Ľudia pre Malacky » Ako sme v Kuala Lumpur slovenského medveďa našli

Krátke správy

27.11.2021
Mestský úrad zverejnil informáciu, že počas vyhláseného celoštátneho lockdownu je prístup do mestského úradu umožnený s respirátorom.

01.05.2021
Štát upravil nové pravidlá vstupu do prevádzok. S účinnosťou od pondelka 3. mája bude pre malacký okres negatívny test potrebný do práce, len ak je vykonávaná po 21.00 h, alebo napríklad na športovú prípravu. Zrušila sa podmienka negatívneho testu pri vstupe do škôl, škôlok či maloobchodných prevádzok. Negatívny test už nepotrebujú ani zákonní zástupcovia školopovinných detí či škôlkarov. Mesto preto neotvorilo dve víkendové testovacie miesta v ZŠ Dr. J. Dérera a v ZŠ Záhorácka. Ak niekto potrebuje test, môže využiť mestské odberové miesto v budove bývalého mestského úradu na Radlinského ulici (testovanie bez registrácie v nedeľu od 9.00 – 17.40 h, prestávka 12.40 – 14.00) alebo v kaštieli s registráciou počas celého týždňa vrátane sviatkov (bezplatne).


» Archív krátkych správ

Inzercia

Ordinačné hodiny

Posledné komentáre

mm30.04.2022
Futbalový štadión by sa mal...

LPM.sk10.04.2022
Mesto obstaráva cyklotrasu z...

Iva05.04.2022
Mesto obstaráva cyklotrasu z...

Jano09.03.2022
Mesto obstaráva cyklotrasu z...

nobody11.02.2022
Mesto obstaráva cyklotrasu z...

Edo27.01.2022
McDonalds v Malackách?

Hladoš17.01.2022
McDonalds v Malackách?

nobody11.01.2022
Futbalový štadión by sa mal...

Príspevky z fóra

dj24.03.2022

Peter Ditrich16.03.2022

Ondro05.08.2021

Jano03.07.2021

EVA ŠKUTOVÁ17.05.2021


Príspevky z tém

otázka19.04.2017
Družstevná v Malackách

riki18.03.2015
Skatepark Malacky

pre pána primátora..16.02.2015
Skatepark Malacky

občan daňový poplat13.02.2015
Skatepark Malacky

ironik12.02.2015
Skatepark Malacky

Ako sme v Kuala Lumpur slovenského medveďa našli

V hlavnom a najväčšom meste Malajzie s rozlohou 243,65 km² a počtom obyvateľov 1,8 milióna – Kuala Lumpur – sme strávili len necelých 24 hodín. Oslávili sme tu však 23. 1. príchod nového roka – tentokrát čínskeho v znamení draka a na nočných potulkách mestom náhodou objavili aj niečo slovenského.

Náše prvé stretnutie s Malajziou. Už pri pristávaní vás ohromia rozsiahle palmové polia. Tiahnu sa pri ceste z letiska do KL, ktorá trvá asi 40 minút autobusom.

Kuala Lumpur, často skracovaný na KL, v preklade znamená bahnité úste rieky. Názov dnes už nezodpovedá realite modernej metropoly s množstvom mrakodrapov, no do roku 1857 tu bola len džungla na sútoku riek Klang a Gombak. Pri prechádzke po centre KL narazíte na množstvo protikladov, do očí bijúci mix starého s novým. Mešity vedľa mrakodrapov, luxusné obrovské nákupné centrá s tými najvychytenejšími značkami vedľa lacných tržníc.

Cesta za dvojičkami.

Prechádzali sme okolo okolo Menara Kuala Lumpur – jednej z najvyšších telekomunikačných veží na svete.

Ohromujúci pohľad

Foto: Štefan Vidan

Hlavnou dominantou mesta sú Petronas Towers, ktoré boli do roku 2003 najvyššie budovy na svete. Dvojičky dvoch elegantných veží sa vypínajú do výšky 452 metrov. Prvá veža je vyhradená štátnemu petrolejárskemu gigantovi – spoločnosti Petronas. V druhej sídlia ďalšie významné predovšetkým medzinárodné spoločnosti.

88-poschodové Petronas Towers dokončili v roku 1997 za necelé tri roky. Na úrovni 41. a 42. Poschodia sú spojené mostom známym ako Skybridge. Každý deň spoločnosť Petronas vydáva zdarma obmedzený počet lístkov umožňujúcich za prísnych bezpečnostných podmienok desaťminútovú prechádzku po moste. 

V pätách veží je obrovské niekoľkoposchodové nákupné centrum.

V nákupnom centre bolo "husto".

Pripomienka čínskeho roka 2012 v znamení draka, ktorý začal 23. januára a skončí 9. februára 2013. Sú s ním spájané vlastnosti ako vznešenosť, sila, sebavedomie, pýcha, priamosť, dôstojnosť, vášnivosť, lojalita. V roku draka je prevažujúcim elementom voda, ktorá je v čínskom myslení stelesnením inteligencie a múdrosti, pružnosti, mäkkosti a poddajnosti.

Okrem množstva predajní najluxusnejších značiek, barov a reštaurácií, ste mohli vidieť a stánky ponúkajúce suveníry k novému čínskemu roku.

Turistov v KL prekvapí vysoká vlhkosť vzduchu, ktorá v tomto období môže dosahovať hodnotu aj 70 %. Počasie sa z čista jasna zmení z minúty na minútu a stalo sa to aj nám. Dážď sme prečkali v Aquaria KLCC, pre mňa zatiaľ najdokolejšie múzeum morského sveta, aké som kedy navštívala.

Dračie symboly ste našli všade, aj v akváriu.

Najväčší zážitok však návštevníci majú z cesty eskalátorom pod morskú hladinu. Nad hlavami sa vám mohol zjaviť žralok, obria korytnačka či iné živočíchy, ktoré bežne v tejto polohe nevidíme.

Podobný zážitok môžete mať z neďalekej Budapešti, kde je Tropicarium - Oceanarium.

Ak si nezamilujete KL cez deň, tak v noci určite. Nočné scenérie sú rajom pre fotografov.

Nočná prechádzka Kuala Lumpur

V srdci módnej štvrti Bukit Bintag sa nachádza Pavilion Kuala Lumpur otvorený v roku 2007 so 450 predajňami rozkladajúcimi sa na neuveriteľných 130 000 m². Na svoje si teda prídu všetci, ktorí do Malajzie prišli za nákupnou turistikou. 

Ako inak s drakom...

A rovno pri vstupe sme objavili slovenského medveďa :) - jedného z  . Práve tu prebieha výstava United Buddy Bears. Organizuje sa od roku 2002 a prvá výstava sa uskutočnila v Berlíne (preto symbol medveďa). Každý rok tak asi 140 dvojmetrových medveďov reprezentuje jednotlivé krajiny sveta a hlavne myšlienku žitia v mieri a harmónii.

 

Opis slovenského medveďa aj s ukážkou jeho tvorby Ľubošom Vavrom.

Viac fotografií nájdete tu. Prehliadku medveďov nájdete tu.

Neprekonateľnou v Kuala Lumpur je ponuka rozmanitých jedál. Najobľúbenejšie národné jedlo je štipľavo-sladký satay - kurací špíz s omáčkou z burských orieškov a plátkami sladkej cibule a malajský Nasi Lemak (ryža varená v kokosovom mlieku podávaná s ančovičkami, rybacou omáčkou a praženými arašidmi).

Pre našinca je menej tradičné, no možno o to nezabudnuteľnejšie, stolovanie na ulici.

Satay rôzneho druhu.

Obľúbené morské príšerky.

Nehovoriac o skvelom čínskom a thajskom jedle, mimochodom na fotografii ukážka celá z vosku. V tomtu sú ázijci špecialisti, nemáte takmer šancu rozoznať voskové od pravého.

Indický naan (na fotografii) alebo roti chenai (iný druh tenkého čerstvého chleba) sú jednoducho typická severo-indická lahôdka.

A okrem tohto, v Malajzii môžete ochutnať iránsku, irackú alebo libanonskú kuchyňu, ktoré sú preslávené skvelým jedlom. Nehovoriac o sushi. Ak sa vám zunujú ázijské špeciality, nájdete tu taliansku, anglickú alebo akúkoľvek inú lahôdku z Európy alebo Ameriky.

A na záver s úsmevom :)

Reklama súkromného detektíva.

Poznámka autorky: Cestopis o Kambodži nájdete tu. Nabudúce fotoreport zo Singapuru.pošli na vybrali.sme.sk

Pridaj svoj komentár

Pre pridávanie komentárov platia rovnako pravidlá dohodnuté pre diskusiu. Príspevok sa zobrazí v diskusii až po autorizácii administrátorom, takže ho prosím neposielajte viackrát.


Opíšte tento kontrolný text: lpm

Komentáre k článku