplat13.02.2015
Skatepark Malacky

ironik12.02.2015
Skatepark Malacky

Kanalizácia finišuje a čo s cestami

Projekt odkanalizovania vstupuje do finále. Bez výraznejších komplikácií bolo dielo odovzdané a kolaudácia sa odhaduje na január budúceho roka. Do výstavby sa podarilo zahrnúť aj niektoré sporné prípojky. Mesto ďalej postupne preberá komunikácie s obnovenými povrchmi. Ale čo s ulicami, ktoré by obyvatelia radi videli zrekonštruované úplne.

Sumár aktivít, ktorý som napísal v úvode článku, nie je konečný. Ale vystihuje odpovede na najčastejšie otázky obyvateľov. Teší ma, že projekt odkanalizovania prebehol bez výraznejších problémov. Mestu pomáhali externé spoločnosti, ktoré zabezpečovali stavebný dozor a aj autorský dozor. To sa ukázalo ako dobré rozhodnutie. Keď sa totiž zhováram s obyvateľmi, zhodne tvrdia, že kanalizácia prebehla v tichosti. A pritom išlo o jeden z najväčších projektov mesta. Preto poďakovanie patrí tiež všetkým pracovníkom mestského úradu, ktorí svojimi znalosťami a prácou prispeli k jeho realizovaniu.

Proces kolaudácie sa už začína. Obyvateľov čaká približne od januára posledná fáza, a to pripájanie sa na novovybudovanú kanalizáciu svojimi domovými prípojkami. Mesto už prebralo od dodávateľa stavebných prác celé dielo. Prebehli aj skúšky funkčnosti. Proces kolaudácie by mohol trvať v prípade pozitívneho vývoja do januára budúceho roka. Zdôrazňujem, že až od toho momentu majú obyvatelia možnosť napojiť sa. Do toho času to nie je možné. Domové prípojky po hranicu pozemku sú povinní stavať vlastníci domov. Majú na to rok od kolaudácie kanalizácie. Pripojenie na kanalizáciu bude možné na základe písomnej žiadosti, ktorú by mali pravdepodobne odovzdávať na mestský úrad. Všetko potrebné sa však obyvatelia dozvedia včas prostredníctvom médií.

V priebehu realizovania projektu mestské zastupiteľstvo podporilo všetky návrhy, ktoré boli potrebné k hladkému začatiu a realizácii projektu. Zaoberali sme sa financovaním projektu (schválili aj sporné odovzdanie diela zmluvou o budúcom prevode siete do vlastníctva BVS len za cenu kofinancovania projektu), výmenami pozemkov a vecnými bremenami potrebnými pre vybudovanie kanalizačnej siete, boli sme pri vzniku osobitnej komisie riešiacej priebeh odkanalizovania, zároveň riešili prípojky, ktoré neboli zahrnuté v projekte. Osobitne sme riešili rozšírenie kanalizácie v ďalších predtým neprojektovaných uliciach. V súčasnosti prebieha už proces vydania stavebného povolenia na nové vetvy v uliciach Rakárenská, Dukelských hrdinov, J. Kubinu, Pri Mlyne a Stupavskej ulici. V neposlednom rade otvorili diskusiu k obnove ciest a chodníkov v dotknutých uliciach.

Posledná skúška trpezlivosti sú cesty

Kanalizácia sa dotkla najmä 6. volebného obvodu (Rádek a Padzelek), kde sme z tohto dôvodu dlhodobo odsúvali rekonštrukciu ciest a chodníkov. Nastal však čas vyhodnotiť si ich stav.

Podľa projektu bolo možné uviesť cesty do pôvodného stavu len v tej časti, v ktorej sa pokladali hlavné vetvy a odbočky. Rozbili sa aj chodníky najmä pri prejazde stavebných strojov.

Zopár záberov ciest
Mnoho ciest je plynule zjazdných, stav niektorých by si podľa obyvateľov zaslúžil ďalšiu pozornosť.

Križovatka Hurbanova - Lesná - B. Němcovej

Lesná

J. Kráľa

Hurbanova

B. Němcovej

R. Dilonga

V júni sme preto uložili mestskému úradu, aby nám na september pripravil súhrn ulíc dotknutých výstavbou kanalizácie aj s návrhom riešenia obnovenia celých povrchov. Podľa predloženej informácie by výmena len povrchov 6 vozoviek na Rádku stála cca 173 tisíc €.

Povrch chodníka na Hurbanovej ulici sa v súčasnosti rekonštruuje spojením peňazí mesta a dodávateľa. Na tento účel sme na poslednom rokovaní zastupiteľstva už schválili peniaze.

Okrem ciest na Rádku by si však zaslúžili rekonštrukciu aj iné ulice ako napríklad Záhradná, Hviezdoslavova, Benku, Kubinu, a to som uviedol len veľmi úzky výber ulíc. Otázka je, z čoho ju financovať. Pamätám si na informáciu spred 3 rokov, že na obnovu len niektorých ciest by sme potrebovali asi milión eur. V rozpočte boli v úvode tohto roka vyčlenené peniaze na údržbu ciest v sume 90 tisíc € a na rekonštrukciu a výstavbu nových chodníkov ďalších 90 tisíc €. Čo je absolútne smiešna suma v porovnaní s cenami týchto rekonštrukcií. Aj preto považujem nedávno začatú diskusiu o spoplatnení parkovania v meste za legitímnu a aj dôležitú.

Hľadáme však zdroje aj vnútri. Preto sme ešte pred letom presadili zachovanie vyše 300 tisíc € z prebytku hospodárenia za minulý rok. Bolo náročné vysvetľovať, prečo to robíme. Ale v súčasnosti sú už uložené v rezervnom fonde a nedotknuté. Ešte aj v tomto roku by mohlo naše hospodárenie dosiahnuť opäť prebytok vo výške asi 400 tisíc €. Ten by sme vedeli rovnako napojiť do rezervného fondu budúci rok na jar. To môžu byť podľa mňa ďalšie peniaze účelovo viazané na úplnú rekonštrukciu dopravou ťažko skúšaných ulíc.

Aj keď týmto dostaneme slušný balík peňazí, netreba sa uspokojiť s jedným vnútorným zdrojom. Pretože pokiaľ bude verejné obstarávanie generovať stavebným firmám tak obrovské sumy, dovtedy bude potrebné hľadať dokonca iný spôsob rekonštrukcie, a to aby mesto začalo rekonštruovať chodníky vlastnými silami.pošli na vybrali.sme.sk

Pridaj svoj komentár

Pre pridávanie komentárov platia rovnako pravidlá dohodnuté pre diskusiu. Príspevok sa zobrazí v diskusii až po autorizácii administrátorom, takže ho prosím neposielajte viackrát.


Opíšte tento kontrolný text: lpm

Komentáre k článku

01.10.2013 18:15:15 | Patrik Mackovich

Dobré načasovanie v januári sa bude dobre pripájať na kanalizáciu.

20.05.2014 15:30:16 | Iveta63

Dobry den,
prosim Vas, na Hlbokej Ste boli....? Pocita sa dufam aj s touto ulicou, lebo smer na Zberny dvor je stale horsi a horsi.
Neuvazuje sa v buducnosti (blizkej :-)) aj s neakym obchvatom, s poctom narastajucej budovatelnosti (bohuzial, viac sukromnej) je vyvoz odpadu tiez narastajuci a Hlboka tak aj vyzera, o zhorseni byvania nehovorit.
Dakujem.

20.11.2015 17:18:14 | lucia

Je fajn, ze ulica J.Kubinu patri medzi tie "stastne", kde sa bude pokracovat v r.2016 v dobudovani kanalizacie ale nebolo by od veci dorobit konecne normalnu cestu....to co je tam teraz sa ani cestou nazvat neda, akasi zliepanina medzi drtou, z 1/3 cesta siahajuca do polovice ulice...chodnik ziadny....kedze v oblasti zahradok v lokalite Pridavky pribuda mnozstvo novych rodinnych domov, nebolo by od veci spravit z tejto ulice normalnu komunikaciu...
...teraz navecer po tme, tapajuc v blate je normalne hazard so zivotom ist peso alebo s kocikom, ked pomedzi vyhybajuce sa auta ani nie je kam vyhnut !!
Je otazkou casu, ked sa tu stane nejaka nehoda...