Ľudia pre Malacky » Chceme zelenú. Bez odpadkov!

Krátke správy

27.04.2023
Záchranná brigáda Hasičského a záchranného zboru v Malackách v súčinnosti s Okresným riaditeľstvom Hasičského a záchranného zboru v Malackách pozýva verejnosť pri príležitosti osláv sviatku svätého Floriána, patróna hasičov, na Deň otvorených dverí, ktorý sa uskutoční dňa 05. mája  v čase od 08.30 h do 12.00 h v priestoroch Záchrannej brigády Hasičského a záchranného zboru v Malackách na Továrenskej ulici č. 1.

30.10.2022
Z 10 kandidátov ĽPM sme získali 10 poslaneckých mandátov. Novým poslancom zastupiteľstva sa stane náš kandidát Tomáš Beňo.Kandidát na primátora Juraj Říha uspel so 4171 hlasmi, čo predstavuje 79,81 % z 5 226 platných hlasov odovzdaných všetkým kandidátom.


» Archív krátkych správ

Inzercia

Ordinačné hodiny

Posledné komentáre

nobody15.04.2024
Sasinkova ulica môže prejsť obnovou...

eva11.03.2024
Ulica Martina Benku prejde...

Michal11.08.2023
Ulica Martina Benku prejde...

nobody29.06.2023
Primátor Říha: Stavebný ruch ustane...

Gusto25.04.2023
Mesto obstaráva cyklotrasu z...

Max24.03.2023
Začala stavebná úprava svetelnej...

Luboš06.03.2023
Mesto získalo takmer 950 tisíc eur na...

Peter Ditrich06.02.2023
Rok 2023 sa začne výstavbou škôlky...

Príspevky z fóra

jan04.12.2023

Jana19.10.2022

dj24.03.2022

Peter Ditrich16.03.2022

Ondro05.08.2021


Príspevky z tém

otázka19.04.2017
Družstevná v Malackách

riki18.03.2015
Skatepark Malacky

pre pána primátora..16.02.2015
Skatepark Malacky

občan daňový poplat13.02.2015
Skatepark Malacky

ironik12.02.2015
Skatepark Malacky

Chceme zelenú. Bez odpadkov!

Občianske združenie Zelená hliadka vyváža tony odpadkov z Bratislavy už dva roky. Za aktivitami stojí zakladateľ Matúš Čupka, ktorý administruje aj skupinu Zelená hliadka Malacky na FB. V sobotu 20. apríla sa v Malackách súbežne uskutočnia dve akcie, ktoré majú motivovať k starostlivosti o životné prostredie. OZ LPM organizuje čistenie lokality Tri duby a OZ UV tradičný UV_zber na Juhu v Líščom lese alebo v blízkosti čističky odpadových vôd.

Zelená hliadka je dobrovoľníckym združením občanov, ktorí sa už ďalej nedokážu prizerať znečisťovaniu verejných priestorov odpadkami a vizuálnym smogom. Pred dvomi rokmi ju založil Matúš Čupka. Len v minulom roku sa do ich akcií zapojilo 863 dobrovoľníkov, na sociálnej sieti ich sleduje bez mála 4000 ľudí.

Ak sa chcete dozviedieť viac, prečítajte si aktuálny rozhovor s Matúšom Čupkom v denníku SME tu.

V marci tohto roka sa na sociálnej sieti objavila skupina Zelená hliadka Malacky.

Skupinu založil tiež Matúš Čupka 14. marca. "Matúš rozbehol Zelenú hliadku v Bratislave, inšpiroval pri tom aj iné mestá. V domnení, že sa v Malackách nič také nedeje, som ho oslovil paralelne s Marekom Boďom. Predsa je lepšie, ak sa stavia už na niečom, čo je v všeobecne v povedomí ľudí a aj médií," reagoval Marián Lukáček, ktorého sme zo Zelenej hliadky Malacky oslovili.

"V prvom rade nám išlo o mapovanie záujmu a podpory ľudí v Malackách a v okolí. Hoci mnohí zastávajú názor, že udržiavanie čistoty je úlohou samospráv, myslím si, že je potrebná aj výrazná občianska angažovanosť. Ak chceme mať čisto, tak k tomu môžeme dopomôcť už dnes. Nie sa len prizerať ako samospráva na naše podnety márne bojuje s tvorcami skládok a znečisťovateľmi nášho okolia. Okolie si vieme upratať takpovediac "už za nášho života" a vieme si potom ho aj viac vážiť. Možno aj iní si pod vplyvom nášho príkladu rozmyslia, či odhodia papier alebo PETfľašu alebo ju radšej odnesú do pár metrov vzdialeného kontajnera," hovorí o svojej motivácii M. Lukáček.

Marián však nie je Malačan, ale býva vo Veľkých Levároch, a preto plánuje prvé akcie organizovať práve tam. "Chceme vytvoriť akýsi projekt Čistej obce. Momentálne monitorujeme skládky, robíme fotografie, zanášame do mapy," dodáva.

Aktivity, ktoré sa chystajú ku Dňu Zeme v Malackách ho prirodzene potešili, hoci sa ich nemôže osobne zúčastniť.

Čistenie Troch dubov

Čistenie na Troch duboch je plánované od 9.00 h. Informovali sme o tom aj v príspevku pred pár dňami. Materiálnu pomoc prisľúbili Vojenské lesy a majetky. Do brigády sa zapoja aj školáci z prírodovedného krúžku zo ZŠ Dr. J. Dérera, či dokonca zamestnanci neďalekej spoločnosti IKEA Components, s. r. o.

Keďže organizátori očakávajú účasť rodín s deťmi, sú naplánované aj aktivity pre najmladších účastníkov. Spolu s Libuškou Čtverákovou, ml. budú maľovať veľkú mandalu ku Dňu Zeme a nielen to.

Akciu zakončí prvá jarná opekačka a možno bude aj prekvapenie :)

Kontaktná osoba za OZ LPM: Martin Mráz, 0903 729 986

Aktuálne foto z Troch dubov, 9. 4., autor: Martin Mráz

UV_zber

OZ UV organizuje už roky UV_zbery. 20. apríla chystá brigáda v lokalite na Juhu (Líščí les). Dobrovoľníci sa stretávajú o 10.00 h. Pre bližšie informácie sledujte udalosť na FB.

Aktuálne lokalitu čistia aj aktivační pracovníci z mesta. V prípade, že čiernu skládku zlikvidujú, majú aktivisti z OZ UV vytipovanú ďalšiu lokalitu pri čističke odpadových vôd.

Stav pri ČOV, foto: FB

P.S.: "Ak budeme zahľadení len sami do seba, tak sa nemôžeme čudovať ako to okolo nás vyzerá," parafráza môjho obľúbeného výroku. Tak sa rozhliadnime a zmeňme to, čo vidíme. Máme na to všetky prostriedky.

A ak ste ešte nevideli, pozrite si Největší přání (hrali včera vo filmovom klube, ešte stále tam nechodíte? Mali by ste :)
pošli na vybrali.sme.sk

Pridaj svoj komentár

Pre pridávanie komentárov platia rovnako pravidlá dohodnuté pre diskusiu. Príspevok sa zobrazí v diskusii až po autorizácii administrátorom, takže ho prosím neposielajte viackrát.


Opíšte tento kontrolný text: lpm

Komentáre k článku

11.04.2013 11:39:15 | Gabi

Chystá sa viacej takýchto akcií v roku? Existuje zoznam lokalít na ktoré sa bude zameriavať? Viem, že ktorýmkoľvek smerom z Malaciek sa vyberiete je to jedno veľké odpadisko....ak môžem, chcela by som upozorniť na cestu na Vinohrádok a ďalej smer Plavecký Štvrtok. Tiež by sa mala spraviť nejaká osveta pre chatárov z Vampíla, lebo napriek tomu, že sa utiekajú do miestnych lesov, je to tam jedno veľké odpadisko. Vzhľadom na zloženie odpadu, ktorého tam z roka na rok pribúda je vidieť, že je to z prerábok chát.

11.04.2013 13:15:49 | Filip (UV)

Ahoj Gabi :)
Určite bude viacej akciíí aspoň z našej strany (UV_zbery) robíme pravidelne zbery :) Nájdeš nás na FB UV_zbery :) Kludne sa k nám može pridať na akciách + dávať podnety a návrhy :)

11.04.2013 14:41:22 | Martin Mráz

Čiernych skládok v okolí Malaciek je bohužiaľ veľa, preto by sme radi v najbližšej dobe zmapovali súčasný stav a zanalyzovali vo forme mapového výstupu s vyznačenými lokalitami,čierne skládky - červená farba, A existujúce čierne skládky by sme radi postupne odstránili v spolupráci s inými občianskymi združeniami, ktoré organizujú podobné aktivity napr. o.z. UV odstránené skládky - zelená farba. Veríme že spoločnými silami tej zelenej bude v okolí mesta Malacky postupne pribúdať...

12.04.2013 09:26:45 | Filip (UV)

Ahoj Martin.
Určite áno a dúfam že spolupráca tam bude.. na našej FB stránke : http://www.facebook.com/UVzbery robím predbežne mapky na dané lokality.A tiež verím že onedlho keď si oddialim pohlad na mapke že Malacky budú celé zelené. :) alebo aspoň väčšina mesta :)

12.04.2013 19:54:19 | Martin Mráz

Ahoj Filip,
kontakt na mňa máš, ja tvoje nie.. tak sa ozvy, hodíme reč :-)
takto som si "stretko" teda ešte nedohadoval :-)