Ľudia pre Malacky » Dušan Červienka - Ako to bolo so skateparkom v Malackách

Krátke správy

27.04.2023
Záchranná brigáda Hasičského a záchranného zboru v Malackách v súčinnosti s Okresným riaditeľstvom Hasičského a záchranného zboru v Malackách pozýva verejnosť pri príležitosti osláv sviatku svätého Floriána, patróna hasičov, na Deň otvorených dverí, ktorý sa uskutoční dňa 05. mája  v čase od 08.30 h do 12.00 h v priestoroch Záchrannej brigády Hasičského a záchranného zboru v Malackách na Továrenskej ulici č. 1.

30.10.2022
Z 10 kandidátov ĽPM sme získali 10 poslaneckých mandátov. Novým poslancom zastupiteľstva sa stane náš kandidát Tomáš Beňo.Kandidát na primátora Juraj Říha uspel so 4171 hlasmi, čo predstavuje 79,81 % z 5 226 platných hlasov odovzdaných všetkým kandidátom.


» Archív krátkych správ

Inzercia

Ordinačné hodiny

Posledné komentáre

nobody15.04.2024
Sasinkova ulica môže prejsť obnovou...

eva11.03.2024
Ulica Martina Benku prejde...

Michal11.08.2023
Ulica Martina Benku prejde...

nobody29.06.2023
Primátor Říha: Stavebný ruch ustane...

Gusto25.04.2023
Mesto obstaráva cyklotrasu z...

Max24.03.2023
Začala stavebná úprava svetelnej...

Luboš06.03.2023
Mesto získalo takmer 950 tisíc eur na...

Peter Ditrich06.02.2023
Rok 2023 sa začne výstavbou škôlky...

Príspevky z fóra

jan04.12.2023

Jana19.10.2022

dj24.03.2022

Peter Ditrich16.03.2022

Ondro05.08.2021


Príspevky z tém

otázka19.04.2017
Družstevná v Malackách

riki18.03.2015
Skatepark Malacky

pre pána primátora..16.02.2015
Skatepark Malacky

občan daňový poplat13.02.2015
Skatepark Malacky

ironik12.02.2015
Skatepark Malacky

Dušan Červienka - Ako to bolo so skateparkom v Malackách

Tentoraz rozhovor s „dinosaurom“ medzi skatebordistami v Malackách, viac ako 28-ročný Dušan Červienka sa stále cíti na 20 a na skate nedá dopustiť. Najmä z jeho iniciatívy boli na parkovisku pred bývalým CVČ v minulosti osadené prekážky pre skateboardistov. V rozhovore si povieme niečo o tomto príbehu.

Na úvod pár otázok o tebe. Dušan, už dlhšiu dobu žiješ v Londýne, ale viem, že sa do Malaciek vždy rád vraciaš? Prečo?

Prečo sa človek, ktorý žije v zahraničí rad vracia, tam kde vyrastal, kde má rodinu a kamošov, preto lebo mám rád svojich blízkych a s nimi aj mesto, do ktorého sa vždy s radosťou a očakávaním vraciam!

Prečo si vlastne odišiel do Londýna, čo tam teraz robíš a máš v pláne tam zostať?

Zo začiatku skôr za niečím novým (môžem povedať dobrodružstvom), pracú som mal vybavenú, ale jazyk bol na tom zle. Aj keď je pravda, že som sa anglicky jazyk učil niekoľko rokov pred tým, ako som vyrazil. Po príchode som zistil, že to nie je také ako som si myslel, našťastie som nemal inú možnosť ako komunikáciu v angličtine, takže sa to potom už len na mňa lepilo a teraz si môžem s kľudom povedať, že sa dorozumiem na celkom dobrej úrovni!

Videl som tvoje fotky, stále jazdíš?

Áno, jazdím bez nejakých prestávok asi od 1997 (vtedy sa už v MA jazdilo, ale všetci čo vtedy jazdili, už prestali), je to asi 13 rokov. Nemohol by som prestať, lebo ma to strašne baví a občas keď je človek vystresovaný, tak pri tom zabudnem na všetko. Odbúram stres, popadám, zoderiem sa, spotím sa a idem spokojný, vysmiaty domov a už ma nič netrápi!

Dušan Červienka [čeče] v akcii - Londýn

Dobre, prejdime k „skateparku“ v Malackách. Viem, že si v pozadí osadenia prekážok na parkovisku pred bývalým CVČ. Je to pravda? Kto všetko bol za tým? Máš nejaké fotky? 

Áno, v tej dobe nás tam bolo dosť na to, aby sme dali dohromady občianske združenie, (viem že tam patrili: okrem mňa i môj brat [Juraj Cervienka], Jano Kelemen, Martin Ambrus [Api], Roman Rybár [Fish], Michal Bobek [Trinec] CZ, Ľubomír a Viliam Mistríkovci, Lukáš a Marek Zápražní, Maťo Pavlacič, Michal Lím [Limio], Lukáš Bariniak [Bari], [Kostra], [Joint] atď. Náš predseda, ktorý mal na starosti komunikáciu na úradoch, atď, Robert Oreský [Sina] bol asi najstarší z nás a neskôr [v pravý čas - keď sa celý skatepark vybavoval] to do pevných rúk zobral môj otec Vladimír Červienka a veľa ďalších kamošov (ktorí síce neskateovali, ale chodili s nami von a za zábavou), ľudia mladšieho dátumu narodenia a deti, na ktorých mena si už ani nespomínam. Aj keď to nebolo tak dávno, lebo mnoho z nich sa prihlásilo do združenia až keď skatepark bol už hotový a chceli ho využívať a nakoniec im tato zábavka aj tak dlho nevydržala! Bolo tam veľa mien a je mne ľúto, že si ich všetkých nepamätám. Nejaké fotky z toho obdobia snáď aj niekde mám uložené, ale viac si myslím, že bolo zachytene kamerou na rôznych videách!

Nedávno som robil rozhovor s Marekom Zaprážným, vraj spolu s Maťom Pavlačičom v začiatkoch jazdili na prekážkach pred CVČ, dokonca som na youtube našiel i jedno staré video, poznáš ich?

Mareka s Maťom dobre poznám, sú to kamoši! Pamätám si, keď za nami prišli, mohli mať asi 11 rokov, do pamäte sa mi oni dobre vryli vďaka ich talentu. Tak rýchlo ako oni sa učili, som ešte nikoho nevidel, možno počas roka a pol dokázali asi toľko čo ja za 3-4 roky! Asi po dvoch rokoch už mali prvých sponzorov a v tejto dobe sú na európskej, keď nie svetovej úrovni, živia sa a zarábajú si skateboardingom, tým čo ich tak baví [sen mnohých skaterov]!

Takže týchto pár prekážok možno pomohlo odštartovať kariéru dvoch úspešných mladých ľudí. Príjemný pocit, nie?

Možno. Ten pocit, že sa dosiahlo v tej dobe niečo, čo spĺňalo účel niekoľko rokov, je super a plus k tomu pocit, že mladí jazdci dokázali využiť svoj talent a možnosti, ktoré mali vo svojom meste, je naozaj príjemný.

Povedz, ako sa ti to vlastne podarilo, na tie časy to bolo dosť dobré? Bolo to jednoduché? Rozrozprávaj sa.

To sa nepodarilo mne, ale všetkým, čo patrili k nám (občianske združenie) - tým by som chcel hlavne poďakovať môjmu tatinovi – ktorý ma v rámci školy doslova donútil narysovať dokonca aj na pauzák tušovým perom prekážky (niekde to aj stále doma mam odložené - tieto podklady). Ja si nemyslím, že to na tú dobu bolo nejako moc extra dobre spravené, lebo vtedajší sponzor („Kablo“ Malacky), čo sa na to podujal a s ktorým sme rokovali o tých prekážkach - síce zo začiatku nasľuboval, že nás bude volať na konzultácie, ale zavolal nás, až keď to bolo hotové - to znamená, že to nespravili, ako sme to chceli, ale čo im poviete, keď vás zavolajú k hotovému, že je to kompletne zle a takisto sme boli netrpezliví a už sme na to dlho čakali, takže sa to bez nejakých úprav previezlo - do areálu CVČ do dvora - neskôr na parkovisko pred CVČ! Ale aj keď to nebolo spravené podľa toho, ako som si na tú dobu predstavoval, ale spĺňalo to svoj účel!

Ako to vlastne celé dopadlo, prišiel LIDL a skončilo to?

Počas používania prekážok sa po čase vždy niečo porušilo, alebo rôzni vandali, a nielen Rómovia, aj iní ľudia rozkradli čo sa dalo. Myslím, že sme sa možno aj 4 roky o to výborne starali, čo sa pokazilo sa dávalo opravovať cez známych, alebo za vlastné! Využívalo sa to tam dlho, vždy tam na tom niekto jazdil, ale po čase nás niekto zavolal na rokovanie (nie som si istý asi pán primátor Ondrejka) a oznámil nám, že tam už nemôžeme ďalej jazdiť, že sa to predalo LIDLu a bude tam parkovisko! Prekážky sa vraj uložili do skladov asi mestskej polície, a keď som sa tam bol vypytovať, že by som si tie prekážky veľmi rád zobral, tak mi niekto z toho policajného zboru povedal, že tam už dávno nie sú. Takže nemám poňatia kde skončili, asi to nejaký “chytrák” predal do zberných surovín!

Spýtam sa aj teba? Chodíš ešte medzi skateboardistov z Malaciek? Zajazdíš si z nostalgie v našom meste? Kde?

Jasné, že keď som doma tak si idem zajazdiť. Nikdy nevydržím dlho doma! Idem si zajazdiť veľmi rád a z nostalgie chodím jazdiť na tie miesta, kde sme ako parta chodievali jazdiť: 1. základná, IV. základná škola, obchoďák a po meste - no a terajšie miesto, kde Malacky skateri chodia jazdiť je Kaufland, tak aj tam! Chodilo sa na ohník (teraz pomník Milana Rastislava Štefánika, ale už tam je zlý povrch, za Billa supermarketom, ale aj pri LIDLi, ale potom vedenie LIDLa došlo na to, ako skate odohnať, porozsýpali malé kamienky, ako keď je poľadovica a už to nie je vhodné pre skateboarding - takto malackých skaterov a mládež, ktorá mala na pozemku terajšieho LIDLasvoj „plácek“ pred jeho vybudovaním, jednoducho vyhnali!

Vieš že sa pred voľbami veľa hovorilo o skateparku? Myslíš, že sa oplatí pre pár detí robiť skate park? Povedz pre koho je vlastne skate park určený?

To, že sa pred voľbami „berie do tlamy“ všetko, čím by sa mohol volič zlákať k daniu svojho hlasu, je mne určite jasné, spravidla sa to po voľbách už ale nevyťahuje! Teraz som o skateparku vedel od miestnej skatujúcej omladiny, ale nebral som to na nejakú ťažšiu váhu! Osobne si myslím, že aj keď je to len pre pár detí (čo v Malackách nehrozí, lebo to, o čom viem, to nie sú len skate-aci, ale aj bikeri), rozhodne sa to oplatí. Pretože nikdy neviete koho to z budúcej generácie chytí, kto bude možno ďalší Tony Hawk alebo iná hviezda, ale toto je len druhoradý dôvod! Prvoradý dôvod je, že vaše dieťa, manžel, sestra, strýko a ktokoľvek kto má chuť niečo kreatívne stvárať, by mohol mať príležitosť sa rozvíjať! Skateparky sú určené pre veľkú škálu kolieskovo sa pohybujúcich ľudí (skate, bike, inline, kolobežky - rôzne kolieska na topánkach, Longobard, vozíčkari, grafity a veľa iných a ďalších činnosti - fantázii sa medze nekladú), starí, mladí, deti. V Londýne nie je žiadna rarita vidieť 50-60 ročných ľudí sa voziť na skate a že im to ide! Samozrejme sa musia dodržiavať určíte pravidlá, aby sa ľudia medzi sebou nepozrážali a neublížili si!

Tiež si pochodil „zopár“ skateparkov, čo myslíš, ako by mal skatepark v Malackách vyzerať? Betón alebo oceľ? A Kam s ním?

Myslím, že by mesto malo  napredovať a byť v tomto vzorom aj pre iné mestá, rád by som bol svedkom, aby bolo veľa skateparkov po Slovenskej republike (minimálne tak ako v Čechách) a každé mesto malo svoj špecifický a unikátny skatepark! Chcem podporiť to, že práve Malacky bude mať jeden z tých unikátov! Jednoznačné betón (za prvé, čo nie je zaliate betónom, to sa dá ukradnúť a za druhé držme sa konečne terajších trendov). Viem, že je to drahé, ale čo tak ten skatepark rozvrhnúť na tri časti a vždy po nejakom čase jednu dokončiť, veď ten skatepark tu roky nebol, tak to nemusí byť hneď hotové a spravme ho prosím kvalitne! Kde by mohol byt? No najrozumnejšie s ním asi pod nadjazd na výpadovku (medzi Billou a Lidlom), ale sú aj iné miesta nepoužívané detské ihriská!

No čo myslíš, bude v Malackách skatepark alebo nie? Môžeme naďalej počítať s tvojou pomocou? Priložíš ruku k dielu?

No neviem čomu mám veriť. Hlavne tomu neuverím až pokiaľ to pred sebou neuvidím! Ako som už spomínal kedykoľvek a akokoľvek sa pripojím a pridám ruku k dielu, veď predsa ide o našu spoločnú vec, ktorú máme všetci tak radi!

Chcel by si na záver niekoho pozdraviť resp. niekomu niečo odkázať?

Chcem pozdraviť úplne všetkých, čo sa so mnou na podobných udalostiach podieľali. Okrem toho chcem pozdraviť všetkých kamošov a známych, v podstate celé Malacky! Dajte všetci svoju podporu pod tento projekt ide o veľmi dobrú vec,  pre všetkých obyvateľov bez rozdielu! A vám za podporenie nielen skateboardovej subkultúry! ĎAKUJEM.

 pošli na vybrali.sme.sk

Pridaj svoj komentár

Pre pridávanie komentárov platia rovnako pravidlá dohodnuté pre diskusiu. Príspevok sa zobrazí v diskusii až po autorizácii administrátorom, takže ho prosím neposielajte viackrát.


Opíšte tento kontrolný text: lpm

Komentáre k článku

29.01.2011 14:48:55 | Lukas

hell yeah..pekny rozhovor ty DINOSAURUS =))

09.02.2011 21:37:32 | meko

verime Feko!

04.11.2011 15:22:59 | Jakub R

Tie prekážky alebo skor jednu u-rampu som videl na smetisku :D